کدخبر : 18640
چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۵۹
فاقددیدگاه
پرینت
نامه جیانی به کمپین دیده‌بان حقوق بشر؛

شیعه‌کشی شیخ سلمان صدای اینفانتینو را هم درآورد

دبیرکل یوفا طی نامه‌ای به کمپین دیده‌بان حقوق بشر، شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و رقیبش در انتخابات ریاست فیفا را به خاطر نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار داد.
شیعه‌کشی شیخ سلمان صدای اینفانتینو را هم درآورد
 جیانی اینفانتینو که یکی از پنج کاندیدای انتخابات ریاست فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) است، همانند شاهزاده علی‌بن حسین اردنی، دیگر نامزد این رقابت انتخاباتی، شیخ سلمان بن‌ابراهیم آل‌خلیفه را به خاطر نقش داشتن در سرکوب ورزشکاران بحرینی که در اعتراض‌های مردمی این کشور در سال ۲۰۱۱ شرکت داشتند، مورد انتقاد قرار داد.

شیخ سلمان که به همراه دبیرکل یوفا بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات پیش‌روی ریاست فیفا دارد، اخیراً در یکی از کنفرانس‌های خبری‌اش از سوی خبرنگاران متهم به این شد که در جریان سرکوبی ورزشکاران بحرینی نه‌تنها اقدامات لازم برای محافظت از آنها را انجام نداده، بلکه در این سرکوبی نیز دست داشته است. این در حالی است که رئیس AFC اخیراً نسخه اصلاح‌شده تعهدنامه حقوق بشر که توسط سازمان عفو بین‌الملل تنظیم شده بود را امضا کرده است.

اینفانتینو که از سال ۲۰۰۹ در پست دبیرکلی اتحادیه فوتبال اروپا مشغول به فعالیت است، نامه‌ای را به کمپین دیده‌بان حقوق بشر نوشته و به نقض قوانین مربوط به حقوق بشر توسط رقیب بحرینی‌اش در انتخابات پیش‌روی ریاست فیفا اشاره کرده است.

در نامه جیانی اینفانتینو آمده است: امضای تعهدنامه کار ساده‌ای است، آزمون واقعی در خصوص این تعهد و شخصیت فردی که این تعهدنامه را امضا کرده در امور خاص مشخص خواهد شد. در دوران دبیرکلی‌ام در یوفا، اقدامات خیلی محکمی برای مبارزه با تبعیض و نژادپرستی انجام دادم و شکی نیست که اتحادیه فوتبال اروپا در بحث احترام و ترویج حقوق بشر کاملاً متعهد بوده است. من به رویکرد ملاقات رو در رو اعتقاد دارم و به نظرم مکالمه‌ای سازنده موثرتر از امضای ساده یک تعهدنامه است.

بر اساس این گزارش تسنیم, قرار است انتخابات ریاست فیفا در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۱۶ (۷ اسفند ۹۴) در شهر زوریخ سوئیس با حضور ۲۰۹ اتحادیه عضو فیفا برگزار شود تا جانشین سپ بلاتر مشخص شود. شیخ سلمان بن‌ابراهیم آل‌خلیفه ۴۹ ساله (رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا)، شاهزاده علی‌‌ بن‌حسین ۳۹ ساله (رئیس اتحادیه فوتبال اردن)، جیانی اینفانتینو ۴۵ ساله (دبیرکل اتحادیه فوتبال اروپا)، موسیما گابریل «توکیو» ۶۲ ساله (تاجر اهل آفریقای جنوبی)، ژروم شامپاینه ۵۷ ساله (عضو پیشین فیفا) پنج کاندیدایی هستند که برای تکیه بر مسند ریاست فیفا با هم رقابت دارند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما