کدخبر : 166989
پنجشنبه 13 تیر 1398 - 20:59
فاقددیدگاه
پرینت

کم‌آبی در شیراز و عدم پاسخ‌گویی مسؤولان

با شروع فصل گرما در شیراز همانند سال‌های گذشته مشکلات آبی مردم نیز افزایش یافت که متأسفانه تا به امروز شاهد هیچ اقدامی از سوی مسؤولان مربوطه نبودیم.

به گزارش جنوب پرس ، بحران آب، بحرانی است که هرساله گریبانگیر استان فارس است؛ اما امسال باوجود بارش‌هایی که تا فصل بهار نیز ادامه داشت و مسئولین از پر شدن سدهای استان خبر می‌دادند، این بحران شدیدتر به نظر می‌آید.

مشکل در شهرستان شیراز به حدی است که اعتراضات مردم شهرک و محله‌های مختلف از مناطق بالا شهر تا پایین‌شهر را به دنبال داشته است. آقایی از محله زرهی می‌گوید: الآن دو روز هست که مرتب آب منطقه زرهی قطع می‌شود. واقعاً آب منطقه زندگی شهردار محترم، استاندار و سایر آقایان مدیر هم مثل بقیه شهروندان قطع می‌شود؟

او ادامه می‌دهد: آب را بدون هیچ برنامه‌ای و هر موقع دوست دارند قطع می‌کنند، در این مواقع پیکار باید کرد؟ حداقل یک برنامه قطعی اعلام کنند تا مردم تکلیف خودشان را بدانند.

شهروند دیگری می‌گوید: پارسال می‌گفتند کمبود بارش هست و برق و آب رو قطع می‌کردند، امسال که این‌همه باران داشتیم چرا این بلا را سر مردم می‌آورند؟! الآن چند روز هست در شیراز آب بولوار پاسارگاد، شهرک والفجر، خیابان سراج، شهر جدید صدرا، منطقه محروم سلطان‌آباد و چندین جای دیگر قطع هست و چند هزار نفر از مردم گرفتار هستند. اداره آب، فرماندار، استاندار نمی‌خواهند فکری به حال مردم کنند؟!

در خیلی از مناطق شیراز آب مشکل دارد. مثلاً در شهرک گلستان دو روز هست آب رو بدون اطلاع قبلی ۱۲ ساعت قطع کردند. اداره آبفا و اتفاقات آب هم پاسخگو نیستند یا مثلاً اوضاع آب در شهرک ولیعصر بلوار مدرس به قول یکی از اهالی بدتر از غزه است! آب در شهر صدرا هم چند روز هست مشکل جدی دارد و قطعی آب هم به لیست مشکلات صدرا اضافه‌شده است. ضمناً من تحقیق کردم این‌که گفته می‌شود علت کاهش آب شیراز مربوط به مخزن هست هم صحت ندارد.

بی‌آبی در سلطان آباد از اسفندماه 

طبق گزارش‌های رسیده از مردم، از طرفی محله سلطان‌آباد از حدود اسفندماه دچار مشکلات آبی است که تا به امروز هم ادامه دارد. یکی از آقایان جوان این محله در این رابطه می‌گوید: در سال پر بارش ۵ روزبه ۵ روز آب وصل نمی‌شود، صرفاً به خاطر پایین‌شهر بودن، ما فقط دو روز در هفته آب‌داریم.

 او ادامه می‌دهد: به مسئولین که اطلاع می‌دهیم صبح ساعت ۸ می‌گویند پیگیری می‌شود ولی تا ساعت ۴ بعدازظهر هیچ خبری نمی‌شود. بچه‌های مردم این محله مریض شدند، خوشی‌ها و زیر کولرهای پرآب برای بالاشهری‌ها، خاک و زجرها برای پایین‌شهری‌ها هست.

این آقای مطرح می‌کند: حالا ۱ ماه هست که هر سه شب، یک ساعت آب می‌آید و ما دیگر کلاً آب نداریم، الآن دوروزه یک قطره آب هم داخل لوله‌های مردم نیست و منبع‌های آب هم خالی است، معلوم نیست باید به کجا رجوع کنیم. چقدر باید زنگ بزنیم تا مسؤولین توجه کنند؟

در ادامه خانم جوان دیگری می‌گوید: آب در طول روز قطع است، نصف شب آب را وصل می‌کنند، در منبع‌ها هم آب کمی هست که جوابگوی کولر هم نیست.

او مطرح می‌کند: همه خانم‌های سلطان‌آباد شب‌ها بیدارند و منتظر آب هستند تا آب جمع‌آوری کنند و کارهای روزانه خود را انجام دهند و آب هم تا قبل از ۸ صبح تمام است.

این خانم جوان بابیان این‌که ما فشار آب زیاد نمی‌خواهیم، اضافه می‌کند: کلاً بستن آب روی مردم دیگر بزرگ‌ترین ظلم به آن‌ها است.

او با تأکید بر عملکرد ضعیف دهیار و شورای سلطان‌آباد، تصریح می‌کند: پشت خانه‌ها شده محل اراذل‌واوباش و کثیفی در این محله غوغا می‌کند؛ این محله با این جمعیت حتی یک پارک ساده هم ندارد.

این مادر جوان با اشاره به عدم توانایی خانواده‌ها در خرید منبع بزرگ، عنوان می‌کند: بچه‌های محله چند روز است که مشکل گوارش داشتند، چرا کسی توجهی نمی‌کند.

سلطان‌آباد واگذار شد

در پی شنیدن صحبت‌های مردم محله سلطان‌آباد به سراغ علی بوستانی، مدیرکل آبفای فارس رفتم. او در توضیح اتفاقات این محله، از واگذاری این محله به آبفای شیراز خبر داد.

پس‌ازآن به سراغ الله بخش نظر پور، مدیرعامل آبفای شیراز رفتم. متأسفانه پاسخی از جانب او دریافت نشد و پس از چند بار هماهنگی با روابط عمومی و پاس‌کاری بین این بخش و حقیقت نژاد، معاونت آبفای شیراز کسی پاسخ‌گو نبود.

در حین این هماهنگی‌ها نیز چندین بار با مدیرعامل تماس گرفته شد اما تلاش‌های یک‌هفته‌ای خبرنگار فارس مبنی بر گفت‌وگو با مسئولین این بخش به سرانجام نرسید.

مسؤولان توضیح دهند

به گزارش فارس این عدم پاسخ‌گویی در حالی است که چندین محله و شهرک شیراز درگیر مشکلات شدید آبی هستند. لازم است مسئولین مربوطه برنامه‌های خود را هرچه سریع‌تر در مورد این بحران‌های قابل پیش‌بینی توضیح داده و مردم را نسبت به اقدامات خود در جهت رفع این مشکلات آگاه سازند.

گزارش از سوزان رضایی، دبیر حوزه‌ اقتصاد

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما