کدخبر : 157333
چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 11:36
فاقددیدگاه
پرینت
گزارش خبری؛

آب شرب اهواز، بحرانی که جدی گرفته نمی‌شود

مسئله آب آشامیدنی در اهواز روز به روز وارد ابعاد تازه‌ای می‌شود و مدیران خوزستانی نیز هر روز وعده جدیدی برای حل مشکلات این حوزه می‌دهند.

به گزارش جنوب پرس ،  مسئله آب آشامیدنی در اهواز روز به روز وارد ابعاد تازه‌ای می‌شود و مدیران خوزستانی نیز هر روز وعده جدیدی برای حل مشکلات این حوزه می‌دهند. این روزها اکثر نقاط کلانشهر اهواز یا از آب با کیفیت مناسب برخوردار نیستند و یا اینکه با قطعی مداوم مواجه هستند.

مدیران شرکت آب و فاضلاب اهواز هم فرسوده بودن زیرساخت ها، انشعابات غیرمجاز و استفاده غیر متعارف از آب شرب را عامل وضعیت امروز می‌دانند اما تاکنون هیچ راه حلی برای پایان دادن به این معضل ارائه ندادند تا هر روز مردم از بی آبی شاکی باشند.

سهمیه بندی آب اهواز؟

یک شهروند اهوازی به فارس می‌گوید: چند وقتی است که آب اهواز روزانه دو یا سه بار قطع می‌شود و این موضوع سبب ایجاد مشکلات پی در پی برای خانواده‌ها شده است. در صورتی که این قطعی‌ها به صورت هدفمند است، باید به مردم اطلاع داده شود تا مردم بتوانند برای زندگی خود برنامه¬ریزی کنند و اگر برنامه ریزی شده نیست، باید با مسئولان خاطی برخورد شود.

این شهروند اهوازی ادامه می‌دهد: برخی از دوستان و آشنایان در مناطق دیگر اهواز می‌گویند که آب اهواز سهمیه بندی شده و به همین دلیل در ساعات مختلف آب مناطقی از شهر قطع می‌شود تا دیگران بتوانند از آب لوله کشی استفاده کنند. از مسئولان می‌خواهیم که صحت و سقم این خبر را اطلاع رسانی کنند.

قطعی مداوم

مدیر یکی از مدارس مقطع ابتدایی در منطقه سپیدار اهواز نیز می‌گوید: شاید برای برطرف کردن نیازهای غذایی بتوانیم با خرید آب از مغازه‌ها مشکل را حل کنیم اما مسائل بهداشتی از نکات مهم این ماجرا است که باید به آن ورود شود.

وی ادامه می‌دهد: قطعی‌های مکرر و مداوم آب در منطقه سپیدار سبب شد که با هزینه دانش آموزان یک تانکر آب تهیه شود اما در ساعاتی که با قطعی آب مواجه هستیم به دانش آموزان اجازه خوردن نمی‌دهیم چرا که این آب قابل خوردن نیست و فقط برای مسائل بهداشتی کاربرد دارد.

این مدیر مدرسه می‌افزاید: قطعی آب در مدرسه شاید زیاد به چشم نیاید اما در ماه گذشته علائم آلودگی به شپش در چند دانش آموز دیده شد و این مسئله به استحمام دانش آموزان باز می‌گردد. یکی از والدین دانش آموزان می‌گفت که آنها در طبقه پنجم یک آپارتمان زندگی می‌کنند و آب با فشار مناسب به منزل آنها نمی‌رسد برای همین فرزند آنها هفته‌ای یک بار در خانه مادربزرگش حمام می‌کند.

این مدیر مدرسه می‌گوید: این گونه مسائل بهداشتی هم بر دانش آموزان دیگر تأثیر منفی می‌گذارد و هم خود دانش آموز به دلیل غیبت، از درس عقب می‌ماند. لازم است که راه حلی اندیشیده شود تا دانش آموزان مقطع ابتدایی با این معضلات مواجه نشوند.

خسته شدیم

یکی دیگر از شهروندان اهوازی می‌گوید: موضوع قطعی آب به یک مسئله تکراری تبدیل شده و از بیان آن خسته شدیم. او می‌افزاید: هروقت این مسئله را با شرکت آبفا در میان گذاشتیم این پاسخ را شنیدیم که در منطقه کوی علوی تعداد انشعابات غیرمجاز بالا است و این مسئله روی کیفیت و فشار آب در این منطقه تأثیر منفی گذاشته است.

وی بیان می‌کند: مسئله انشعاب مجاز آب یک مسئله مهم است و شهروندان ساکن در کوی علوی مدام این سوال را می‌پرسند که چرا باید برای آب بی کیفیت هزینه کنیم؟ ما برای مصارف خوراکی آب تصفیه شده را از بیرون می‌خریم و برای مصارف غیر شرب هم مجبور هستیم از این آب استفاده کنیم و برای همین درست نیست که برای یک میزان مصرف ما دو هزینه متفاوت پرداخت کنیم.

او ادامه می‌دهد: البته اگر آب و فاضلاب اهواز معتقد است که انشعابات غیرمجاز روی کیفیت و فشار آب منطقه کوی علوی تأثیر گذاشته است، راه حل ساده‌ای دارد و آن هم اینکه انشعابات آب غیرمجاز را جمع آوری کند. وقتی که نه کیفیت و فشار آب بهبود پیدا می‌کند و نه انشعابات غیرمجاز جمع آوری شوند، یعنی شرکت آبفا به دنبال بهانه‌ای برای برطرف نکردن مشکل است.

آب قابل شرب نیست

یک کارشناس مسائل آب نیز به فارس می‌گوید: رئیس مرکز بهداشت خوزستان در فروردین ماه امسال گفته بود با وجود کلرزنی و مطلوبیت میکروبی، آب اهواز کیفیت ندارد و برای همین مردم مجبور به خرید آب از خودروهای غیراستاندارد عرضه آب هستند. این مسئله نشان می‌دهد که حتی مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز درباره سلامت آب این کلانشهر تردید دارند.

محمد امین جعفری ادامه می‌دهد: فرسودگی تصفیه‌خانه‌های شهر، فرسودگی مخازن نگهداری آب و فرسودگی شبکه توزیع و همچنین نقاط تلاقی آب و فاضلاب در کیفیت آب اهواز تأثیر دارد. با وجود کلرزنی و مطلوبیت میکروبی آب باید گفت آب اهواز کیفیت ندارد.

وی می‌افزاید: اولین معضل آب در اهواز به نبود مدیریت یکپارچه شهری باز می‌گردد. یعنی در گذشته توسعه شهر بدون ضوابط انجام شد و هرجا که مردم ساکن می‌شدند شرکت آبفا موظف به ارائه خدمات به آنها می‌شد. در ابتدا شاید مشکلی در این زمینه به وجود نمی‌آمد اما گسترش بی ضابطه سبب شد که عمر این شبکه‌ها کاهش یابد و با افزایش تعداد ساکنان این موضوع با افت فشار و کاهش کیفیت به چشم بیاید. البته از کم کاری آبفا در نداشتن آینده نگری در احداث شبکه‌ها هم نباید غافل شد.

کمک گرفتن از مردم برای حل مشکل

وی با بیان اینکه مشکلات موجود در بحث کیفیت و فشار آب قابل انکار نیست، عنوان می‌کند: شرکت آبفا در این زمینه می‌تواند با فرهنگ سازی بخشی از مشکلات را حل کند. بخش دیگری از این مشکلات نیز با تعامل بین بخشی با شهرداری و اصناف هم قابل حل است.

این کارشناس مسائل آب می‌گوید: در بخش فرهنگ سازی باید به مردم نحوه صحیح نصب پمپ آب، ذخیره سازی آب در تانکر و روش‌های صحیح نصب دستگاه تصفیه آب آموزش داده شود. برای نمونه اگر در آپارتمان‌های با طبقات زیاد آب به یک مخزن آب منتقل شود و پمپ‌های آب به این مخزن‌ها وصل شوند همه ساکنان این مجتمع مسکونی از آب با کیفیت و با فشار مناسب بهره می‌برند.

وی ادامه می‌دهد: همچنین در برخی از مناطق اهواز دیگر ظرفیت فعالیت رستوران‌های جدید و یا حتی احداث آپارتمان‌های جدید وجود ندارد و این موضوع با تعامل بین شهرداری و آبفا قابل حل است اما متأسفانه هم آبفا در واگذاری انشعاب آب تجاری و هم شهرداری در صدور مجوز به درآمدهای مقطعی توجه می‌کنند و حاضر به انجام این کار نیستند.

وی می‌افزاید: در سال ۹۵ دولت از اختصاص بودجه‌های لازم برای حل مشکل آب و فاضلاب اهواز در سه سال خبر داده بود و به نظر بنده دو سال بعد از انتشار این خبر فرصت خوبی است که استانداری خوزستان و شرکت آب و فاضلاب اهواز توضیحات لازم در این زمینه را ارائه دهند و بگویند تاکنون چه اقداماتی انجام شده است.

براساس این گزارش فارس، مسئله آب شرب اهواز این روزها وارد فازه تازه‌ای شده اما مدیران این شرکت حاضر به صحبت‌های دقیق در این زمینه نیستند تا مشخص شود که اکنون در چه وضعیتی قرار داریم و در چندسال آینده قرار است به کجا برسیم. شاید مسئله آب در اهواز تنها بحران جدی باشد که جدی گرفته نمی‌شود.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما