کدخبر : 4484
چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱:۲۵
فاقددیدگاه
پرینت

پرداخت زکات خرما در بوشهر ۴۵ برابر شد

جنوب پرس: مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان بوشهر گفت: یکی از ظرفیت‌های کشاورزی این استان خرما است که پرداخت زکات خرما در استان بوشهر از ۵۰ میلیون ریال با افزایش ۴۵ برابری به ۲۳ میلیارد ریال رسیده است.
به گزارش جنوب پرس، احمد لطفی در نشست با بیان اینکه پرداخت زکات یکی از فرائض واجب الهی است اظهار داشت: ۹ قلم از محصولات و کالاهای مختلف شامل گندم، جو کشمش، گوسفند و گاو شیرده، طلا و نقره شامل پرداخت زکات می‌شود.

وی با بیان اینکه شورای زکات در کشور و استان بوشهر از سال ۱۳۸۳ آغاز بکار کرد گفت: دراستان بوشهر این فعالیت سبب ترویج  فرهنگ زکات شده بگونه‌ای که شاهد افزایش پرداخت میزان زکات از محل برداشت خرما هستیم.

دبیر ستاد زکات استان بوشهر با بیان اینکه زکات دریافتی درزمینه‌های فقرزدایی و اجرای طرح‌های عام‌المنفعه هزینه می‌شود تصریح کرد: دربخش فقرزدایی زکات دریافتی صرف کمک به خانواده‌های نیازمند، رسیدگی به بیماران صعب‌العلاج، کمک به مسکن نیازمندان، تحکیم خانواده و تامین هزینه‌های دانش‌آموزان و دانشجویان نیازمند می‌شود.

لطفی با اشاره به اجرای طرح‌های عام‌المنفعه گفت: در ۱۰ سال گذشته ۲۷۲ طرح و پروژه عام‌المنفعه شامل ساخت مسجد، حسینیه، خانه عالم، کانون فرهنگی، جاده بین مزارع، کتابخانه، غسالخانه و دیگر طرح‌های مورد نیاز مناطق محروم شده است.

وی، با اشاره به افزایش پرداخت ۴۵ برابری زکات خرما در استان بوشهر بیان کرد: با توسعه فرهنگ پرداخت زکات در استان بوشهر هرسال شاهد افزایش پرداخت زکات کشاورزان این استان هستیم بگونه‌ای که پرداخت زکات  خرما در استان بوشهر از ۵۰ میلیون ریال در سال ۸۹ با افزایش ۴۵ برابری در سال گذشته به ۲۳ میلیارد ریال رسید.

مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال پرداخت زکات نسبت به سال قبل افزایش یابد خاطرنشان کرد:  کشاورزان  و نخلداران استان بوشهر سال قبل  ۲۳ میلیارد ریال در استان بوشهر زکات پرداخت کردند که با توجه به فصل برداشت خرما پیش بینی می‌شود امسال این میزان به ۲۵ میلیارد ریال افزایش یابد.

دبیر ستاد زکات استان بوشهر با بیان اینکه رویکرد اجرای طرح‌های فقرزدایی و اجرای پروژه‌های عام‎المنفعه در حوزه زکات تغییر کرده است گفت: تا سال قبل ۷۰ درصد اعتبارات حوزه زکات در زمینه اجرای طرح‌های عام‌المنفعه و ۳۰ درصد درحوزه فقرزدایی هزینه می‌شد که امسال ۶۰ درصد در زمینه فقرزدایی در حوزه ایجاد اشتغال و طرح‌های آموزشی و ۴۰ درصد دیگر دربخش طرح‌های عام‌المنفعه تخصیص می‌یابد.

لطفی، با اشاره به برگزاری جشن شکرگذاری خرما در استان بوشهر تصریح کرد: ۴ شهرستان دشتستان، تنگستان، جم و دشتی در این استان دارای نخل انبوه هستند که به شکرانه برداشت مطلوب از این نخل‌ها ۲۴ شهریورماه جشنی با حضور رئیس شورای زکات کشور آیت‌الله عاملی در آب‌پخش برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری همایش هم‌اندیشی زکات دراستان بوشهر بیان کرد: این همایش با حضور رئیس شورای زکات کشور ۲۵ شهریورماه در بوشهر برگزارمی‌شود که افق‌‎های این فریض الهی بررسی می‌شود.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد