کدخبر : 2436
یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۳:۲۴
فاقددیدگاه
پرینت
گزارش خبری؛

اجازه ورود ستارگان موسیقی جهان به شیراز داده نشد+عکس

حافظ ناظری در آستانه کنسرت «ناگفته» در باغ عفیف آباد شیراز، با اشاره به اینکه این اثر در ۶ کشور ضبط شده، گفت: «متاسفانه اجازه ورود ستارگان موسیقی جهان به ایران برای این کنسرت داده نشد.» این نوازنده و خواننده جوان که پیش تر در نظر داشت با گروهی از ستارگان موسیقی کلاسیک دنیا در این کنسرت به هنرنمایی بپردازد.البته چندی پیش به برخی از موسیقی دانان خارجی اجازه کنسرت در ایران داده شد،آیا بین نوازندگان خارجی هم فرق هست؟
موسیقی حافظ

فرزند استاد شهرام ناظری کلید خوردن پروژه سمفونی رومی را به ۵ سال پیش مربوط دانست و گفت: «برای این آلبوم پنج هزار ساعت وقت صرف شد تا این اثر در ۶ کشور ضبط و آماده شود.»

ناظری با بیان اینکه برای کنسرت شیراز حسی رویایی دارد، بیان کرد: «پس از برگزاری کنسرت شیراز سلسله کنسرت های ناگفته آغاز می شود تا پس از ۱۶ سال بتوانم آنچه در اختیار دارم به مردم کشورم ارایه کنم.»خواننده آلبوم «بُعد یازدهم» برگزاری کنسرت در شیراز را تا دو روز پیش نیز در پرده ابهام دانست و توضیح داد: «دردناک این است که متاسفانه پس از ۶ ماه تلاش و کوشش دوباره، اجازه ورود ستارگان موسیقی که در تهیه این آلبوم همکاری داشتند برای بار دوم داده نشد و این کنسرت در غیاب ستارگانی چون گلن ولز، ذاکر حسین، جوهانز موسر، مت هایموویتز و پاول نئتوبائور در حالی به روی صحنه می رود که می توانست فرصت مناسبی برای حضور ستارگان موسیقی دنیا باشد تا هم برای وجهه بین المللی موسیقی ایران گامی موثر برداشته شود و هم بتوان در کنار آن برای نسل نو موسیقی ایران دوره ها و مَستِرکلاس های موسیقی نیز برگزار کرد.»او با گلایه از اینکه ارکستر فیلارمونیک چین به آسانی اجازه برگزاری کنسرت در ایران دریافت می کند، گفت: «باید در نظر گرفت که میان نوازنده خارجی با اسطوره های موسیقی دنیا تفاوت هست.»

حافظ ناظری درباره انتخاب شیراز برای آغاز تور کنسرت های ناگفته در ایران اظهار کرد: «از آنجاکه شیراز رمانتیک ترین و درعین حال تاریخی ترین شهر جهان است که اصالت ایران باستان را با خود معرفی می کند برای آغاز این مجموعه کنسرت برگزیده شد تا به نوعی در راه شناخت بیشتر این شهر گامی برداشته شود.»

او با تاکید بر اینکه اهل باندبازی، تعارف و نان قرض دادن نیست ادامه داد: «شیراز نه تنها شهری استثنایی است بلکه دارای مسوولانی منحصربه فرد است. زیرا در حالی که تا روز گذشته نیز برگزاری کنسرت ناگفته در پرده ابهام قرار داشت همکاری های لازم انجام گرفت تا این کنسرت به موقع برگزار شود.»

او درباره تور جهانی ناگفته یا «untold»، توضیح داد: «مجموعه این کنسرت ها که از سال گذشته در دنیا آغاز شد برای نخستین بار گروهی ایرانی با موسیقی تلفیقی باعث شد در سالن «نوکیا تیاتر» شهر لس آنجلس آمریکا به اجرای موسیقی بپردازند.»

ناظری از ادامه کنسرت های خود در سال ۲۰۱۶ میلادی در دیگر کشورها هم خبر داد و گفت:« پس از اینکه تور ناگفته در ایران به سرانجام رسید مراحل ضبط اثر دیگری را دنبال می کنم که امیدوارم تا نوروز آماده ارایه شود.»
وی که در آلبوم ناگفته، فرمی منحصر به فرد را تجربه کرده درباره رسیدن به این فرم موسیقایی ابراز کرد: «همیشه خود را جنگجو می دانم و به دنبال کار نو بودم، اما اگر کارِ نو ریشه در سنت نداشته باشد آن اثر با هر بادی از خاطره ها زدوده می شود. لذا به این دلیل ایران را ترک کردم تا راه های رسیدن به کار نو را با کشف راه های نامعلوم و ناگفته تجربه کنم. بدین ترتیب، این اثر موسیقی با بهره مندی از ستارگان موسیقی جهان به شکل تلفیقی از موسیقی شرق و غرب آماده شد.»

حافظ ناظری با تاکید بر اینکه هیچ کس رقیبش نیست اظهار کرد: «سازی که می زنم، آنچه می خوانم و می سازم تقلید کسی نیست و موسیقی اندیشمندانه ایست که پیش می رود.»

او قدهای وارد شده به ناگفته را خالی از مباحث علمی دانست و گفت: « آنها که این نقدها را به این آلبوم وارد می کنند بیشتر نقد احساسی به آن دارند زیرا موسیقیدان های ایرانی معمولا سخن گفتن را بیش از عمل دنبال می کنند. نتیجه اینکه حال و روز موسیقی کشور بدین شکل درآمده و به تجارت تبدیل شده است. نوازنده آلبوم بُعد یازدهم ادامه داد: بدین خاطر است که حدود ۶۰درصد، اجرای کنسرت ها افت کرده و مردم از موسیقی های تولیدی خسته شده اند. وی درباره همکاری مشترک با نسل جوان موسیقی شیراز بیان کرد: آنچنان با فضای موسیقی شیراز آشنا نیستم اما امیدوارم با کمک نهادهای فرهنگی، گام های تازه ای برای این نسل از علاقه مندان موسیقی ایرانی و کلاسیک بردارم تا مانند ادبیات و هنر شیراز که زبانزد خاص و عام در دنیاست کاری انجام گیرد. افتخار می کنم با هنرمندان همسو با موسیقی خود به تولید اثر برسیم، البته محدودیت هایی در این راه وجود دارد که برای ساختن موسیقی ماندگار سد راه است، زیرا برای آن اعتقادی در میان نیست.»

ناظری با تصریح اینکه موسیقی سنتی ایران نیاز به آسیب شناسی و ریشه یابی دارد، گفت: «این گونه موسیقی به دلیل عدم آسیب شناسی مناسب و علمی درحال نابودی است. زیرا با وجود اینکه نسل جوان ایرانی موسیقی شاد می خواهد هنوز موسیقی سنتی برای جذب این مخاطب با شیوه های سنتی اقدام می کند.

او با تاکید بر فراموشی بداهه نوازی در موسیقی ایرانی با اشاره به اینکه آخرین بداهه نوازی های ایرانی ممکن است سال ها پیش انجام گرفته باشد، ابراز کرد: «چنانچه گوش نسل جوان با موسیقی سنتی فاصله بگیرد بزرگترین اساتید موسیقی ایرانی نیز نمی توانند این خسارت را جبران کنند.»

براساس این گزارش تابناک فارس، ناظری با توجه به اینکه آخرین بداهه نوازی در شیراز به یکسال گذشته باز می گردد، بیان کرد: «در کشور هندوستان هر شب ۱۵۰ کنسرت بداهه نوازی به روی صحنه می رود که این اهمیت موسیقی سنتی را می رساند.» وی با اشاره به اینکه ادعای نوگرایی در موسیقی ایرانی ندارد، خاطرنشان کرد: «هرکسی می تواند نوگرایی کند، زیرا نوگرایی از جهاتی قابل انجام است که برخاسته از سنت باشد. ناگفته نیز کاری متفاوت است که بر پایه دیدگاه کارشناسان موسیقی از زمان خود جلوتر و پیشرو است. درک این آلبوم ممکن است برای اجتماع و مردم عادی به زمان نیاز داشته باشد، زیرا این آلبوم به واسطه آهنگسازی، ارکستراسیون و آواز برای قرار گرفتن در یک پیمانه بسیار سنگین است.» از این رو، ناگفته، تازه دارد شنیده می شود. آلبوم «ناگفته» یا «بُعد یازدهم» با آهنگسازی حافظ ناظری و آواز شهرام ناظری و حافظ ناظری، زمستان ۱۳۹۲ در آمریکا انتشار یافت. این آلبوم، بخش نخست پروژه سمفونی رومی است و در این آلبوم حافظ ناظری موسیقی شرق و غرب را ترکیب کرده است. حافظ ناظری در این مجموعه از سه تار ابداعی خود که آن را با الهام از خواجه حافظ شیرازی «ساز حافظ» نامیده، بهره برده است. در این آلبوم برخی از ستارگان موسیقی جهان و خود شهرام ناظری نیز حضور دارند. هنرمندان این اثر در کل برنده ۳۸ جایزه گِرَمی شده‌اند. حافظ ناظری برای ساخت این آلبوم حدود ۱۰ سال وقت صرف کرده است. شهرام ناظری به همراه حافظ ناظری کنسرت «ناگفته» برگرفته از پروژه سمفونی رومی را برای نخستین بار در شیراز برگزار می کنند. این کنسرت توسط موسسه فرهنگی هنری شهر آفتاب از ۵ تا ۷ شهریورماه ۱۳۹۴ ساعت ۲۱ در باغ عفیف آباد اجرا می شود.

 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما