کدخبر : 157338
چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 11:13
فاقددیدگاه
پرینت
گزارش خبری؛

قلعه تاریخی قلعه‌رئیسی ریزش کرد+ تصاویر

بخش‌هایی از قلعه قدیمی قلعه‌رئیسی ریزش کرد.

به گزارش جنوب پرس ، نام شهر قلعه‌رئیسی به دلیل قلعه بسیار تاریخی که در این شهر وجود داشت و رئیس و خان شهرستان کهگیلویه در گذشته در این شهر حضور داشتند به قلعه‌رئیسی معروف شد.

قلعه‌ تاریخی قلعه‌رئیسی یکی از بزرگترین قلعه‌های به جامانده دوره قاجاریه در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این بنا، قلعه‌ای تدافعی و حکومتی بوده که در‌ دوره پهلوی  بخش‌های دیگری به ساختمان آن اضافه شد.

اضلاع چهارگانه قلعه در‌ اطراف حیاط مرکزی به‌ صورت دو طبقه بنا شده که طبقه پایین محل اسکان خدمتگزاران، انبار علوفه و غلات و اصطبل و طبقه بالا جایگاه‌ حاکم‌نشین، خانواده‌اش و همچنین دیده‌بان و محافظان بوده است.

اما این بنای بسیار تاریخی که شناسنامه شهر قلعه رئیسی است این روزها حال و روز خوبی ندارد و قسمت‌هایی از آن در حال تخریب است که آخرین مورد آن به زمین لرزه دو ریشتری در قلعه رئیسی بر می‌گردد که در شهرستان ایذه استان خوزستان مرکز آن بود اما قلعه شهر قلعه رئیسی را هدف قرار داد و قسمت‌هایی از آن که متصل به منازل مسکونی و کوچه بود تخریب شد.

براساس این گزارش فارس، وضعیت این قلعه که یک قسمت آن متصل به منازل مسکونی و خیابانی در قلعه رئیسی است خطرناک بوده و هر لحظه باید منتظر اتفاقی بود که امیدواریم به این بنای تاریخی توجه بیشتری شود.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما