کدخبر : 6213
شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۶
فاقددیدگاه
پرینت
محمد کوکبی

قاچاق و چند سوال؟

محمد کوکبی قاچاق و چند سوال

محمد کوکبی: آیا تابحال به این موضوع فکر کرده اید که چه عواملی در پیدایش قاچاق موثرند؟ آیا میدانید چالش های اساسی کشور ما در امر مبارزه با قاچاق کالا چه مواردی است؟ آیا در گذر از یک جامعه سنتی به یک جامعه صنعتی این معضل پدید آمده است یا به علت مسائل اجتماعی ، اقتصادی و یا فرهنگی درگیر این معضل شده ایم؟

به هرحال عواملی از قبیل تجمل‌گرایی، جذابیت و  متنوع بودن کالاهای خارجی، تبلیغات فراوان شبکه های ماهواره ایی ، ترویج فرهنگ بیگانه ، تغییر سبک زندگی، الگوی مصرف‌ مردم و قابل رقابت و پاسخگو نبودن برخی از کالاهای تولیدی داخلی از نظر کیفیت و قیمت نسبت به کالاهای مشابه خارجی ، میل و اشتیاق مردم را نسبت به خرید و مصرف کالاهای خارجی بیشتر نموده است  و کسانی که همیشه دنبال هزینه‌های کم‌ و آسان وسودهای فراوان می‌باشند سرمایه‌های خود را در این راه به کار می‌برند و با توجه به پائین بودن ریسک قاچاق ، تجارت غیر قانونی رونق می گیرد و حجم اقتصاد غیررسمی در کشور افزایش می یابد اینان برایشان مهم نیست که به چرخه اقتصادی کشور زیان می‌رسد یا خیر اقتصاد پنهان آنچنان آثارش پیچیده و زیانبار است که تمام برنامه‌ریزی‌های اقتصادی را با شکست روبرو می‌کند. بی ارتباط نیست که بسیاری براین باورند که پدیده قاچاق ریشه و اساس بسیاری از مسائل و مشکلات در کشور می‌باشد.

با توجه  به موقعیت جغرافیایی، وضعیت فرهنگی، اقتصادی، عوامل سیاسی و حتی مذهبی در کشورهای مختلف ، شکل گیری قاچاق قاچاق در هر کشور دلایل خاصی دارد اما دلیل وجود قاچاق در کشور ما متاسفانه عوامل مختلفی را شامل می شودو همین امر بر پیچیدگی امر مبارزه می افزاید. هرکدام از دلایل بروز قاچاق در کشور  در جای خود توضیحات کارشناسانه ای را می طلبد که در این مقال، مجال آن نیست که به آن بپردازیم. اما به منظور آسیب شناسی دقیق و منظم  این معظل اقتصادی باید با تمام توان به برنامه های اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی و مذهبی ورودی جدی نمود و با نگاهی کارشناسانه مسائل فراروی را مرتفع نمود. سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند با مد نظر داشتن صاحب نظران اقتصادی از منظرکارشناسی مباحث اقتصادی و از نگاه برنامه ریزان و دست اندرکاران مسائل فرهنگی و مذهبی از منظر شرع و عرف با آسیب شناسی این پدیده مخرب و تجویز داروی موثر این معضل را کنترل نمایند؛ البته سیاسیون هم نباید از قافله عقب بمانند بلکه باید با یک دید تعامل گرایانه نسبت به این معظل و تجارت پنهان داشته باشند تا تهدید ها را به فرصت ها تبدیل نمایند.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما