کدخبر : 55570
پنج شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۰
فاقددیدگاه
پرینت

هشدار دوباره ترکیه به اتحادیه اروپا درباره لغو توافقنامه مهاجران

هشدار دوباره ترکیه به اتحادیه اروپا درباره لغو توافقنامه مهاجران
ترکیه به اتحادیه اروپا هشدار داد چنانچه خواست این کشور برای تردد بدون ویزای شهروندان ترک در اتحادیه اروپا تحقق نیابد، آنکارا تا پیش از پایان سال ۲۰۱۶ توافقنامه پناهجویان را لغو می کند.

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از دویچه وله، «مولود چاوش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای با روزنامه «نویه تسورشر» اتحادیه اروپا را تهدید کرد چنانچه توافق لغو ویزا به سرعت اجرایی نشود، این کشور توافقنامه پناهجویان را لغو خواهد کرد.

در این مصاحبه چاوش‌اوغلو هشدار داده است: صبر ما رو به پایان است. ما منتظر جواب اتحادیه اروپا در همین روزها می‌مانیم. اگر جواب نرسد، ما توافق را لغو می‌کنیم.

به گفته وزیر خارجه ترکیه این کشور به درخواست اتحادیه اروپا قانون ضد ترور خود را تغییر داده است و به توافقنامه‌ای که با اتحادیه اروپا بسته شده، پایبند است و انتظار دارد که اتحادیه اروپا نیز همین کار را انجام دهد.

چاوش‌اوغلو در پاسخ به اینکه ترکیه چه زمانی تهدید خود را عملی خواهد کرد، پاسخ داد: ما تا پایان سال صبر نخواهیم کرد. ما در اصل گفته بودیم تا پایان اکتبر.

در جریان مذاکرات میان ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران پناهجویی که به امضای توافقنامه پناهجویان منجر شد، دو طرف به توافق رسیدند که لغو ویزا برای شهروندان ترکیه را تا تابستان سال ۲۰۱۶ به جریان بیندازند.

منتقدان می‌گویند دولت ترکیه با استفاده از قانون ضد ترور در اصل قصد دارد مخالفان خود و خبرنگاران منتقد را سرکوب کند.

ترکیه سال‌هاست که به دنبال توافقی با اتحادیه اروپاست که به موجب آن شهروندان ترک بدون نیاز به ویزا بتوانند با گذرنامه‌های قانونی خود در منطقه شنگن تردد داشته باشند. اتحادیه اروپا مجموعا ۷۲ شرط را از جمله اعمال اصلاحات در قانون ضد ترور، برای لغو ویزا قائل شده که ترکیه نخست باید این شروط را برآورده سازد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما