کدخبر : 7642
سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱:۵۷
فاقددیدگاه
پرینت
گزارش خبری؛

هرمزگان درعزای پیام آور نهضت عاشورا حضرت امام سجاد (ع) به سوگ نشست

همزمان با دوازدهمین روز از محرم الحرام، عاشقان و شیفتگان آل الله هرمزگان با برافراشتن بیرق سیاه عزا، با چشمانی اشک آلود و قلب هایی اندوهگین در عزای غروب غریبانه پیام آور نهضت عاشورا حضرت امام سجاد (ع)، سید عابدان، پیشوای زاهدان و زیور صالحان مرثیه غم سرودند.
هرمزگان درعزای پیام آور نهضت عاشورا حضرت امام سجاد (ع) به سوگ نشست

آیین های سخنرانی، سینه زنی، روضه خوانی و مرثیه خوانی در شب و روز این عزای بزرگ در شکوه و عظمتی خاص درشهرهای هرمزگان برگزار شد و عاشقان و شیفتگان اهل بیت (ع) با حضور در مساجد، تکایا و بقاع متبرکه، بر سر و سینه زنان در عزای بزرگمردی از جنس نور، معرفت و معنویت به سوگ نشستند و اشک ماتم ریختند.
«حضرت علی بن الحسین، ملقّب به سجّاد و زین العابدین، روز پنجم شعبان سال ۳۸ هجری یا ۱۵ جمادی الاول همان سال، در مدینه دیده به جهان گشود و در روز دوازدهم و یا به روایتی بیست و پنجم محرم سال ۹۵ هجری در مدینه، به دسیسه هشام بن عبدالملک، مسموم شد و در سن ۵۷ سالگی در مدینه طیبه به شهادت رسید.
امام سجاد (ع) در بدترین زمان از زمان هایی که بر دوران رهبری اهل بیت (ع) گذشت می زیست، در واقع امام (ع) محنت ها، رنج ها و دشواری های روزگار جد بزرگوارش امیرالمؤمنین (ع) را درک کردند.
امام سجاد (ع) سه سال پیش از شهادت امام علی (ع) متولد شد، وقتی دیده به جهان گشود، جدش امیرمؤمنان (ع) در خط جنگِ جمل، مشغول جهاد بود و از آن پس نیز با پدرش امام حسین (ع) در محنت و گرفتاری های فراوان زمان وی شریک بود.
امام سجاد (ع) برای پیش راندن مسلمانان به سوی نفرت از بنی امیه و افزودن مبارزه جویی با آنان، تلاش های مؤثری داشت و هر گاه فرصتی به دست می آمد، مردم را بر ضد امویان تحریک می کرد و با احتیاط، برنامه حاکمان منحرف را تحت نظر قرار می داد.
امام (ع) برای آگاهی مردم، اسلوب دعا را به کار برد، به طوری که دعاهای آن حضرت، رویدادهای عصر و روزگا ایشان را تفسیر می کند.
صحیفه سجادیه که به زبور آل محمد مشهور است، اثر بی نظیری است که در جهان اسلام، جز قرآن کریم و نهج البلاغه، کتابی به این عظمت و ارزش، پدید نیامده است که پیوسته مورد توجه بزرگان و علما باشد.
از دیگر آثار ارزنده به جا مانده از امام سجاد (ع)، مجموعه ای تربیتی و اخلاقی بوده به نام رساله حقوق که امام (ع) در آن وظایف گوناگون انسان در برابر خدا، خود و دیگران را با بیانی شیوا و گویا بیان کرده است».

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما