کدخبر : 30534
دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰
فاقددیدگاه
پرینت
معاون میراث فرهنگی استان فارس خبر داد

کشف آب انبار قاجاری در شمال غرب شیراز

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس گفت: یک آب انبار تاریخی در شمال غرب شیراز (‌شهرک آرین‌) کشف و شناسایی شد.

به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، ابراهیم قزلباش اظهار داشت: این بنای تاریخی در شهرک آرین شیراز کشف و شناسایی شده است که براساس نظریه کارشناسان، احتمالا این بنا متعلق به دوره قاجار است.

به گفته وی شکی نیست اثر مکشوفه دارای ارزش تاریخی است و باید تمامی ضوابط میراث فرهنگی برای این اثر رعایت شود.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: براساس بررسی‌های صورت گرفته این بنا در زیر زمین قرار دارد و تنها راه ورودی آن در سطج زمین است.

قزلباش بر لزوم حفاظت از این بنای تاریخی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر برای حفاظت این بنا مقرر شد تا شعاع ۱۰ متری آن، ساخت و ساز و یا تخریبی صورت نگیرد تا وضعیت بنا مشخص شود.

وی بیان کرد: این بنای تاریخی در زمین‌های شخصی یکی از مالکین باغات این منطقه شناسایی شده و با توجه به ارزش بنا و ویژگی‌های معماری که دارد پرونده ثبتی آن به زودی تهیه و تکمیل می‌شود.

بر اساس اين گزارش تسنيم، قزلباش گفت: این بنا شبیه یک آب انبار است و دارای طاق و پله‌های متعددی است و با توجه به نوع سازه و معماری آن قدمتش به دوره قاجار نسبت داده می‌شود.

وی افزود: احتمال اینکه بنا آب انبار باشد با توجه به وجود باغات متعدد دور از ذهن نیست هر چند که برخی از مردم محلی منطقه معتقدند که بنا اتاقک آسیابان بوده است.

قزلباش خاطرنشان کرد: بنای کشف شده دارای سقف است که سوراخ بوده و با توجه به وجود پله‌های متعدد  بدون شک ساختمان یک آب انبار است و ابعاد این آب انبار ۴ متر در ۴ متر مربع است و در زیر زمین قرار دارد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما