کدخبر : 81896
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۴۱
فاقددیدگاه
پرینت
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس خبر داد؛

تولد نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در شیراز

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: نخستین گوساله گوزن زرد ایرانی در سال جاری در سایت گوزن زرد میانکُتَل در بخش ارژن شیراز متولد شد.
 به گزارش جنوب پرس ، نبی‌الله مرادی اظهار داشت: با اجرایی شدن طرح توسعه سایت تکثیر و احیاء گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت‌شده میانکُتَل ارژن فارس، به‌زودی گوزن در بخش توسعه‌ یافته این سایت رها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس شواهد موجود استان فارس در گذشته یکی از زیستگاه‌های گوزن زرد ایرانی بوده است، افزود: فارس بر روی سلسله جبال زاگرس واقع‌شده که رشته‌کوه‌های بخش غربی و جنوب این استان از پوشش جنگلی نسبتاً خوبی برای زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف برخوردار است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس خاطرنشان کرد: گوزن زرد ایرانی از نظر ارزش حفاظتی جزء گونه‌های در معرض خطر انقراض سازمان بین‌المللی حفظ حیات‌وحش قرار دارد و نیز دارای جثه‌ای کوچک تر از مرال بوده و از شوکا نیز بزرگ‌تر است.

بر اساس این گزارش فارس، مرادی تصریح کرد: رنگ گوزن زرد ایرانی مخلوطی از قرمز و زرد با لکه‌های سفید منظم است که در فصول مختلف سال تغییرات جزئی پیدا می‌کند و در فصل تابستان نیز رنگ بدن این حیوان تبدیل به  زرد مایل به قهوه ای روشن با خال‌های سفید می شود.

وی بیان داشت: طول عمر گوزن زرد ایرانی به‌طور طبیعی بین ۱۴ تا ۱۶ سال بوده و علفخوار سرشاخه خوار و نشخوارکننده است.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما