کدخبر : 167037
شنبه 15 تیر 1398 - 2:14
فاقددیدگاه
پرینت
نگاهی گذرا به یک دهه خدمات ارزشمند نماینده مقام عظمای ولایت در استان بوشهر، به بهانه اول تیرماه سالروز تولد این عالم فرزانه؛

مدیریت پروژه حق آلایندگی استان و جلوگیری از خروج اعتبار میلیاردی/ تدریس تالیفات آیت الله العظمی صفایی بوشهری در بزرگترین و معتبرترین دانشگاه جهان عرب/ توسعه و پیشرفت استان بوشهر در علوم و‌فنون مختلف در یک دهه اخیر با برنامه های استراتژیک و دانش بنیان پدر معنوی استان

استان بوشهر یکی از استان های تأثيرگذار در فرهنگ دين و تشيع می باشد که درمجاهدت‌های دين‌مدارانه و استقلال ايران درطول تاریخ بی‌نظير عمل كرده است.

به گزارش جنوب پرس ، همت و انديشمندی روحانيت سبب شده که استان بوشهر طلوعی پرشكوه درعرصه های علمی و جهادی داشته باشد که رگه هایی از آن درسیمای کنونی این استان قابل مشاهده است .

درکنارعالمان سترگی چون آیات عظام حاج سید عبدالله بلادي، سید مرتضی اهرمی، سید محمد تقی حجت، سید علي نقي دشتی ،مجتهدبرازجانی ،امامی حجتی، میرزا احمدی دشتی و بسیاری دیگر از آیات عظام که در آسمان تاریخ پرستاره علمی و مذهبی استان بوشهر می درخشند، حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان بوشهر وامام جمعه بوشهر ازجمله این عالمان است که جدا ازشخصیت تاثیر گذارسیاسی و اجرایی، دارای پیشینه عملکردی قابل قبولی درهسته های علمی،  دانشگاهی و…  نیز به شمار می آید.

images

حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) در اول تیر ماه سال ۱۳۳۸ در شهر بوشهر پا به عرصه‌ی گیتی نهاد. در محیطی سراسر مذهبی و ارادت به مکتب اهل بیت پرورش یافت.

پدر ایشان از اهل علم و مکتب اهل بیت و مبارز با رژیم های شاهنشاهی مرحوم حاج شیخ علی صفایی بوشهری (قدس سره) و مادرایشان نیز مرحومه حاجیه خانم خدیجه کلانتری که سخنران و برگزار کنندگان مجالس اهل بیت بوده است. این پدر و مادر بزرگوار دارای سه پسر و دو دختر هستند که سه فرزند پسر به ترتیب عبارت اند از: حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ رسول صفایی بوشهری (دامت برکاته) از علما و اساتید حوزه علمیه قم، حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) نماینده رهبر معطم انقلاب اسلامی در استان بوشهر و مهندس علیرضا صفایی بوشهری از مدیران سابق حوزه اجرایی و از اساتید و افراد صاحب نظر در حوزه عمرانی و معماری هستند.

 

حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ رسول صفایی بوشهری (دامت برکاته)
حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ رسول صفایی بوشهری (دامت برکاته)
حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته)
حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته)
مهندس علیرضا صفایی بوشهری
مهندس علیرضا صفایی بوشهری

 

استعداد، عمق نگری علمی و روحيه و رویه فرهنگی حضرت آیت الله العظمی صفایی بوشهری (دامت برکاته)  از همان اوان تحصیل موجب توجه ویژه اطرافیان و دانشوران، نخبگان و اساتید به وي ‌گشت.

معظم له با شکل‌گیری نهضت اسلامی امام خمینی(ره) حضور در عرصه مبارزه با رژیم ستم‌شاهی و راهپیمایی‌های انقلابی و تکثیر و پخش اطلاعیه‌های حضرت امام «رحمة ‌الله علیه» موجب هدایت و بصیرت دینی و انقلابی جامعه پیراموني خویش گشت.

استعداد و پشتکار ویژه و عنایات اساتید بزرگ و توفیقات الهی موجب رشد و طی مدارج عالیه حوزوی معظم له گشت به ‌طوری‌که در همان آغاز مورد توجه اعلام و بزرگان حوزه قرار گرفت و حائز کرسی رسمی تدریس در رشته ادبیات عرب گرديد و در این عرصه صاحب نظریه و دارای تألیفات کارشناسانه گشت و در ادامه در علوم مختلف حوزوي مانند فقه، اصول، تفسیر، تاریخ، رجال، اخلاق و حدیث در بالاترین مراتب آن به تحقیق، پژوهش، تدریس، تألیف و نوپردازی اصیل پرداخت و بسیاری از مشتاقان و نخبگان حوزوی از محضر درس ایشان بهره بردند. درس خارج اصول، فقه و اخلاق ایشان از رونق و گرمی خاصی برخوردار می باشد.

index43535435

ایشان با کسب فیض از اساتید بنام و خلّاق در حوزه های مختلف معارف اسلامی به تحقیق و پژوهش پرداخت و در عرصه های گوناگون با پردازش نظریه های عمیق، دقیق و گسترده در معارف دینی افق های جدیدی را بر گشودند. ارائه جدید روش تحصیل علوم مختلف در حوزه معارف دینی و طرح جدید تدریس عمیق و تحقیقی، تألیف کتب درسی حوزوی با شاخصه های کارآمدی، تحقیق و پژوهش محوری، توجه ویژه به اخلاق و معنویت و تحوّل پیشرفت‌زا و اصیل حوزوی و جامع نگری و توسعه در گستره تحقیق مسائل و موضوعات معرفتی از ویژگی های ایشان می باشد. که سبب شد دانشگاه الازهر مصر به عنوان اولین مؤسسه دینی، علمی و اسلامی جهان در قاهره میزبان تدریس کتب و جزوات ایشان باشد .

شاید یکی ازشاخص های جدی علمی حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته)  تسلط کامل بر زبان و ادبیات عرب است که در یک دوره زمانی ۱۳ ساله در حوزه علمیه قم توانست نگاه اندیشمندان، اساتید و طلاب حوزوی را به خود جلب کند .

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه نماینده مقام معطم رهبری در استان بوشهر امام جمعه بوشهر2

معظم له دارای تألیفات بسیاری در علوم مختلف هستند که برخی از آنها جزء کتاب‌های آموزشی حوزه می‌باشد که از میان آن می‌توان به کتاب‌های زیراشاره کرد:

 

روش تحصیل ادبیات عرب در حوزه (کتاب تشویقی سال حوزه)

مغني الأديب (با همکاری برخی از اساتید، کتاب درسی حوزه)

شرح و ترجمه مغني الأديب (۴ جلد)

آموزش صرف (با همکاری برخی از اساتید، کتاب درسی حوزه)

آموزش نحو (کتاب درسی حوزه)

بداءةالنحو (کتاب درسی حوزه و دانشگاه)

بداءة التمارين

داستان‌های آسمانی

چلچراغ آسمان عصمت

وقت ظهور

سیمای تاریخ اسلام

ترجمه صحیفه سجادیه

درآمدی بر مدیریت کارآمد اسلامی

ولایتمداری تنها حجت سیاسی الهی

علم و فناوری

درآمدی بر مقوله پژوهش

تهاجم نرم

پایان دنیا در کلام خدا

النحو التطبیقی

المتون للتعلیم و التدریب

ترجمه‌ی زیارت نامه‌ی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)

نسیم رحمت، زندگی نامه‌ی حضرت امام هادی (ع)

أنوار الهدی (۱۴ جلد)

ایشان مقالات علمی و پژوهشی بسیاری نیز نگاشته اند که در مراکز پژوهشی و سمینارهای علمی مطرح گردیده‌اند.

از ویژگی‌های حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) تسلط و جامعیت بر علوم مختلف و تحقیق و پژوهش و طراحی نوین در آن باره می‌باشد، و سخنرانی‌های ایشان درباره «تجارت الکترونیک، تهدید ها و فرصت ها»، «شهر الکترونیک و اصلاح الگوی مصرف»، «پدافند غير عامل»، «مبانی توسعه پایدار»، «پژوهش»، «تأثیر جغرافیای محیطی بر متن و نواي مدح و مرثيه»، «تحولات دانش بنیان صنعت نفت با رويكرد فناوری نانو»، «ورزش مقوله استراتژیک»، «نقش پارک علم و فناوری در توسعه پایدار»، «نقش اسلام و انقلاب بر تحولات ساختاری و محتوایی شعر» و «نقش هنر متعهد در کمال انسانی» دیگر موضوعات دانش بنیان، مورد توجه کارشناسان خبره قرار گرفته است.

bandar

معظم له در عرصة سیاست و تحلیل تاریخ سیاسی اسلام و ایران تنها راه و حجت سیاسی الهی را «ولایتمداری» می‌دانند و همواره بر آن تأکید دارند و با مبانی فقه حکومتی اسلام بر آن استدلال و از آن دفاع می‌نمایند. وي وجود مبارک حضرت آیت ‌الله ‌العظمی امام خامنه‌ای «دامت ‌برکاته العالیه» را نعمتی آسمانی برای انقلاب دانسته و جریانات غير ولایی، انحرافی و فتنه‌های‌ گوناگون را در شرایط کنونی تبلور جبهه ولایت ستیز و مخالفان حکومت علوی در صدر اسلام می‌دانند.

این چنین گوهر ذی قیمت علمی هم اینک باتالیفات قابل توجه اش نه تنها در ایران بلکه جهان و  در دانشگاهی مانند الازهر مصربرای دانشجویانی که ازکتاب هایش به عنوان منابع درسی استفاده می کنند شناخته شده است .

کافی است بدانیم دانشگاه الازهر مصر که با بیش از۶۰ دانشکده که ۴۳ دانشکده برای پسران و بیش از ۱۷ دانشکده برای دختران است همان اعتباری درحوزه علوم اسلامی ودینی دارد که دانشگاهی مانند اکسفورد در رشته های فنی ، پزشکی و علوم انسانی در سطح جهان دارد. البته در میان اهل تسنن دانشگاه الازهر رقیب جدی حوزه علمیه قم به شمار می رود.

capark94-0544

 

تقاضای طلاب قمی از مقام معظم رهبری پیش از انتصاب این عالم فرزانه به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر

بسیاری از طلاب قم طوماری را محضر مقام معظم رهبری عرضه داشتند و تقاضای ماندن استاد علم و عمل در قم و تربیت نفوس و طلاب در عرصه های مختلف را از آن رهبر فرزانه نمودند و حتی به حامل نامه به محضر حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) عرض شد که حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته)  می توانند صدها امام جمعه تربیت نمایند، که البته نتیجه عکس داد و مقام معظم رهبری برای این انتصاب خود مصرتر شدند.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) به طلاب

وقتی هم که از حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) سوال شد که شما هم قصد رفتن به استان بوشهر دارید یا خیر؟ در حالی که شما در حال حاضر مشغول ترجمه قرآن هستید و درس پر بار خارج فقه و اصول دارید و مدرسه نخبگانی که برای به این مرحله رسیدن آن زحمات بسیار، و مشاورات فراوان علمی و اخلاقی طلاب از سراسر کشور متحمل شدید، ایشان فقط یک کلمه جواب دادند : من مطیع محض مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی)هستم.

عیادت+آیت+الله+صفایی+بوشهری+از+مقام+معظم+رهبری

 

۱۶ اسفند ۱۳۸۷ سالروز ورود آیت الله صفایی به بوشهر

بالاخره ایشان با حکم مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۷ برای خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و به قول خودشان سربازی مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) با همراهی رییس دفتر مقام معظم رهبری و برخی مسولین کشوری و طلاب و شاگردان ایشان از قم و در میان استقبال پرشور مسئولین و اقشار مختلف مردم بوشهر وارد این شهر شدند و کار خود را به عنوان نماینده مقام معظم رهبری آغاز نمودند.

آیت الله صفایی بوشهری در جمع مردم شهر خومه زار (4)

تدوین برنامه جامع، توسعه و پیشرفت تمامی حوزه ها

وقتی ایشان محضر مقام معظم رهبری رسیدند، برنامه جامعی در راستای توسعه و پیشرفت علمی ، اخلاقی ، سیاسی و حوزه های مختلف استان محضر ایشان تقدیم نمودند که مورد تحسین مقام معظم رهبری قرار گرفت و تعبیرات زیبایی درباره حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) بیان داشتند.

حضور ایشان موجب توسعه شعائر علمی، مذهبی ،فرهنگی، اجرایی، عمرانی، توسعه و پیشرفت در استان ولایتمدار بوشهر شده است.

براین اساس با حضور این نعمت الهی در استان بوشهر و طراحی تحول استان بر اساس اندیشه‌های مقام معظم رهبری در عرصه‌های مختلف فرهنگی و عمرانی و مدیریت فعال و کارآمد و ایجاد روحیه و رویه وحدت در سایه ولایت بین مسئولان،  فضای بسیار صمیمی و ولایی و پرتلاش در استان بوشهر ایجاد کرده، که مورد اذعان همگان می باشد.

 1. تدوین نقشه جامع فرهنگی استان و تشکیل شورای عالی طراحی و مدیریت فرهنگی
 2. ایجاد شورای عالی هماهنگی مدیریتی استان
 3. طراحی جدید و فعال سازی کارآمد شورای فرهنگ عمومی استان
 4. گسترش حوزه های علمیه برادران و خواهران در تمامی جغرافیای استان و تدوین نقشه و سند چشم‌انداز آن (۱۲حوزه علمیه برادران و۱۲ مدرسه خواهران) و توسعه گسترده زیرساخت‌های آن
 5. توصیه به ساخت مصلی و جذب اعتبارات اجرایی شدن آن در بیشتر شهرهای استان و پیگیری دیگر مراکز در حال ساخت
 6. جذب و رونق پرشور مردم در نمازجمعه به ویژه جوانان
 7. برگزاری درس های اخلاق و تفسیر و درس خارج فقه و اصول
 8. سخنرانی‌های تخصصی در مراکز دانش بنیان و تحسین متخصصان از تسلط وی بر موضوعات مختلف
 9. مردم داری و حضور در میان مردم و تأسیس خیریه بقیة ‌الله
 10. ایجاد جامعه ولایتمدار بانوان و جوانان و روحانیت ولایتمدار
 11. ایجاد هماهنگی و وحدت و همدلی در میان روحانیت استان در فضای درون استان و فرا استان
 12. ایجاد دفتر مطالعات راهبردی استان با حضور نخبگان
 13. تشکیل شورای عالی پیشرفت علمی و تولید منابع انسانی نخبه
 14. دیدار با اقشار مختلف مردم و مسئولان
 15. سفر‌های شهرستانی و شهری و روستایی در استان
 16. توجه ویژه به وضعیت امنیت و دفاع و دیدار با فرماندهان ارتش، نیروی انتظامی و سپاه
 17. حضور فعال و موثر در طرح صالحین به عنوان استاد در استان و هنرمندان بسیجی ایران
 18. ایجاد پژوهشگاه فرهنگ، ادب و تاریخ استان
 19. حمایت ویژه از روحانیت و فضلای بوشهری در استان‌های دیگر به ویژه قم
 20. برگزاری همایش‌ها و مراسم و جشنواره‌های علمی و حوزوی مانند؛ همایش روحانیت استان، جشنواره حوزوی علامه بلادی
 21. جذب فراوان روحانیت به استان و مدیریت وی
 22. احیای ستاد زکات و موفقیت‌های آن در سطح استان
 23. مدیریت موثر تقریب بین مذاهب در استان بوشهر
 24. و…

استان بوشهر پایتخت ضداستعماری ایران انتخاب شد

با برنامه های راهبردی نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر این استان، با توجه به جایگاه خود در مبارزه با متجاوزان به عنوان پایتخت مبارزات ضد استعماری ایران انتخاب شده است.

استان بوشهردر کنار عرصه های دیگر چون امنیت و دفاع و تولید کالاهای استراتژیک می توان گفت یک استان کاملا فرهنگی است. در یک دهه اخیر کارهای بزرگی در حوزه فرهنگ در این استان صورت گرفته و شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر به عنوان شورای برتر و الگو شناخته شده است.

در عرصه قرآنی نیز سال‌هاست که از مجموعه قرآنی استان بوشهر به عنوان استان ممتاز و برتر تقدیر شده است. همچنین در عرصه شاخص های اجتماعی، بوشهر جزو پنج استان نجیب و سه استان پرامنیت ایران است که شاخص های آن را نیروی انتظامی عرضه کرده است.

آیت الله صفایی بوشهری در جمع مردم شهر خومه زار (6)

انجام پیوست نگاری فرهنگی استانی

استان بوشهر در عرصه صنایع استراتژیک مانند: انرژی، هسته ای و یا فسیلی نیز فوق العاده رشد کرده  و پیوست نگاری فرهنگی استانی نیز انجام شده است.

با تدابیر حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته)، استان بوشهر هیچگاه باری بر دوش انقلاب نبوده، بلکه همواره بال بوده است و مقام معظم رهبری نیز فرموده اند که بوشهر، استان امتحان داده است.

khabar302977_6_1397419112839.JPG

بوشهر به عنوان پایلوت تنظیم سند اقتصاد دانش بنیان کشور

همپنین با برنامه های استراتژیکی حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته)،استان بوشهر امروز به عنوان پایلوت تنظیم سند اقتصاد دانش بنیان کشور است.

استان بوشهر به عنوان پایلوت اجرای  نقشه انتخاب شده است که اولویت‌های این برنامه بر پایه ۶ محور صنایع دریایی، پتروشیمی، شیلات، کشاورزی، گردش و تفریحات و تولید آب‌شیرین است که در استان بوشهر اجرایی می‌شود.

الگو شدن استان بوشهر برای تنظیم سند اقتصاد دانش بنیان با توجه به تاریخچه و ظرفیت‌های آن گامی بزرگ و شایسته برای پیشرفت این استان است که می‌تواند الگویی بزرگ برای توسعه کشور باشد.

68167_orig

 

جلوگیری از خروج اعتبار چند میلیاردی آلایندگی پارس جنوبی از استان بوشهر

در روزهای اخیر سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیشنهادی تهیه کرده که براساس آن ۵۰ درصد از عوارض آلایندگی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی که در شهرستان های عسلویه و کنگان استان بوشهر مستقر است به بخش‌هایی از استان های فارس و هرمزگان اختصاص یابد که این موضوع با ورود حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ غلامعلی صفایی بوشهری (دامت برکاته) جلوگیری شد.

معظم له با معاون اول ریئیس جمهور، رئیس دفتر رئیس جمهوری و مسئولان ذیربط صحبت و درخواست نمودند که این موضوع متوقف و نگرانی مردم استان بوشهر برطرف شود و سپس درخواست نمود در جهت توسعه و پیشرفت استان های همسایه بویژه استان فارس و هرمزگان از محل ردیف های دیگر سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتباری برای دو استان فارس و هرمزگان قرار دهند که فقط همین یک اقدام خود منشا خدمات عظیمی برای ساکنان و مرزداران غیور خلیج فارس در استان بوشهر است.

 

 

IMAGE635548860636491212 kahabar0181196_1_13961119115747.JPG گزارش-تصویری-2-آیت-الله-صفایی-بوشهری-با-حضور-در-شهرستان-جم-از-بیمارستان-توحید-بازدید-کرد

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما