کدخبر : 9579
چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰:۱۶
فاقددیدگاه
پرینت
گزارش خبری؛

آلودگی ۴۰درصد باغ‌های میوه هرمزگان به پسیل آسیایی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: سطح زیر کشت مرکبات هرمزگان 37 هزار هکتار است که حدود 40 درصد این باغ‌ها آلوده به آفت پیسل آسیایی هستند.
آلودگی 40درصد باغ‌های میوه هرمزگان به پسیل آسیایی

سید سعید مدرس ظهر امروز در نشستی پیرامون بیماری‌های گیاهی در این استان اظهار داشت: باغ‌های مرکبات در شهرستان‌های رودان، میناب، حاجی‌آباد، بندرعباس و سیریک در معرض تهدید این آفت قرار دارند.

وی تصریح کرد: لیموترش، پرتقال، لیموشیرین از مهم‌ترین میزبان‌های آفت پسیل آسیایی هستند.

مدرس اظهار داشت: این آفت ضمن تغذیه از شیره درخت، بزاق سمی خود را وارد بافت درخت کرده و باعث ایجاد بدشکلی در ساقه، برگ، اختلال در عمل فتوسنتز و با ترشح عسلک بستری برای تولید قارچ دوده به وجود می‌آورد.

این مسئول با بیان اینکه زردی و ریزش برگ‌ها، خشک شدن جوانه‌ها و ریزش میوه‌ها از مهم‌ترین علائم این آفت هستند اظهار داشت: مهم‌ترین خطر این آفت انتقال بیماری گرینیگ به مرکبات است.

مدرس ادامه داد: پروازی بودن پسیل آسیایی، عدم کنترل شیمیایی به موقع در برخی از باغات، شرایط آب و هوایی استان از مهم‌ترین علل گسترش این آفت در استان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: سطح زیر کشت مرکبات هرمزگان ۳۷ هزار هکتار است که حدود ۴۰ درصد این باغ‌ها آلوده به آفت پیسل آسیایی هستند.

این مقام مسئول عنوان کرد: با عنایت به شناسایی باغات آلوده طی سال‌های اخیر و کنترل به موقع آفت در حال حاضر جمعیت پسیل مرکبات در سطح استان به پایین‌ترین میزان در چند سال اخیر رسیده است و همچنین با توجه به پتانسیل آفت مذکور در انتقال بیماری خطرناک گرینیگ، عدم شیوع این بیماری در استان نیز شاهد بر کاهش جمعیت آفت و انتقال بیماری است.

مدرس اضافه کرد: گزارشات واصله از شهرستان‌های میناب و بندرعباس مبنی بر کاهش آلودگی باغات مرکبات به این آفت در زمان احتمالی شیوع آفت است که گواه مطلوبی برای اجرای صحیح عملیات مبارزه با این آفت در سال‌های اخیر است.

براساس این گزارش فارس؛ وی در پایان افزود: همکاری بهره‌برداران با کارشناسان جهادکشاورزی در زمان ردیابی پسیل، اقدام به موقع سمپاشی باغ‌ها پس از اعلام کارشناسان جهاد و حضور در دوره‌های آموزشی از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که کشاورزان باید مد‌نظر قرار دهند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما