کدخبر : 88849
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸
فاقددیدگاه
پرینت

اتاق بازرگانی شیراز برای حضور پایدار در بازار قطر آمادگی دارد

جنوب پرس: رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: اتاق شیراز آماده همراهی و همکاری برای صادرات پایدار در بازار قطر است.
جمال رازقی

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی شیراز، جمال رازقی در جلسه با صادرکنندگان و بازرگانان استان فارسبا بیان اینکه در وضعیت فعلی بازار قطر از شرایط ویژه‌ای برخوردار است که اتاق بازرگانی شیراز نسبت به اعزام هیئت تجاری و صادرات کالا به این کشور آمادگی دارد، اظهار داشت:استان فارس به دلیل نزدیکی جغرافیایی و سابقه مراودت اقتصادی طولانی با کشور قطر به عنوان معین تجاری کشور ایران با قطر انتخاب شده است.

رازقی با اشاره به برگزاری دو جلسه اتاق بازرگانی شیراز با صادرکنندگان میوه و تره‌بار و صادرکنندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی برای حضور فعال در بازار کشور قطر خاطرنشان کرد: در حال حاضر عمده نیازهای کشور قطر میوه و تره‌بار و مصالح ساختمانی است که استان فارس پتانسیل‌های زیادی در این زمینه دارد.

وی عنوان کرد: برخی از کشورهای همسایه سعی در تسخیر و پر کردن بازار کشور قطر را دارند و ما نیز باید از این فضا با ارسال کالای با کیفیت به این کشور استفاده مناسب کنیم.

رازقی با تاکید بر تسهیل مراودات حمل و نقل کالا به این کشور، گفت: متاسفانه در حال حاضر کشتی و لنج‌های کشور ایران به راحتی اجازه ورود به آب‌های قطر را ندارند که وزارت امور خارجه باید هر چه سریع‌تر اقدامات مورد نیاز در این زمینه انجام دهد.

وی افزود: ایجاد بازار ناپایدار در کشور قطر دائمی نیست و شرایط حاکم بر بازار این کشور کوتاه مدت است لذا صادرکنندگان ما در استان فارس باید از موضوع تامین نیازهای بازار قطر برای تامین مواد غذایی روز با قیمت مناسب و کالای با کیفیت استفاده کنند.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی شیراز بیان کرد: تولیدکنندگانی که در این مقطع زمانی به کشور قطر کالا صادر کنند می‌توانند به بازار طولانی مدت قطر نفوذ کنند و در آینده در این عرصه ماندگار خواهند شد.

رازقی عنوان کرد: مهم‌ترین و آنیترین اقدام دولت برای تسهیل شرایط ارسال کالا به کشور قطر، برطرف کردن مشکل روادید تجاری و تسهیل شرایط حمل و نقل دریایی برای کالاهای صادراتی ایرانی است تا بازارهای صادرات ما از بین نرود.

وی با بیان اینکه حل مشکلات با کشور قطر وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور است، افزود: در شرایط فعلی تقاضای خوبی در قطر وجود دارد و بازرگانان و صادرکنندگان ما امکانات و تولیدات خوبی برای برطرف کردن نیاز بازارها و رقابت در این کشور دارند.

رازقی بیان کرد: هدف ما ماندگاری در بازار این کشور است بنابراین صادرکنندگان و تولیدکنندگان ما نیز باید بر اساس نیاز بازار قطر را شناسایی وکالاهای خود را به این کشور ارسال کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی شیراز نیز در این جلسه گفت: کشور قطر با سرانه ۱۰۳ هزار دلار یکی از پولدار ترین کشورهای همسایه ماست که یک بازار مناسب برای تولیدات استان فارس است.

محمدصادق حمیدیان بیان کرد: بازار قطر یکی از بازارهای مهم برای کشور و استان فارس است که فعالان اقتصادی و تجاری، صادرکنندگان و بازرگانان ما باید در چنین موقعت زمانی سهم خودمان را از بازار قطر حفظ کرده و در جهت افزایش سهم خود تلاش کنند.

وی با بیان اینکه حمل بار در حجم بالا در چنین موقعیت زمانی به کشور قطر مستلزم اهتمام ویژه دولت و همت متولیان است تا شرایط ورود کالا به بازار این کشور برای بازرگانان و صادرکنندگان ما تسهیل شود، عنوان کرد: به طور قطع کشور قطر در آینده نزدیک تدابیری بر روی تغییر رفتار خود انجام خواهد داد اما در این فرصت ما نباید بازار این کشوررا از دست بدهیم.

حمیدیان با بیان اینکه در گذشته صادرکنندگان و بازرگانان ما فرصت ورود پر رنگ به بازار کشورهای افغانستان، عراق و آسیای میانه را از دست داده است که این تجربه تلخ نباید برای کشور قطر تکرار شود، گفت: دولت باید هر چه سریع تر اقدام مناسب در خصوص مناسبات و ارتباطات با کشور قطر را سامان دهد که در این زمینه اتاق بازرگانی نیز جنبه تسهیل‌گری خود برای کمک و بهبود شرایط استفاده از این فرصت را انجام خواهد داد.

راه‌اندازی میز صادرات به کشور قطر در اتاق بازرگانی شیراز

رئیس کمیسیون تجارت، حمل و نقل، ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه استان فارس به عنوان معین تجاری ایران و قطر انتخاب شده است، میز صادرات به این کشور با حضور صادرکنندگان و بازرگانان استان، در اتاق بازرگانی شیراز راه اندازی می شود.

خسرو فروغان افزود: در این میز صادرات که به زودی فعال می‌شود، اتاق بازرگانی شیراز به عنوان پل ارتباطی تجار، صنعتگران، صادرکنندگان و سرمایه گذاران برای انجام حرکت های پایدار و پویا فعالیت می‌کند.

وی بیان کرد: در حال حاضر دولت به دنبال فعال کردن ارتباط با کشور قطر هستند که در این زمینه اتاق بازرگانی شیراز با سابقه طولانی اقتصادی و تجار با کشور قطر آماده همکاری بیشتر در شرایط بحرانی فعلی به این کشور است.

فروغان با بیان اینکه نباید فرصت پیش آمده با بیدقتی و تصمیم‌های عجولانه از دست داده شود، اظهارداشت: امروز ایران در منطقه کشوری قدرتمند است بنابراین ارتباط بیشتر ما در مباحث تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشور قطر پیامدهای مثبتی برای کشور و استان دارد.

وی بیان کرد: صبح امروز نخستین محموله میوه و تره‌بار از شهر شیراز به صورت هوایی به کشور قطر ارسال شده است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده نیز قرار است از هفته آینده روزانه ۴۵ تن لبنیات از استان فارس به این کشور ارسال شود.

فروغان عنوان کرد: در شرایط فعلی ارتباط دریایی ایران با کشور قطر، مقرون به صرفه ترین راه ارتباطی با این کشور است بنابراین از هفته آینده محموله‌های صادرکنندگان استان فارس از طریق خطوط دریایی و کشتی رانی به کشور قطر ارسال می‌شود.

وی افزود: در بحث نفت، گاز و پتروشیمی و سیمان نیز استان فارس و شهر شیراز ظرفیت‌های منحصر به فردی برخوردار است که صادرات این کالاها و خصوصا صدور خدمان فنی و مهندسی ما در قطر می‌تواند منافع بزرگی در استان ایجاد کند.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما