کدخبر : 94739
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
فاقددیدگاه
پرینت

«دوسیران» در مسیر ثبت ملی/ شاهکاری معماری را ببینید

جنوب پرس: روستایی با قدمت کهن «دوسیران» در مسیر ثبت ملی/ شاهکاری معماری را ببینید
بافت تاریخی روستای «دوسیران» در شهرستان کازرون در مسیر ثبت ملی است تا اولین روستایی باشد که بافت تاریخی اش به ثبت می رسد، روستایی با قدت کهن و معماری که در فارس کم نظیر است.

به گزارش جنوب پرس ، روستای «دوسیران» از روستاهای منحصربه فرد و تاریخی استان فارس است که در شهرستان کازرون قرار دارد.

از سابقه بیش از سه هزار ساله سکونت و وجود غارها و بناهای تاریخی گرفته تا بافت کهن و باغ های منحصربه فرد روستا تنها بخشی از جذابیت های این منطقه به شمار می رود که  می تواند به جاذبه گردشگری بدل شود.

نظرات مختلفی در خصوص قدمت این روستا وجود دارد به گونه ای که برخی از کارشناسان، قدمت روستای دوسیران را با توجه به معماری و بافت آن مربوط به دوران ساسانی و قبل از آن می دانند اما سابقه سکونت در این منطقه به هزاره اول قبل از میلاد (سه هزار سال قبل) برمی گردد.

روستای دوسیران از روستاهای منحصر به فرد و تاریخی استان فارس است، این روستا در ۵۰ کیلومتری شهرستان کازرون و در ۲۵ کیلومتری شهر قائمیه در منطقه کوهمره نودان قرار دارد.

بیش از ۱۰ اثر تاریخی در این روستا شناسایی و در فهرست ملی به ثبت رسیده که این آثار متعلق به دوره های مختلف اسلامی همچون ایلخانی، قاجاری و صفوی است.

از جمله آثار تاریخی این روستا می توان به آب انبار مربوط به دوره قاجار، قبرستان رئیسی ها مربوط به دوره صفوی، قبرستان پای تپه (پای امامزاده) مربوط به دوره قاجار، عمارت چهارصفه رئیسی، عمارت چهارصفه گودرز نادری، عمارت چهارصفه کهیار دشتی مربوط به دوره ایلخانی، قبرستان شحنه و ملاها مربوط به دوره قاجار اشاره کرد.

روستای دوسیران به صورت پلکانی ساخته شده و بسیار دیدنی و جذاب برای گردشگران است و به طور حتم با ثبت ملی بافت تاریخی و ایجاد زیرساخت های گردشگری، این روستا به یکی از جاذبه های گردشگری جنوب کشور تبدیل خواهد شد.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه روستای دوسیران از جمله روستاهای بکر استان فارس به شمار می رود، گفت: نظرات مختلفی در خصوص قدمت این روستا وجود دارد به گونه ای که برخی از کارشناسان قدمت روستای دوسیران را با توجه به معماری و بافت آن مربوط به دوره اسلامی می دانند.

محسن عباسپور افزود:  یک روایت تاریخی در این رابطه وجود داد بدین گونه که در دوره اسلام ۹ برادر اهل شام در عراق تصمیم می گیرند که از آنجا مهاجرت کنند مادر آنها وصیت می کند که به راهشان تا زمانیکه شترهایشان توقف نکرده ادامه دهند و هرکجا که شترها متوقف شدند آنجا را برای زندگی انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه پس از مهاجرت این برادران شترهای آنها در همین روستا می ایستد، بیان کرد: به همین دلیل آنها این مکان را برای زندگی انتخاب می کنند و زمانی که حاکمان وقت ایران متوجه می شوند از آنها پرسیده می شود که چه کسانی هستند که آنها خود را به عنوان«دوست ایران» معرفی کرده که در نهایت مخفف آن را دوسیران می نامند.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون با اشاره به اینکه اهالی این روستا تا حدودی آداب و رسوم گذشته را زنده نگه داشته اند و با گویشهای خاصی که نزدیک به دوره پهلوی است صحبت می کنند، ادامه داد: بناها، طاقها و گچبری‌هایی به نام «چار صفه» وجود دارد که به نظر می رسد مربوط به دوره ساسانیان و تزئینات آن مربوط به دوره اسلامی است.

عباسپور با اشاره به اینکه این روستا از جمله روستاهای بکر استان فارس به شمار می رود، اظهار کرد: روستای دوسیران روستایی تاریخی است که بکر باقی مانده و می تواند به عنوان روستای هدف گردشگری در استان فارس معرفی و از ظرفیتهای آن استفاده شود از این رو باید در این رابطه اقداماتی انجام شود.

وی افزود: این روستا علاوه بر اینکه یک روستای تاریخی است، دارای جاذبه های طبیعی متعددی است که به عنوان مثال می توان عنوان کرد که این روستا بزرگترین روستایی در استان است که برداشت انجیر به صورت ارگانیک در آن انجام می شود.

عباسپور با اشاره به اینکه دوسیران یکی از شاهکارهای معماری در ساخت وساز محسوب می شود، افزود: طی مدت اخیر اقداماتی با همکاری بنیاد مسکن صورت گرفته به گونه ای که اکثر کوچه های روستا سنگفرش شده است.

وی با بیان اینکه بنای چارصفه های این روستا دارای ارزش منحصر به فردی است، بیان کرد: این بناها نیز به دلیل عدم حفاظت درست به زباله دانی تبدیل شده و در آستانه تخریب قرار گرفته اند علاوه بر این در این روستا گورستان تاریخی منحصر به فردی نیز وجود دارد.

بافت تاریخی دوسیران ثبت ملی می شود

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در گفت و گو با خبرنگار مهر پیرامون این روستا گفت: طرح مطالعات مستندنگاری و مستندسازی بافت تاریخی روستای هدف گردشگری دوسیران با هدف ثبت این بافت در فهرست ملی آغاز شده است.

عبدالرضا نصیری با بیان اینکه روستای دوسیران یکی از روستاهای هدف گردشگری است، افزود: تاکنون هیچ یک از بافت های تاریخی استان فارس ثبت ملی نشده که با اجرای این طرح، دوسیران نخستین روستایی خواهد بود که بافت تاریخی اش در فهرست ملی جای می گیرد.

وی خواستار حفاظت از بافت تاریخی دوسیران شد و گفت: دوسیران دارای بافت تاریخی منحصربه فردی است که همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده است.

معاون میراث فرهنگی فارس افزود: این روستا می تواند به یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شهرستان کازرون تبدیل شود و بی شک ثبت ملی بافت تاریخی تاثیر بسزایی در رونق گردشگری منطقه خواهد داشت.

نصیری گفت: با مستندنگاری آثار تاریخی موجود در این بافت روستایی، بی شک حفاظت از آثار آسان تر می شود.

 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما