کدخبر : 184906
سه شنبه 20 آبان 1399 - 15:29
فاقددیدگاه
پرینت

جزییات جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج/تابع قوانین وزارت بهداشت هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج طی بیانه ای به تشریح جزئیات جذب دانشجویان خارج از کشور در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج پرداخت.

جزییات جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج/تابع قوانین  وزارت بهداشت هستیم

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، پرویز یزدان‌پناه طی بیانیه‌ای به جزییات جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج پرداخت.

در بیانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی آمده است:

به نام خدا

در پی مطالبی که در فضای رسانه‌ای و گروه های مجازی استان در مورد پذیرش دانشجویان خارج از کشور منتشر شده و لازم است نکاتی چند به اطلاع مردم شریف استان رسانده شود.

۱)برقراری عدالت آموزشی، یکپارچه‌سازی فرایندهای پذیرش دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی و مقابله با مسیرهای فراقانونی و یا به تعبیری راهکارهای دور زدن آزمون کنکور سراسری، از اولویت های مهم وزارت بهداشت می باشد. موضوع انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به‌ تحصیل در خارج از کشور به داخل کشور، از گذشته و براساس مصوبات و آیین‌نامه‌های قانونی صورت می پذیرد که بر اساس آخرین ویرایش آیین‌نامه انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور به دانشگاه های داخل کشور (برای ورودی‏های بعد از ۲۰۱۷) مصوب شصت و دومین جلسه شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۰، شرایط انتقال دانشجویان به داخل کشور سختگیرانه‌تر شده و شرط دیپلم و معدل پیش‌دانشگاهی مورد نیاز جهت انتقال ورودی های ۲۰۱۷ به بعد از ۱۴ به ۱۶ افزایش یافته است.

۲) با توجه به شروع نوسانات نرخ ارز در اواخر سال ۱۳۹۶ و پس از توقف ارائه ارز دولتی به دانشجویان و مشکلات تهیه ارز و شرایط خاص پیش‌آمده برای دانشجویان و خانواده های آنها، بسیاری از این دانشجویان عملا امکان ادامه تحصیل در خارج کشور را نداشتند، لذا بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه‌ریزی مورخ ۱۳۹۷/۴/۲۴، تعداد واحدهای مورد نیاز گذرانده شده در خارج از کشور از ۷۲ به ۳۶ واحد تقلیل یافت و در عین حال، برای پیشگیری از ادامه این فرایند، موضوع انتقال از خارج به داخل کشور برای دانشجویانی که از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ (۱۱ دی ماه ۱۳۹۷) شروع به تحصیل کرده اند، ممنوع شد.

۳)همچنین طبق صورتجلسه هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کهگیلویه و بویراحمد مورخ ۱۷/۱۰/۱۳۹۸ به دانشگاه اجازه داده شد حداکثر معادل ۲۵ درصد دانشجویان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی پذیرش شده در هر ترم تحصیلی سالیانه را به عنوان سهمیه مازاد محاسبه و نسبت به پذیرش دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور با هماهنگی و تایید معاونت آموزشی وزارت متبوع اقدام نمایند.

۴) لازم است به اطلاع مردم شریف استان برسانیم که دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تابع سیاست های کلی وزارت بهداشت و‌ هیئت امنای دانشگاه بوده و ملزم به اجرای قوانین و بخشنامه های آنها است.

همچنین از معدود دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که در جلسات شورای آموزشی دانشگاه مصوب نموده که هر دانشجوی خارج به داخل بعد از ثبت نام ملزم به شروع به عنوان دانشجوی ترم یک بوده و واحدهای گذرانده در خارج از کشور محسوب نمی گردند و قطعا دانشجویانی که استعداد و ‌توانایی لازم جهت تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی را نداشته باشند به صورت طبیعی در آزمون های متعددی که پیش روی آنان است غربال می شوند و ‌از ادامه تحصیل باز می مانند.

۵) بهتر است افرادی که در خصوص مسائل آموزشی دانشگاه ها اظهار نظر می کنند از قوانین و بخش نامه‌تاهای آموزشی حداقل اطلاعات را کسب نمایند تا باعث ایجاد سوء تفاهم و تشویش اذهان عمومی نشوند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما