کدخبر : 28308
شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲
فاقددیدگاه
پرینت
فرمانده منطقه یکم امامت نداجا:

رزمایش مشترک نیروی دریایی ایران با ناوگروه آموزشی دریایی ارتش پاکستان در بندرعباس برگزار می‌شود

جنوب پرس: فرمانده منطقه یکم امامت نداجا از پهلوگیری ناوگروه آموزشی دریایی ارتش کشور پاکستان در بندرعباس خبرداد و گفت: در هنگام خروج از بندر رزمایشی مشترک با نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌کند.
به گزارش جنوب پرس:

امیر دریادار حسین آزاد امروز در نشستی به مناسبت روز بزرگداشت ارتش، با اشاره به نقش ارتش در هشت سال دفاع مقدس و همچنین امنیت و اقتدار کشور در منطقه  اظهار داشت: در روزهای آغازین انقلاب برخی‌ها آگاهانه و هدایت شده به دنبال انحلال ارتش بودند که با درایت و هوشمندی حضرت امام(ره) ونامگذاری ۲۹ فروردین ماه به عنوان روز ارتش این توطئه در نطفه خاموش ماند.

وی افزود: زمانی که تهاجم رژیم بعثی به کشور آغاز شد، ارتش جمهوری اسلامی ایران با عملکرد موفق خود باعث کندی پیشروی و جلوگیری از تلفات شد.

امیر دریادار آزاد با اشاره به ماموریت نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس افزود: ماموریت حفاظت و حراست دریایی و همچنین تردد کشتی ها در خلیج فارس با رشادت دلاورمردان ارتش در نیروی دریایی باعث شد تا نه تنها سرنوشت جنگ بلکه سرنوشت نظام نیز آن‌گونه که ما می‌خواستیم با سربلندی رقم بخورد.

فرمانده منطقه یکم نداجا تصریح کرد: همه کارشناسان نظامی و اقتصادی بر این باورند که اگر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی نبود و نمی‌توانستیم دریا را در ۸ سال دفاع مقدس مدیریت کنیم قطعا با مشکل جدی مواجه می‌شدیم، اما با حضور این نیرو در خلیج فارس و اشراف بر تنگه هرمز حتی یک روز هم  صادرات نفت کشور متوقف نشد و تمام نیاز کارخانجات برای تولید ملی به موقع وارد کشور شد.

وی در ادامه با بیان اینکه اثر بخشی دریا بر سرنوشت جنگ بسیار مورد توجه کشور عراق بود گفت: این رژیم با هدف خروج از دریای بسته به ایران حمله کرد و ارتش جمهوری اسلامی با تمام قوا این آرزو را بر دل صدام وصدامیان گذاشت.

فرمانده منطقه یکم نداجا در ادامه با اشاره به ماموریت نیروی دریایی ارتش در آب‌های دور تصریح کرد: از آغاز پدیده شوم دزدان دریایی تا کنون و اعزام ناوگروه های نداجا بیش از ۲هزار کشتی توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اسکورت و ۲۵۰مورد درگیری با دزدان دریایی در پرونده حضور ارتش در آب‌های آزاد ثبت شده است.

امیر دریادار آزاد ادامه داد: بیش از ۱۵۱ کشور در آب‌های شمال اقیانوس هند و خلیج عدن حضور دارند، اما این ناوگروه نداجا است که در صورت مشاهده تعرض دزدان دریایی به کشتی‌های تجاری فارغ از ملیت آنها وظیفه انسانی خود دانسته و به کمک آنها می‌شتابند.

وی در ادامه حضور و استقرار نیروی دریایی ارتش در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ساحلی کشور  را به دستور مقام معظم رهبری با هدف ارتقای مدنیت، معیشت و رفاه اجتماعی مردم  این مناطق عنوان کرد و افزود: از زمان استقرار نیروی دریایی ارتش در منطقه مغفول مانده مکران تا کنون روند توسعه چه در زیرساخت‌های این سواحل و چه در بعد آموزشی و فرهنگی پیشرفت چشمگیری اتفاق افتاده  است که رضایت مردم را در پی داشته است.

فرمانده منطقه یکم نداجا در ادامه با اشاره به همکاری و همدلی دولت و ارتش در رشد و توسعه و همچنین ارائه خدمات درمانی، فرهنگی ، حمل و نقل سواحل مکران به خصوص شهرستان جاسک،  بیان داشت: با جدیت این نیرو در منطقه، آماده‌سازی زیرساخت‌ها در حال اجرا است و به زودی حمل و نقل هوایی در شهرستان جاسک نیز فعالیت خود را آغاز می‌کند.

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آخرین دست آورد‌های نیروی دریایی ارتش  اظهار داشت: ما هیچگاه نمی‌توانیم به وضعیت موجود بسنده کنیم زیرا این سیاست منجر به شکست است.

وی ادامه داد: طرح‌های زیادی چه در کارخانجات منطقه یکم نداجا و چه در سطح وزارت دفاع در حال انجام است که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رونمایی و به آب اندازی آنها خواهیم بود.

امیر دریادار آزاد از ناو پشتیبانی جمهوری اسلامی “خارک” به عنوان عظیم ترین و مجهزترین ناو در منطقه نام برد و گفت: این ناو که ساخت کشور انگلستان است و خیلی از کشورها حسرت داشتن چنین ناوی را داشتند و دارند با دستان توانمند نیروهای جوان هرمزگانی در بندرعباس در حال بازسازی است و به زودی به ناوگان نداجا ملحق می‌شود.

فرمانده منطقه یکم نداجا همچنین از پهلوگیری ناوگروه آموزشی دریایی ارتش کشور پاکستان در بندرعباس خبرداد و افزود: این ناوگروه متشکل از ناو آموزشی “رهنورد” و ناو رزمی “نصرت”در حضور ۴ روزه خود در این بندر و انجام برنامه‌های متنوع به منظور آمادگی هردو نیرو در ایران حضور یافته و در هنگام خروج از بندر رزمایشی مشترک با نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌کند.

بنا بر این گزارش تسنیم، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش در ادامه  با اشاره به ضرورت توجه به شهرهای ساحلی کشور به خصوص بندرعباس تاکید کرد: علیرغم اینکه تنها ۲۷درصد از مرزهای کشور دریایی است اما بیش از ۹۳درصد صادرات و واردات ما از طریق دریا صورت می‌گیرد که سهم هرمزگان در این زمینه بیش از ۸۳درصد است اما متاسفانه این استان هنوز تا رسیدن به جایگاه واقعی خود فاصله دارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به لزوم بازسازی و توسعه شهرک ولیعصر بندرعباس از آغاز بازسازی بلندمرتبه‌های این شهرک و همچنین احداث سازه‌های جدید در این شهرک خبرداد و افزود: بیمارستان بزرگ نیروی دریایی ارتش به عنوان مجهزترین مرکز درمانی منطقه با بیش از ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حال احداث است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

امیر دریادار آزاد همچنین در تشریح برنامه های نیروی دریایی ارتش با اشاره به برگزاری مراسم گلباران محل شهادت شهدای نیروی دریایی و شرکت در نماز جمعه در هرمزگان افزود: این نیرو با حضور در ویژه برنامه روز ۲۹ فروردین ماه در مراسم رژه نیروهای نظامی هرمزگان شرکت می‌کند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما