کدخبر : 94354
پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
فاقددیدگاه
پرینت

۵ میلیارد ریال تجهیزات برای بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی فارس خریداری شد

جنوب پرس: سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس: ۵ میلیارد ریال تجهیزات برای بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی فارس خریداری شد
کتاب کودک

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس از خرید ۵ میلیارد ریال تجهیزات برای بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی فارس خبر داد.

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس، روح‌الله منوچهری با بیان اینکه این گردهمایی دومین نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان با کتابداران بخش کودک کتابخانه‌های عمومی فارس است، اظهار داشت: این نشست به منظور تعامل هرچه بیشتر و برقراری پل ارتباطی میان این دو گروه برگزار شده است و هدف، ایجاد یک مسیر فرهنگی قوی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در فارس است.

وی با تصریح اینکه از دو سال پیش برنامه‌ریزی برای ایجاد یک ارتباط قوی میان فعالان ادبیات کودک فارس و کتابداران کودک کتابخانه‌های عمومی در اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس انجام شد، افزود: به اعتقاد من کتابداران بخش کودک کتابخانه‌های عمومی نیز در زمره فعالان ادبیات کودک و نوجوان به‌شمار می‌آیند و لازم است ارتباط آن‌ها با سایر فعالان ادبیات کودک در حوزه‌های نویسندگی، شاعری، ترجمه، نقد و پژوهش ارتباط مؤثری باشد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس فعالیت در حیطه ادبیات کودک و نوجوان را کاری حائز اهمیت دانست و بیان کرد: کار فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان از دو منظر اهمیت دارد، نخست کار کردن و آموزش به کودکان و دیگری سروکار داشتن با کتاب و اندیشه؛ و وقتی این دو حوزه در کنار هم قرار می‌گیرد، کودکان با کتاب و کتابخوانی آشنا شده و به یقین در آینده موفق‌تری خواهیم داشت.

منوچهری با تصریح اینکه انتظار کتابخانه‌های عمومی از فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان این است که در کتابخانه‌های عمومی حضور فعال‌تری داشته باشند، ضمن دعوت از فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان برای حضور مستمر در کتابخانه‌ها، گفت:  تمامی کتابخانه‌های عمومی استان فارس آمادگی هم‌افزایی و همکاری بیشتر با فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان را دارند.

منوچهری با اشاره به جایگاه ادبی شیراز و فارس، عنوان کرد: استان فارس همواره با نام ادبیات و بزرگان ادبی خود شناخته شده است و این افتخارات تنها محدود به ادبیات کهن نیست؛ بلکه استان فارس، در حال‌ حاضر نیز در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، یک گام از دیگر استان‌ها جلوتر است و ضرورت دارد که با همکاری و مساعدت بیشتر همه فعالان، رشد و ترقی حوزه ادبیات کودک و نوجوان فارس سرعت بیشتری یابد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس در ادامه به برگزاری نخستین نشست مسیر کودکی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: نخستین نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه ادبیات کودک و کتابداران با عنوان «مسیر کودکی» سال گذشته و با حضور استاد مصطفی رحماندوست برگزار شد و این نشست نتایج مثبت بسیاری به همراه داشت که مهم‌ترین آن‌ها همکاری بیشتر فعالان حوزه کودک با کتابخانه‌های عمومی فارس و برگزاری برنامه‌های مشترک بود.

وی همچنین با تأکید بر اقدامات اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز در مدت یکسال گذشته با تأثیر از نشست مسیر کودکی، از توجه ویژه کتابخانه‌های عمومی به بخش کودک و نوجوان یاد کرد و گفت: یکی از دغدغه‌هایی که در نشست مسیر کودکی پارسال مطرح شد، نبود فضای کتابخانه‌ای مناسب برای کودکان بود که اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس در این زمینه اقدام کرد؛ به‌طوریکه از ۱۰کتابخانه عمومی که در ابتدای امسال به صورت همزمان در شیراز افتتاح شد، ۳ کتابخانه‌عمومی به‌صورت ویژه به کودکان اختصاص دارد، علاوه بر این، ۱۴۴ کتابخانه عمومی دیگر نیز در استان، بخش کودک مستقل دارند.

منوچهری همچنین از خرید ۵ میلیارد ریال تجهیزات برای بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی فارس در یکسال گذشته خبر داد و افزود: آخرین خرید تجهیزات شامل ۱۵۰میز مطالعه، ۶۰۰صندلی کودک و ۲۰۰عدد قفسه برای بخش کودک است که با وجود این تجهیزات تمامی بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی فارس کامل و مجهز می‌شوند.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی فارس در ادامه سخنان خود اظهار داشت: امسال تعداد اعضای کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی به ۳۵درصد و آمار نسخه‌های کتاب کودک کتابخانه‌ها نیز به ۲۷۵هزار نسخه افزایش یافته است و این نشان‌دهنده فعالیت بیشتر کتابخانه‌های عمومی در حوزه کودک و نوجوان در طی یکسال گذشته است.

وی همچنین با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نگاه ویژه‌ای به حوزه کودک و نوجوان دارد، عنوان کرد:  در سال گذشته، ۵۸۵۰۰ نسخه کتاب کودک و نوجوان ازسوی  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به کتابخانه‌های عمومی فارس ارسال شد؛ علاوه بر این ۱۷ هزار نسخه کتاب کودک و نوجوان نیز به صورت استانی خریداری و توزیع شده است.

منوچهری با تصریح اینکه اداره کتابخانه‌های عمومی فارس به آثار تألیفی نویسندگان استان فارس اهمیت می‌دهد، گفت: تاکنون ۲۴۰۰نسخه از آثار نویسندگان کودک و نوجوان فارس برای کتابخانه‌های عمومی خریداری شده؛ همچنین تلاش بر این است که بسته‌های هدیه کتابخانه‌های عمومی نیز شامل آثار نویسندگان استانی باشد.

وی عنوان کرد: روزانه در کتابخانه‌های عمومی فعالیت‌های همچون قصه‌گویی و شعرخوانی، نشست‌های کتاب‌خوان و جمع‌خوانی، نمایش عروسکی، خلاصه‌نویسی و  غیره صورت می‌گیرد و تلاش بر این است که با همکاری فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان این فعالیت‌ها با پویایی و قوت بیشتر ادامه یابد.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما