کدخبر : 171694
جمعه 5 مهر 1398 - 23:40
فاقددیدگاه
پرینت

امام جمعه شیراز: لایحه صیانت از زنان گامی ارزشمند است

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به ارسال لایحه صیانت از حقوق زنان از قوه قضائیه به دولت گفت: این کار، اقدامی شایسته و ارزشمند است که امیدوارم بدون هیاهو در مجلس و شورای نگهبان بررسی و به سندی مهم برای تمدن نوین اسلامی در ۴۰ سال دوم انقلاب تبدیل شود.

به گزارش جنوب پرس ، آیت الله لطف الله دژکام این سخنان را در خطبه‌های نماز جمعه شیراز مطرح کرد.

لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت پس از سال‌ها کش و قوس میان قوای سه‌گانه و برخی نهادهای ذی‌نفوذ اخیرا از سوی قوه قضاییه تحویل دولت شده است.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده ۳۰ شهریورماه گذشته اعلام کرد که این لایحه بزودی در دستور کار کمیسیون لوایح قرار می گیرد.
معصومه ابتکار  افزود: این لایحه برای برخی اصلاحات به دولت ارسال شده تا دولت نظرات نهایی خود را مخصوصا در بخش‌های مرتبط با وظایف این قوه و تقسیم کار مرتبط با آن مشخص کند و امیدواریم هر چه سریعتر این لایحه برای تصویب به مجلس ارسال شود.
«لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت» در پنج فصل و ۷۷ ماده تهیه و تنظیم شده و متن آن بر روی وبگاه معاونت حقوقی قوه قضاییه به نشانی(https://mh-gh.eadl.ir) در بخش لوایح ارسال شده به دولت برای کاربران قابل دسترسی است.

لزوم توجه به حقوق شهروندی 

امام جمعه شیراز همچنین گفت: رعایت حقوق عمومی و حقوق شهروندی همه مردم ایران امر بسیار مهمی است که باید برای ایجاد تمدن اسلامی به آن توجه و این امر مهم رعایت و حفظ شود.

دژکام به دیدار روز پنجشنبه نمایندگان مجلس خبرگان با رهبر معظم انقلاب افزود: در این دیدار مطالب مهمی از جمله حمایت از حقوق عمومی از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد.

امام جمعه شیراز ادامه داد: در حالی که در دنیای کنونی و در برخی موارد قانون جنگل بر بخش‌های زیادی از جهان حاکم است، رهبری تاکید دارند که هر کسی که در کشور ایران زندگی می کند باید حقوق شهروندی و عمومی او حفظ شود.

وی اضافه کرد: موضوع‌گیری های رهبری در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی بسیار اهمیت دارد و باید این موارد با همت مردم و اقدام مسئولان اجرایی شود و بعد از آن درخشش نظام جمهوری اسلامی در سطح دنیا مشاهده خواهد شد به گونه‌ای که دیگران آرزوی زندگی در کشور ما را داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار داشت: قوه قضائیه نیز اخیرا در راستای حفظ حقوق عمومی مردم اقداماتی انجام داده که شایسته تقدیر است.

وی گفت: اقدامات بسیار ارزشمندی در راستای تامین امنیت عمومی و مبارزه با مفاسد اقتصادی از سوی دستگاه قضا انجام شده که فضای اقدام عادلانه اقتصادی برای همه فراهم خواهد کرد.

آسیبها در ورودی بافت تاریخی شیراز

وی در بخش دیگر سخنان خود به آسیبهای اجتماعی در سطح شهر شیراز اشاره کرد و خطاب به مردم و مسولان استان فارس،گفت: با یکسری آسیب اجتماعی مانند اعتیاد، فقر، کارتن‌خوابی و … در شیراز و خصوصا بافت تاریخی این شهر مواجه هستیم.

دژکام افزود: در سطح کلانشهر شیراز ،متاسفانه منطقه تاریخی شهر و محلی که همه دنیا به آن نظر دارند به آسیب های اجتماعی دچار شده که این وضعیت درد آن را تشدید می‌کند بگونه‌ای که اکنون اگر بخواهیم وارد حرم مطهر امامزاده های مطرح شیراز که در جهان اسلام نیز شناخته شده هستند شویم در ورودی این اماکن با این آسیبها مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: قاعدتاً برای این معضلات کارهایی انجام شده اما اگر اکنون کسی بخواهد شامگاه و در تاریکی شب چند قدم در بافت تاریخی شیراز پیاده‌روی کند مشکلاتی را شاهد خواهیم بود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه این آسیبها معضلاتی است که آشکارا در سطح شهر شیراز دیده می شود و این مشکلات بدون مطرح شدن حل نخواهد شد،تاکید کرد: شهرداری ها در قانون مکلف شده اند که در این رابطه اقدام کنند،اقداماتی نیز در شیراز و در دوره مدیریت فعلی که با رویکرد انسان محوری سرکار آمده انجام شده اما اکنون وضعیت بگونه ای است که باید این مساله در درجه اول اهمیت قرار بگیرد و در صورتی که اداره مخصوصی هم در شهرداری کلانشهر شیراز در این خصوص وجود دارد اما باید مدیریت کار از دست مدیر یک اداره به مدیران ارشد شهری و استانی انتقال یابد.

وی عنوان کرد: سمن ها و تشکل های مردم نهاد مردمی و انقلابی نیز باید به موضوع مواجهه با آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا کنند اما در حال حاضر به نظر من، تمام مجموعه هایی که در این باره کار می کنند هماهنگی لازم را با یکدیگر ندارند و به همین دلیل اقداماتشان به یک جریان تبدیل نمی شود. 

آسیب‌ها را دریابند

امام جمعه شیراز  ادامه داد: مدیران ارشد شیراز و فارس باید برای هماهنگی اقدامات در خصوص آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند و همچنین گزارش اقدامات نیز ارائه شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس عنوان کرد: دستگاه‌ها باید در راستای کاهش آسیب های اجتماعی برنامه ریزی جامعی انجام دهند به نحوی که در یک مدت زمان مشخص این اقدامات به نتیجه منجر شود و روند آسیب‌های اجتماعی خصوصا در بافت تاریخی شیراز روند کاهشی داشته باشد در صورتی که مشخص است تاکنون اقدامات انجام شده تاثیر چندانی در بهبود شرایط در این شهر نداشته است.

وی اظهار داشت: نگاه به منطقه تاریخی شیراز به گونه ای باید باشد که بتوان در سطح دنیا آن را مطرح کرد و از این معضل ها به دور داشت.

به گزارش ایرناوی در ادامه نوکری آمریکا را مصداق ذلت دانست و گفت: عرصه جبهه مقاومت و پرچم ولایت اکنون در دست رهبری است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار داشت: مردم ایران این مطلب را اثبات کردند که مرگ در کنار اولیای الهی بهتر از زندگی با ذلت است و نه مانند حکام عربستان سعودی که ذلت و نوکری استکبار را پذیرفته اند بگونه‌ای که دولتمردان آمریکایی آنها را گاو شیرده می دانند.

امام جمعه شیراز در پایان گفت: مردم ایران محاصره و تحریم سخت یک سال و نیم اخیر را تحمل کرده و اکنون سرافرازانه از این امتحان بیرون آمده‌اندند که این ایستادگی نشانه ایمان است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما