کدخبر : 186170
شنبه 20 دی 1399 - 14:50
فاقددیدگاه
پرینت

«سینماماشین» در فارس دنبال نشد/ پرده نقره ای خاک می خورد

شیراز- روند تعطیلی سالن‌های سینما در استان فارس تا خروج از بحران کرونا ادامه خواهد داشت و طرح سینما ماشین نیز هیچگاه با جدیت دنبال نشد تا پرده نقره ای سینماهای استان همچنان خاک بخورد.
«سینماماشین» در فارس دنبال نشد/ پرده نقره ای خاک می خورد

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: پس از دست کم گذشت یکسال از همه گیری کرونا و تعطیلی سالن‌های سینما، تئاتر و عدم برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری با وجود اینکه شیراز در مسیر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی روندی توجیه کننده داشته اما همچنان چراغ سالن‌های سینما خاموش خواهد ماند تا اطمینان خاطری برای سلامت مردم باشد.

با مروری بر روندی که یکسال گذشته بر هنر هفتم در استان فارس رفت می‌شود نتیجه گرفت که سینماها پس از صنعت گردشگری بیشترین آسیب را از همه گیری کرونا به خود دیده‌اند و کارشناسان معتقدند جبران این آسیب‌ها مانند زیان‌هایی که به مشاغل دیگر وارد شده است مدتها به طول خواهد انجامید.

صنعت سینما در زمره مشاغلی است که به طور مستقیم و غیرمستقیم در اشتغال نقش مؤثری دارد و زیرمجموعه‌های آن از این سود یا زیان بی بهره نیستند.

در شیراز با وجود سالن‌های سینمایی که از قدمت زیادی برخوردار هستند پردیس‌های سینمایی با وجود کرونا در زمره محدودیت‌های مشاغل قرار دارند و حتی راه حل‌هایی مانند سینمای روباز و سینماماشین با وجود اینکه در جذب تماشاگر موفق می‌توانست باشد ادامه نیافت.

برخی شهروندان شیرازی در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن توجه به محدودیت‌های بکار رفته در کاهش نرخ بیماری کرونا عنوان می‌کنند که سینماها هم می‌توانند در کنار مشاغل دیگر با روش‌های ویژه ای بازگشایی شوند تا شاید هم روحیه جمعی را افزایش دهند و هم بسیاری از افرادی که از این صنعت ارتزاق می‌کنند را از ورشکستگی و بیکاری نجات داد.

سینما را با رعایت دستورالعمل‌ها باز کنید

یک بانوی علاقه مند به سینما در گفت و گو با خبرنگار مهر، می‌گوید: همچنانی که مردم با زندگی همراه با کرونا خو گرفته‌اند می‌شود تدابیری اندیشید تا سینما را به چرخه سرگرمی‌های مردم افزود.

خانم ساداتی اضافه می‌کند: چندی پیش زمزمه‌هایی مبنی بر ایجاد سینمای خودرویی در شیراز شنیده می‌شد که وعده راه اندازی آن در تابستان داده شد، اما انگار که با وجود افزایش شیوع کووید ۱۹ این طرح به فراموشی سپرده شد؛ چه خوب بود که در شرایط کنونی که شیراز در زمره شهرهای زرد قرار دارد با اندیشیدن تدابیری چنین امکانی را به دوستداران سینما داده شود.

از سویی برخی شهروندان هم سینما را در اولویت خود نمی‌دانند و آن گونه که آقای روشنایی به خبرنگار مهر می‌گوید: با وجود اینکه هر آن ممکن است دوباره در وضعیت قرمز قرار بگیریم شاید بهتر باشد به سرگرمی‌هایی مانند شبکه نمایش خانگی و اکران برخط فیلم‌ها بر بستر پلتفرم‌های اینترنتی بسنده کنیم تا شرایط به حالت عادی بازگردد.

این آموزگار بازنشسته، عنوان می‌کند: با وجود اینکه یکسال از این رویداد تلخ می‌گذرد اما هنوز در مرحله آزمون و خطا به سر می بریم و نباید جان مردم را با راه حل های غیرکارشناسی به خطر انداخت و باری روی دوش کادر درمان گذاشت.

مدیر گروه سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: همچنان سالن‌های سینما در زمره اماکنی قرار دارند که باید تعطیل باشند و طرحی از سوی ستاد ملی کرونا برای بازگشایی این سالن‌ها اعلام نشده است.

بازگشایی سالن سینما در استان فارس نداشتیم

روح الله رنجبری ادامه می‌دهد: تاکنون موردی از بازگشایی سالن سینما در استان فارس نداشتیم و نظر ستاد مبارزه با کرونا در این خصوص ملاک عمل ماست.

با این وجود آنچه در این میان جای پرسش دارد بازگشایی برخی سالن‌های زیرمجموعه سینماهای حوزه هنری است که در ۱۹ استان از کمتر از یک هفته پیش فعالیت خود را آغاز کردند.

با این حال به گفته بهروز مرامی جدیدی، معاون سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس دستورالعملی برای بازگشایی سینماهای زیر نظر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نشده است و همچنان این اماکن که در گروه ۳ مشاغل در زمره رعایت شیوه نامه‌های ستاد ملی کرونا قرار دارند باید بسته بمانند.

این در حالیست که چندی پیش دبیر شورای صنفی نمایش پیشنهاد داده بود سالن‌های سینما به مشاغل گروه ۲ منتقل شوند.

سینماها در صورت موافقت از گروه ۳ به ۲ منتقل می‌شوند

به گفته مرتضی شایسته، هر زمان با این پیشنهاد موافقت شود، سینماها بازگشایی می‌شوند و ما این درخواست را داده‌ایم و هر زمان که موافقت کنند سینماها از گروه ۳ به گروه ۲ منتقل می‌شوند.

وی پیرامون این طرح، می‌گوید: با توجه به هماهنگی سازمان سینمایی، وزارت کشور و شورای صنفی نمایش درباره بازگشایی سینماها که در مراحل اداری قرار دارد، قرار است سینماهای کشور در رده‌بندی مشاغل مشمول محدودیت‌های کرونایی از گروه سه به گروه دو منتقل شوند و امیدوارم این کار انجام شود.

شایسته با ابراز امیدواری به اینکه هرچه زودتر سینماها بازگشایی شوند، می‌افزاید: همچنین مقرر شد تهیه کنندگان و پخش‌کنندگانی که آماده اکران آثار خود هستند با شورای صنفی هماهنگی و پیشنهادات خود را کتباً اعلام کنند.

با این حال این خبر خوبی برای سینمادوستان است که ضمن نظارت دقیق نهادهای بهداشتی بتوانند در سالن‌های سینما حضور یابند.

به گزارش خبرنگار مهر، در نبود اکران نوروزی سال جاری ۴۲ میلیارد تومان زیان مالی به صنعت سینمای ایران وارد شد و تا نیمه آذرماه امسال، برآوردهای رسمی از خسارت ۷۰۰ میلیارد تومانی کرونا بر صنعت سینما در ایران خبر می‌دهد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما