کدخبر : 184890
سه شنبه 20 آبان 1399 - 15:21
فاقددیدگاه
پرینت

«فارس‌من» دوساله شد | نگاهی به پیدا و پنهان سامانه‌ای که برای مردم ایجاد شد

«فارس‌من» امروز دوساله شد. این گزارش مروری بر پیدا و پنهان اقدامات دو‌سال گذشته در سامانه «فارس‌من» است.

«فارس‌من» دوساله شد | نگاهی به پیدا و پنهان سامانه‌ای که برای مردم ایجاد شد

به گزارش خبرگزاری فارس؛ «فارس‌من» امروز دوساله شد. مجموعه‌ای که ۲۰ آبان ۹۷ با شعار «شما سردبیر فارس هستید» متولد شد. برای آنکه صدای مطالبات مردم باشد؛ برای تولید خبر خوب. برای پیگیری دردها و مشکلات. برای نزدیک‌ کردن هرچه بیشتر خروجی‌های خبرگزاری به خواست و انتظار واقعی شما. همه تلاش‌ها در ۲ سال گذشته برای تحقق همین ماجرا بود؛ این گزارش مرور آن‌ها است.

ده‌ها هزار سوژه میلیون‌ها مخاطب؛ «فارس‌من» در آیینه آمار و ارقام

آمار دقیق می‌خواهید؟ ۲۳۰۰۰ کمپین تا لحظه تنظیم این گزارش؛ از مطالبه و پیشنهاد و انتقاد گرفته تا پیشنهاد تقدیر و تشکر و کار خیر. کمپین‌هایی که تک‌تک‌شان روایت‌گر دردها و مشکلات نقاط مختلف این جغرافیا هستند. نمودار روشن مردمی که برای طرح مطالبات‌، برای رساندن صدای‌شان به مسؤلین به فارس من اعتماد کردند. البته که پیگیری آنها مهم‌ترین وظیفه گروه‌های مختلف خبری است.

اولویت‌بندی همین ده‌ها هزار کمپین برای پیگیری چنان‌چه می‌دانید، به‌دوش شما است. فارس من تک‌تک آن‌ها را به رأی مردم می‌گذارد؛ هرچه حمایت‌های مردمی بیشتر، کیفیت پیگیری و انتشار مطالبه بالاتر. از این میان ۸۷۰۰ مطالبه توانستند نصاب ۵۰ امضا برای نخستین پیگیری را کسب کنند. ۷۶۳ پویش بالای ۵۰۰ امضا و ۱۱۰ کمپین هم بالای ۵۰۰۰ امضا از مردم جمع‌آوری کردند.

۲۳۸۰۰۰۰ مخاطب؛ میلیون‌ها ایرانی دغدغه‌مندی که یا برای ما کمپین ثبت کردند، یا نام و شماره‌تلفن‌همراه‌شان پای حامیان یک مطالبه ثبت شده است. البته که این اعتماد بزرگ‌ترین سرمایه ما است.

«فارس‌من» دوساله شد | نگاهی به پیدا و پنهان سامانه‌ای که برای مردم ایجاد شد

روند تأیید و انتشار مطالبات؛ در گروه «فارس‌من» چه خبر است؟

مهم‌ترین وظیفه ما تأیید و انتشار هرچه سریع‌تر مطالبات مردم است؛ البته که خط قرمز خاصی جز موارد اخلاقی یا تصریحات قانون در کار نیست. روزانه اما ده‌ها کمپین و مطالبه جدید در فارس من به‌ثبت می‌رسد. بسیاری از همکاران من در گروه برای همین شبانه‌روز درگیر همین ماجرا هستند. بعلاوه با سردبیران سوژه‌هایی که نیاز به توضیحات تکمیلی یا اسناد و مدارک دارند، تماس گرفته می‌شود.

پیگیری یک مطالبه وظیفه تحریریه است. بخش دیگری از وظایف گروه فارس من توزیع مطالبات میان گروه‌های مختلف خبری و کارشناسی آن‌ها است. توضیحِ آن‌که مثلا مطالبه کاهش زمان خدمت سربازی مرتبط با کدام نهاد یا ارگان‌ها است؛ برای پیگیری بهتر آن چه کارهایی پیشنهاد می‌شود. کدام مقام مسؤل یا کارشناس می‌تواند در این‌باره صحبت کند؛ تاریخچه مطالبه چیست و مواردی از این دست. توضیحاتی که می‌تواند راهنمای خبرنگار در پیگیری مطالبات مردم باشد.

تبلیغ مطالبات و تعامل با مخاطبان اما وظیفه خطیر همکاران من در شبکه‌های اجتماعی فارس من است. این‌که داغ‌ترین کمپین‌ها یا تازه‌ترین پیگیری‌ها یا سوژه‌های به‌نتیجه‌رسیده را در صفحات مختلف مجازی معرفی کنند. بعلاوه حساب رسمی ما در شبکه‌های مختلف با نشان‌گر ثابت my_farsnews@ هماره پاسخگوی شما است. همکاران من ۲۴ساعته برای راهنمایی و پاسخگویی هرچه بهتر پیام‌ها در تلاشند.

گروه‌های خودجوش مردمی دیگر پدیده فارس من است؛ گروه‌هایی که گوشه‌گوشه این جغرافیا کاملاً آتش‌به‌اختیار مشغول فعالیتند. از مجموعه‌های جهادی گرفته تا انجمن‌های خیریه تا دسته‌های مذهبی و سمن‌های محیط‌زیستی. بستر فارس من بهترین فضا برای فعالیت و معرفی آن‌ها است. وظیفه بخش دیگری از همکاران من در گروه، شناسایی و تعامل با همین گروه‌ها است.

همه این‌ فعالیت‌ها اما نیازمند معرفی و ارائه هوشمندانه است. مردم می‌خواهند بدانند کدام مطالبات آن‌ها چگونه از کدام مقامات مسؤل درحال پیگیری هستند. معرفی داغ‌ترین مطالبات سامانه، معرفی مسؤلین پاسخگو، معرفی سردبیران برگزیده و گروه‌های خودجوش مردمی؛ همه و همه از مهم‌ترین وظایف «تولید محتوا» است. البته که همین گزارش‌ها همین گفت‌وگوها از جمله پربازدیدترین مطالب خبرگزاری است.

همکاران فارس من؛ با کدام گروه‌ها برای پیگیری مطالبات مردم همکار ما هستند؟

هدف پیگیری مطالبات شما است؛ با بهترین کیفیت در عالی‌ترین سطح. مهم‌ترین رسالت تعریف‌شده تک‌تک خبرنگاران همه اعضای هیأت تحریریه خبرگزاری فارس همین است. گرفتاری اما یکی‌دو تا نیست! بهترین شاهد برای این مدعا ده‌ها مطالبه ریز و درشتی است که روزانه در سامانه ثبت می‌شود. البته که پیگیری همه آن‌ها حتی پرامضاترین‌ها در عالی‌ترین سطوح مطلب دشواری است.

«فارس‌من» دوساله شد | نگاهی به پیدا و پنهان سامانه‌ای که برای مردم ایجاد شد

برای همین به سراغ گروه‌های مختلف رفتیم؛ از ستاد امر به معروف گرفته تا قرارگاه‌های جهادی تا سازمان بسیج تا مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده‌های مجلس و بسیاری دیگر. بعلاوه سراغ رسانه‌های دیگر هم رفتیم؛ کسانی که می‌توانستند ما را در طرح و اعلان هرچه بهتر مطالبات شما یاری کنند. از برنامه پایش شبکه اول سیما گرفته تا برنامه «تیتر اقتصاد» رادیو اقتصاد.

همه این‌ها برای شما است؛ برای پیگیری بهتر؛ صدای بلندتر. البته که این تلاش‌ها ادامه خواهد داشت. از قدیم گفتند؛ یک دست صدا ندارد! برای تحقق خواسته‌های به‌جای مردم باید متحد شد. پای اصول و ارزش‌ها ایستاد؛ برای حاکمیت قانون تلاش کرد. رسوایی مفسدان و مسؤلین خواب‌آلود بزرگ‌ترین آرزوی ما است!

درباره آینده؛ تازه‌ترین بروزرسانی‌های فارس من چیست؟

«شما سردبیر فارس هستید» فقط یک شعار نیست؛ خط مشی ما است. همه دو سال گذشته بیشترین تلاش ما برای تحقق همین ماجرا گذشت. البته که «فارس من» بهترین فضا برای مشارکت هرچه بیشتر مردم است. برای دخیل کردن آن‌ها در تولید محتوا و تنظیم خروجی‌های مختلف خبری. این نرم‌افزار ولی مداوماً درحال بروزرسانی است. باز هم مطابق سلیقه مخاطبان؛ برای افزایش هرچه بیشتر اختیارات کاربر.

پیمایش‌های آماری مختلفی برای سنجش انتظارات و نیازهای مخاطبان در جریان است. در تازه‌ترین پیمایش انجام‌شده درباره اولویت امکانات تازه فنی سامانه از مخاطبان پرسیده شد. بیشتر آن‌ها (بالای ۶۰ درصد) اضافه شدن صفحات شخصی و امکان چیدمان را مطالبه کردند. امکان «ارتباط مستقیم با خبرنگار یا سازمان» و «دنبال کردن مخاطبان مختلف» در رتبه‌های بعدی قرار داشت.

«فارس‌من» دوساله شد | نگاهی به پیدا و پنهان سامانه‌ای که برای مردم ایجاد شد

«صفحات شخصی» مخاطبان برای همین به‌خواست شما به‌زودی رونمایی خواهد شد؛ صفحاتی که تهیه و چیدمان آن مطلقاً در اختیار شما است. بعلاوه امکاناتی مانند دنبال شدن یا دنبال کردن دیگر مخاطبان. هر صفحه شخصی هم‌چنین یک پیوند یکتا خواهد داشت. پیوندی که می‌توانید آن‌را در شبکه‌های اجتماعی گوناگون یا برای دیگران بعنوان آدرس صفحه اختصاصی به‌اشتراک بگذارید.

این البته پایان کار نیست؛ گروه فنی خبرگزاری برای بروزرسانی مداوم سامانه در تلاش است. ایده‌ها و امکانات هیجان‌انگیز بیشتری در راه است. امکاناتی که می‌تواند اختیارات شما را برای اداره خبرگزاری خودتان افزایش دهد. منتظر باشید!

دو سال گذشت؛ مثل برق و باد. به این‌که همه این‌روزها در کنار شما بودیم، افتخار می‌کنیم. این‌که ما را محرم دردها و مشکلات خود دانستید. همین ده‌ها هزار مطالبه همین میلیون‌ها مخاطب بزرگ‌ترین سرمایه ما است. فراموش نکنید؛ شما سردبیر فارس هستید!

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما