کدخبر : 185705
پنجشنبه 27 آذر 1399 - 14:19
فاقددیدگاه
پرینت

واکنش نماینده بوشهر به طرح بودجه مجلس/ شورای نگهبان اجازه محرومیت بیشتر بوشهر و خوزستان را ندهد

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم گفت: مذاکراتی با حقوق‌دان‌های شورای نگهبان داشته‌ایم که امیدواریم مؤثر واقع شود و عبارت معکوس درآمد سرانه از بند هفت حذف گردد و یا اینکه درآمدهای نفت و گاز استان‌های نفتی در این بند محاسبه نشود. شورای نگهبان نباید اجازه دهد که استان بوشهر و خوزستان بیش از این محروم شوند.

واکنش نماینده بوشهر به طرح بودجه مجلس/ شورای نگهبان اجازه محرومیت بیشتر بوشهر و خوزستان را ندهد

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، عبدالکریم جمیری صبح امروز در خصوص طرح معکوس سرانه و خطر کاهش بودجه استان بوشهر اظهار داشت: یکی از شاخص‌هایی که دربند هفت ماده‌واحده احکام اصلاحی ساختار بودجه ۱۴۰۰ آمده است، معکوس درآمد سرانه است که به‌منظور توزیع عادلانه بودجه استان‌ها در مجلس شورای اسلامی مصوب شد.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: این بدان معنی است که استان‌های با درآمد کمتر سهم بیشتری از بودجه داشته باشند، ولی ضرر آن برای استان‌های نفت خیزی چون بوشهر و خوزستان بسیار بیشتر از سودی است که ممکن است عاید آنها شود.

وی گفت: استان بوشهر در کنار استان‌های خوزستان و تهران، بیشترین درآمد سرانه کشور را دارند و بر اساس این مصوبه اعتبارات کمتری در بودجه سالانه خواهند داشت، تکلیف پایتخت که مشخص است ولی استان‌های بوشهر و خوزستان که میزبان صنایع بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی هستند سهم چندانی از درآمد سرانه خود ندارند و با این مصوبه از سهم اعتبارات آنها هم کاسته خواهد شد.

جمیری افزود: ما استان توانمندی هستیم ولی محروم نگه‌داشته شده‌ایم و از استعدادهای طبیعی استانمان بهره‌ای نداریم، نباید با نگاه ناعادلانه محرومیت بوشهری‌ها را دوچندان کرد.

وی گفت: تنها بهره‌ای که استان بوشهر بیشتر از سایر استان‌های کشور از صنایع عظیم نفت و گاز دارد، آلودگی هوا و تخریب محیط‌زیست است که غیر از آن آورده‌ای برای مردم محروم ما ندارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر اذعان کرد: مصوبه جدید مغایر با اصول ۱۱۰ و ۴۸ قانون اساسی در خصوص رفع محرومیت از مناطق کمتر توسعه‌یافته و توزیع عادلانه امکانات و اعتبارات است، همچنین این مصوبه باسیاست‌های کلی نظام برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است انطباق ندارد.

وی با اشاره به پیگیری‌هایی که در خصوص اصلاح این مصوبه صورت‌گرفته است گفت: به‌اتفاق تعدادی از نمایندگان مجلس مکاتباتی با شورای نگهبان و شورای انطباق مصوبات باسیاست‌های کلی نظام داشته‌ایم و باتوجه‌به مستندات قانونی انتظارمان این است که این مصوبه برای اصلاح به صحن مجلس برگردد.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی افزود: مذاکراتی با حقوق‌دان‌های شورای نگهبان داشته‌ایم که امیدواریم مؤثر واقع شود و عبارت معکوس درآمد سرانه از بند هفت حذف گردد و یا اینکه درآمدهای نفت و گاز استان‌های نفتی در این بند محاسبه نشود. شورای نگهبان نباید اجازه دهد که استان بوشهر بیش از این محروم شود

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما