کدخبر : 40375
سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۲
فاقددیدگاه
پرینت

بدبینی ایرانی‌ها به برجام/ ۷۲درصد مردم ایران به آمریکا بی‌اعتمادند

نتایج یک نظرسنجی نشان داد بدبینی ایرانی‌ها به برجام/ ۷۲درصد مردم ایران به آمریکا بی‌اعتمادند

 

برجام

نتایح یک نظرسنجی نشان می‌دهد که عدم‌پایبندی دولت آمریکا به تعهدات خود در قبال برجام و مانع‌تراشی‌های مکرر این کشور در روند رفع تحریم‌های ایران باعث شده تا ایرانی‌ها نسبت به توافق هسته‌ای بدبین شوند و دیگر اعتمادی به وعده‌های آمریکا نداشته باشند.

به نقل از المانیتور، یک سال پس از اینکه دولت ایران به یک توافق تاریخی با قدرت‌های جهانی دست یافت و آن را امضا کرد، تعداد زیادی از مردم ایران به‌دلیل عدم دستیابی به پیشرفت در زمینه‌های اقتصادی، نسبت به ایالات متحده آمریکا و تعهداتی که قرار بود این کشور انجام دهد احساس شک و ناامیدی کرده‌اند و نظرشان تا حدودی نسبت به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق این کشور تغییر کرده است.

طبق نظرسنجی‌ای که از میان ۱۰۰۷ نفر ایرانی در فواصل روزهای ۱۷ تا ۲۷ ماه ژوئن در پایگاه اینترنتی «ایران پل» که شرکتی وابسته به دانشگاه مریلند است صورت گرفته است نشان می‌دهد که مردم ایران از توافقنامه هسته‌ای این کشور و گروه ۱+۵ انتظارات بالایی داشته‌اند و از موانعی که کشورشان در جذب سرمایه گذاری خارجی، اتصال مجدد به بانک‌های جهانی و افزایش نرخ استخدام با آنها موجه است ابراز نگرانی و ناامیدی کرده‌اند.

در میان یافته‌هایی که پایگاه المانیتور آن را در گذشته نیز منتشر کرده بود، در حال حاضر فهم عمومی در مورد برجام در میان مردم ایران افزایش یافته است. یک سال قبل حدود ۶۲ درصد مردم ایران فکر می‌کردند که تمام تحریم های آمریکا بر اساس این توافق بر داشته خواهند شد اما در حال حاضر تنها ۲۳ درصد از مردم چنین تفکری دارند.

باید این موضوع را نیز مد نظر قرار داد که ایالات متحده آمریکا قبول کرده بود تا تحریم‌های ثانویه ایران را که به برنامه هسته‌ای این کشور مرتبط است و کمپانی های خارجی نیز تحت تاثیر آن ها قرار گرفته‌اند بر دارد اما این کشور در عوض اکثر محدودیت هایی که مربوط به تعاملات اقتصادی ایران و آمریکا بوده است را برداشته است.

۷۲ درصد رای دهندگان این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که به آمریکا اعتماد ندارند و چشمشان آب نمی خورد که آمریکا به تعهدات خود وفا کند. در نظر سنجی ماه سپتامبر سال گذشته میزان این افراد ۴۱ درصد بود.

۶۶ درصد مشارکت کنندگان نیز بر این باورند که دولت آمریکا به دنبال راه های دیگری است تا تاثیرات منفی تحریم های ایران بر این کشور را همچنان حفظ کند. براساس این نظرسنجی که با ضریب خطای ۲/۳ درصد برگزار شد حدود سه چهارم ایرانی های شرکت کننده در این نظرسنجی معتقدند که ایالات متحده آمریکا علی رغم برداشتن تحریم های ثانویه، در تلاش است تا مانع از عادی سازی روابط اقتصادی و تجاری دیگر کشورها با ایران شود.

چنین دیدگاه منفی می تواند باعث تقویت موضع سیاسی افرادی شود که هرگز از این توافق در ایران حمایت نکرده‌اند و در نتیجه می تواند مفاد این توافق را طی ۱۰ تا ۱۵ سال پیش تضعیف نماید.
منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما