کدخبر : 27339
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۱
فاقددیدگاه
پرینت

نقش ارزش‌های اجتماعی در کاهش آسیب‌های خانواده

جنوب پرس: قائم‌مقام معاونت اجتماعی قوه قضائیه عنوان کرد نقش ارزش‌های اجتماعی در کاهش آسیب‌های خانواده

 

خبرگزاری فارس: نقش ارزش‌های اجتماعی در کاهش آسیب‌های خانواده

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: ارزش‌های اجتماعی و اخلاقی مانند وفای به عهد، صداقت و احترام به بزرگ‌تر نقش مهمی در کاهش آسیب به نهاد خانواده‌ دارند.

به گزارش جنوب پرس ، مهدی امیری اصفهانی شامگاه یکشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان فارس با موضوع اجرای طرح ملی کنترل و کاهش طلاق، اظهار داشت: کرامت انسانی یکی از ۶ رکنی است که نظام جمهوری اسلامی بر پایه آن بنا شده و در این حوزه نقش خانواده غیرقابل‌انکار است و تمام برنامه‌ریزی‌ها در نظام جمهوری اسلامی باید برای تحکیم و تثبیت خانواده باشد.

وی افزود: ما اگر بر بحث تحکیم خانواده متمرکز شویم تازه وظیفه خود را انجام داده‌ایم و سایر مباحث، فرعی بر این مهم هستند.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: روند افزایشی طلاق و آسیب‌های اجتماعی بسیار نگران‌کننده است که البته این موضوع مختص کشور ما نیست و در دنیا وجود دارد.

امیری بیان کرد: جمعیت جوان کشور ما با دنیای مجازی عجین شده و باید توجه داشت که زمینه ناهنجاری در این فضا زیاد است و بر این اساس باید با برنامه‌ریزی دقیق از مزیت جوان بودن جامعه خود استفاده کنیم تا سست شدن بنیان‌ها در حوزه‌های خانواده و نسل رخ ندهد.

این مقام قضایی در ادامه عنوان کرد: پیشگیری مقدم بر درمان است و در مواردی که توسط مسئولان عنوان می‌شود گاه تمرکز به‌جای پیشگیری بر درمان است.

وی ابراز داشت: تمام قوا و همه آحاد جامعه باید در زمینه خانواده احساس مسئولیت کنند ضمن این‌که ما در نظام اجتماعی کشور خود نهادهایی را داریم که در ایجاد سامانه‌های نظام‌بخش مؤثر بوده و این نهادهای سنتی از قبیل ریش‌سفیدی و داوری باید احیا شود.

امیری یادآور شد: احیا و بازتعریف ارزش‌های اجتماعی مانند صداقت، احترام به بزرگ‌تر، وفای به عهد، جوانمردی و مواردی ازاین‌دست می‌تواند نقش عمده‌ای در تحکیم بنیان خانواده داشته باشد که باید با رویکرد منطقه‌ای و محلی برای تقویت آن برنامه‌ریزی کرد.

وی با تأکید بر ضرورت آموزش قبل از ازدواج و قبل از طلاق، گفت: ارتقای آگاهی‌های عمومی در کاهش آسیب‌ها بسیار اهمیت دارد که این موضوع در چند سال اخیر در قوه قضائیه موردتوجه ویژه بوده است.

صلح و سازش در ۲۰ درصد پرونده‌های در شرف طلاق فارس

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس نیز در این جلسه اظهار داشت: در سال ۹۱ مشاهده کردیم که پرونده‌های ورودی دادگستری در حوزه خانواده افزایش‌یافته و ازاین‌رو با مشورت و رایزنی با کارشناسان، طرح «توسعه و تقویت نهاد مشاوره در تحکیم بنیان خانواده» مدنظر قرار گرفت.

احمد رحمانیان ادامه داد: بنابر این طرح تمام پرونده‌های دعاوی خانواده با اولویت طلاق باید قبل از ثبت و ارجاع به محاکم خانواده باید به مراکز مشاوره برود که این مسئله باعث شد بسیاری از موارد در شرف طلاق به صلح و سازش بین زوجین منجر شد.

این مقام قضایی اضافه کرد: همگام با انجام آسیب‌شناسی‌های علمی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی، ۱۳ مرکز مشاوره در شیراز و ۱۴ مرکز در شهرستان‌ها راه‌اندازی و از ظرفیت دستگاه‌هایی مانند بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی برای این امر استفاده شد.

این مقام قضایی تصریح کرد: با این اقدامات از زمان شروع طرح تاکنون، ۱۰ هزار و ۳۵۰ نفر در طرح مشارکت کردند و ۲۰ درصد از موارد منجر به سازش شد و درمجموع ۴۲ هزار و ۵۰ ساعت مشاوره ارائه و کتب و بروشورهای آموزشی متعددی تدوین شد.

معاون رئیس‌کل دادگستری فارس افزود: در سال ۹۳ به نسبت ۹۴ شاهد ۱۱٫۴ درصد کاهش پرونده‌های ورودی طلاق به مراجع قضایی فارس بودیم و در ادامه در سال ۹۳ آیین‌نامه اجرایی قانون خانواده توسط ریاست قوه قضائیه ابلاغ شد که فعالیت ابتکاری ما در استان را قوام بخشید.

رحمانیان متذکر شد: در اجرای این آئین‌نامه داوری‌ها از حالت سنتی خارج و استفاده از مددکاران در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: از وظایفی که در طرح ملی کنترل و کاهش طلاق برای قوه قضاییه تعریف‌شده به‌جز یک یا دو مورد مابقی آن در استان فارس اجرایی شده و البته ما ملاحظاتی در زمینه اعتبار مشاوره افراد بی‌بضاعت داریم و همین‌طور برای ایجاد کمپین‌های رسانه‌ای در راستای ارتقای آگاهی‌های عمومی هم باید اعتباراتی برای رسانه‌ها در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اصلی‌ترین عوامل طلاق از قبیل دخالت اطرافیان و بیکاری و اعتیاد، عنوان کرد: در مواردی دیده می‌شود که برخی وکیلان تلاش دارند پرونده‌های دعاوی خانواده هر چه سریع‌تر منجر به طلاق شود که لازم است در این زمینه اصلاحات قانونی صورت پذیرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما