کدخبر : 161981
چهارشنبه 28 فروردین 1398 - 20:09
فاقددیدگاه
پرینت

مردم روستای ملیحان، نگران کشاورزی از دست رفته در سیل

روستای ملیحان بخش اسماعیلیه اهواز، یکی از چند ده روستای استان خوزستان است که در جریان حادثه سیل آسیب جدی دیده‌اند.

مردم روستای ملیحان، نگران  کشاورزی از دست رفته در سیل

به گزارش جنوب پرس ، از اهواز، در مسیر جاده قدیم اهواز-خرمشهر که به مسیر امّ‌الطمیر روستاهای متعددی در حاشیه رودخانه کارون وجود دارد که ازقضا طبیعت سرسبز و زیبایی دارند. یکی از این روستاها روستای ملیحان است؛ روستایی در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری اهواز که اقتصاد و ارتزاق اهالی‌اش وابسته به کشاورزی و دامداری است.

اما در جریان بحران سیل خوزستان و طغیان رودخانه کارون، این روستای زیبا شرایط حادی پیدا کرده به‌طوری‌که جاده منتهی به این روستا را آب گرفته و مسیر ارتباطی آن به‌طور کامل قطع شده است. روز گذشته که با خودروی شخصی قصد عزیمت به این روستا را داشتیم، مشاهده کردیم که در کنار جاده قدیم خرمشهر، به طول چند کیلومتر سیل‌بند ایجاد شده تا در حد امکان آب به جاده اصلی نفوذ نکند اما در جاده فرعی به سمت ملیحان کار از کار گذشته و آب جاده را فرا گرفته است.

به‌هرحال تا جایی که ممکن بود با خودرو جلو رفتیم و به محلی رسیدیم که قایق‌های سپاه و اهالی همان منطقه، کمک‌ها و نیروهای امدادی را به روستا می‌بردند.

احسان باقری از گروه جهادی شباب‌المقاومه از افرادی بود که مشغول خدمت‌رسانی به مردم روستای ملیحان بود. وی درباره آخرین وضعیت این روستا به خبرنگار فارس گفت: ما به همراه طلاب خارجی از ۲۰ کشور دنیا در قالب گروه جهادی به روستای ملیحان آمدیم و در کار امدادی و ترمیم سیل‌بندها به اهالی روستا خدمت کردیم. آن‌طور که اهالی روستا می‌گویند دستور تخلیه از چند روز پیش به اهالی داده شده اما خیلی‌ها هنوز در روستا مانده‌اند.

وی افزود: آب به‌طور کامل روستا را محاصره کرده و در خیلی از خانه‌ها فاضلاب بالا آمده و شرایط بدی را ایجاد کرده است؛ خیلی از دیوار خانه‌ها ترک خورده و سیل‌بندها نیز هر چند ساعت شسته شده و بخشی از آن‌ها خراب می‌شوند.

باقری گفت: آب روستا چند روزی است قطع شده و شرایط بهداشتی را مشکل کرده و برای آب آشامیدنی از آب‌های معدنی اهدایی استفاده می‌کنند. عمده مشکل مردم این روستا آسیب بزرگی است که به کشاورزی‌شان وارد شده و مدام اظهار نگرانی می‌کنند که محصول‌شان از دست رفته و به بانک بدهکارند.

اما بهمن یوسفی، بخشدار اسماعیلیه درباره آبگرفتگی روستای ملیحان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تنها روستای سیل‌زده بخش اسماعیلیه روستای ملیحان است که در حال حاضر تنها راه رفت و آمد به آن، قایق است؛ ملیحان بالغ بر ۷۰۰ نفر جمعیت دارد که بسیاری از اهالی آن با توجه به اخطارهایی که داده شد، روستا را ترک کردند.

وی افزود: امدادرسانی به افراد باقیمانده در روستا به‌صورت مستمر در حال انجام است و از شرایط مردم این روستا غافل نیستیم ضمن اینکه مردان روستا و نیروهای جهادی کار ترمیم سیل‌بندها را ادامه می‌دهند.

یکی از اهالی روستای ملیحان نیز به خبرنگار فارس گفت: این سیل را به‌عنوان یک بلای طبیعی پذیرفته‌ایم و معتقدیم این یک نعمت است و ضمن شکر خداوند تأکید داریم که با مشیت الهی مشکلی نداریم اما موضوعی که اهالی را نگران می‌کند، از بین رفتن محصولات و آسیبی که به زمین‌های کشاورزی رسیده است.

وی ادامه داد: امرار معاش اهالی این روستا از کشاورزی است و همگی نگرانند که پس از این باید چگونه گذران زندگی کنند؛ دولت باید به مردم تضمین و دلگرمی بدهد تا نگرانی آن‌ها در این شرایط سخت کاهش یابد.

به‌هرحال روستای ملیحان یکی از چند ده روستای استان خوزستان است که در جریان حادثه سیل آسیب جدی دیده‌اند و نیازمند نگاه جدی دستگاه‌های دولتی در جهت جبران خسارات چه در بخش مسکن و چه در بخش کشاورزی هستند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما