کدخبر : 145769
یکشنبه 15 مهر 1397 - 23:20
فاقددیدگاه
پرینت

چرا هند به موشک‌های روسی علاقمند است؟

در سفر رئیس‌جمهوری روسیه به هند قرارداد فروش موشک‌های اس ۴۰۰ به ارزش پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بین دو کشور به امضا رسید. چرا هند به خرید این سیستم پدافندی علاقمند است؟
به گزارش دویچه‌وله، بعد از امضای قرارداد فروش سیستم پدافند هوایی موشک‌های اس ۴۰۰ از سوی «ناراندرا مودی» نخست‌وزیر هند و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در دهلی نو، روسای دو دولت با انتشار بیانیه‌ای مشترک از «تقویت بیش از پیش روابط دو کشور» خبر دادند. این سومین دیدار طرفین در سال جاری میلادی بوده است.

سیستم پدافند اس ۴۰۰ چیست؟

به گفته منابع نظامی، سیستم ضد هوایی موشک‌های اس-۴۰۰ قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف به‌طور هم‌زمان و درگیر شدن با ۱۲ هدف به‌طور هم‌زمان از محدوده۴۰۰ کیلومتری است. این هدف‌ها می‌توانند از جمله انواع هواپیماهای جنگنده، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک باشند. این سیستم در حال حاضر یکی از مدرن‌ترین سیستم‌های پدافندی جهان است.

39914478_303

منطقه پر تشنج

از زمان استقلال هند، ارتش این کشور تا کنون در چهار جنگ با پاکستان و یک جنگ با جمهوری خلق چین درگیر بوده است. ارتش هند با نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر پرسنل یکی از بزرگترین ارتش‌های جهان است. هند از دیرباز با خرید‌های بزرگ از مشتریان دائمی تسلیحات روسی بوده است.

42313812_303

تامین توازن قوا

تسلیح ارتش هند به سیستم پدافند هوایی اس- ۴۰۰ از جهت مناقشه این کشور با چین از یک سو و همچنین پاکستان از سوی دیگر دارای اهمیت استراتژیک در زمینه تامین توازن قوا در این منطقه است.

44756031_303

خریدهای بیشتر در راهند

 هند علاوه بر خرید سیستم پدافند اس- ۴۰۰ همچنین چهار فروند ناوچه جنگی کلاس کریواک نیز برای تقویت نیروی دریایی خود از روسیه خریداری کرده است. قرار است دو فروند از این کشتی‌ها در بندر گوا مونتاژ شده و دو فروند دیگر در روسیه ساخته و به هند فرستاده شوند. نیروی دریایی هند تاکنون شش فروند از این ناوچه‌ها را خریداری کرده است.

19317869_303

کمک به برنامه اتمی – فضایی هند

ناراندرا مودی، نخست‌وزیر هند و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه همچنین پس از دیدار و گفت‌وگو در دهلی نو توافق‌نامه‌ای را نیز برای راه‌اندازی شش نیروگاه هسته‌ای در هند به امضا رساندند. کمک به برنامه فضایی هند برای ارسال فضانورد به فضا نیز از مواردی بود که سران دو کشور در آن به توافق رسیدند.

37512843_303

بازگشت به گذشته؟

بیش از ۸۰ درصد تسلیحات هند در دوران جنگ سرد از سوی اتحاد جماهیر شوروی تامین می‌شد. میزان خرید‌های تسلیحاتی از روسیه بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به ۶۳ درصد کاهش یافت. از دهه ۱۹۹۰ آمریکا نیز به جمع فروشندگان تسلیحات به هند پیوست. هند در ۱۰ سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دلار خرید تسلیحاتی از آمریکا داشته است. آیا قرارداد جدید با روسیه بازگشت به سیاست‌های دوران گذشته است؟

42034208_303

هشدار آمریکا به هند

بنا بر این گزارش ایلنا، طبق قانون موسوم به «CAATSA» که از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در سال گذشته به امضا رسید، اگر کشوری با روسیه ارتباط نظامی و یا اطلاعاتی داشته باشد، می‌تواند شامل تحریم‌های آمریکا بشود. «راندال شریور» مشاور وزیر دفاع آمریکا گفت: « این موضوع که هند می‌خواهد سامانه موشکی اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری کند از جنبه‌های مختلف نگران‌کننده است.»

39429717_303

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما