کدخبر : 94916
یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۹:۰۴
فاقددیدگاه
پرینت

گازکشی؛ چرخ اقتصاد روستای «بیزدان» را روغن‌کاری می‌کند

جنوب پرس: عدم تامین سوخت مورد نیاز واحدهای صنعتی، مشکلات سرمایه در گردش و غیره حال صنعت روستای «بیزدان» را ناخوش کرده است.
کوره آجر پزی در اراک

به گزارش جنوب پرس ، روستای «بیزدان» یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان داراب و در ۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد. اقتصاد این روستا بیشتر بر پایه صنعت است و به گفته یوسف مومنی‌فر، دهیار روستای «بیزدان» ۳ کوره آجر‌پزی، ۳ کوره تولید گچ و یک واحد سنگ شکن در این روستا وجود دارد.

بیکاری ۱۲۰ کارگر با تعطیلی دو واحد صنعتی روستای بیزدان

مومنی‌فر در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: حدود ۲ سال است که یکی از قدیمی‌ترین کوره‌های آجرپزی این روستا  که حدود ۷۰ نفر کارگر مستقیم داشته تعطیل شده و علاوه بر این یکی از واحدهای تولید گچ نیز که ۵۰ نفر کارگر مستقیم داشته نیز تعطیل شده است.

وی مشکل تامین سوخت مورد نیاز، هزینه بالای گازکشی، نبود سرمایه در گردش و آسفالت نبودن راه دسترسی را علت تعطیلی این واحدها عنوان و بیان می‌کند: مسیر و جاده‌ دسترسی به این واحدها زیرکوبی نشده است، مالکان این واحدهای تولیدی با مشکلات مالی و نبود سرمایه در گردش روبه‌رو هستند.

دهیار روستای بیزدان با بیان اینکه عملیات گازرسانی به این روستا قرار بود تا ۲۲ بهمن سال گذشته پایان یابد و این روستا وارد مدار گازرسانی شود اما این امر محقق نشد و در حال حاضر پیمانکاران در حال نصب علمک هستند، می‌افزاید: لوله‌کشی گاز تا نزدیک کوره گچ رفته و آنها مشکلی برای گازکشی ندارند اما کوره‌های آجرپزی برای گازکشی با مشکل روبه‌رو هستند.

وی می‌گوید: در جلساتی که با مسئولان مختلف شهرستان داشته‌‌ایم مشکلات این واحدها مطرح شده و قرار شد که برای تامین سرمایه به آنها تسهیلات پرداخت شود اما با صحبتی که چند روز قبل با یکی از مالکان کوره‌های آجرپزی داشتم ظاهرا هنوز مشکل تامین وام آنها برطرف نشده است.

برگزاری جلسه ویژه رسیدگی به مشکلات کوره‌‌های آجرپزی

عبدالرضا قاسمپور، فرماندار داراب، در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: اداره گاز از واحدهای صنعتی و تولیدی که فاصله آنها از لوله انشعاب گاز زیاد است  به غیر از حق انشعاب هزینه‌ای بابت خط انتقال گاز می‌گیرد که این هزینه برای کوره‌های آجرپزی روستای «بیزدان» زیاد است، در تلاش هستیم که با همکاری اداره گاز این مبلغ را برای آنها کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه تنها قسمتی از راه دسترسی این واحدهای تولیدی آسفالت است و مابقی خاکی است، می‌افزاید: برای حل این مشکل نیز با اداره راه و شهرسازی مکاتباتی انجام شده است.

فرماندار داراب می‌گوید: امروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مشکلات این واحدهای صنعتی مطرح شد اما چون روسای برخی از  ادرات مربوط در این جلسه حضور نداشتند مقرر شد جلسه‌ای ویژه بررسی مشکلات کوره‌های آجرپزی با حضور همه ادارات مثل آب، راه، گاز و غیره برگزار شود.

قاسمپور با بیان کوره‌های آجرپزی روستای بیزدان با مشکل تامین آب نیز روبه‌رو هستند که در جلسه روز شنبه به این مشکل نیز رسیدگی می‌شود، می‌افزاید: علاوه بر پیگیری‌هایی که ما برای رفع مشکلات این واحدها انجام می‌دهیم صاحبان این صنایع نیز باید پیگیر رفع مشکلات خود باشند.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما