کدخبر : 184477
سه شنبه 6 آبان 1399 - 14:20
فاقددیدگاه
پرینت

افسارگسیختگی ادامه‌دار قیمت مرغ

دو ماه پیش بود که مسئولان دلیل افزایش قیمت مرغ را عدم تخصیص ارز دولتی به مرغ‌داران جهت تامین نهاده مورد نیاز، به‌ ویژه کنجاله سویا به‌عنوان اصلی‌ترین خوراک مرغ اعلام کردند.

افسارگسیختگی ادامه‌دار قیمت مرغ

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، آنها همچنین نوید آزادسازی ارز دولتی و تعدیل قیمت مرغ را در آینده‌ای نزدیک دادند در حالی که امروز با گذشت حدود دو ماه از آن زمان نه تنها ارز دولتی به مرغ‌داران اختصاص نیافت بلکه قیمت مرغ نیز افسار پاره کرد و امروز در بازار شیراز به مرز ۳۰ هزار تومان نزدیک شده است.

مرغی که در اوایل امسال نرخ مصوبش حدود ۱۵ هزار تومان بود و بعد به ۱۷ هزار تومان رسید و هفته پیش مرز ۲۰ هزار تومان را رد کرد و ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورد، اما باز هم با این نرخ که به نظر می‌رسد بیشتر فرمالیته و دکوری است، به دست مردم نرسید.

ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و در مورد تخم‌مرغ هم همین قضایا صدق می‌کند به‌گونه‌ای که هر هفته شاهد افزایش در قیمت تخم‌مرغ نیز هستیم.

مدیر بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی فارس مهم‌ترین دلیل این افسارگسیختگی را عدم صرفه در تولید مرغ عنوان کرد و گفت: بدون شک خرید نهاده سه هزارتومانی به قیمت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان برای مرغدار به صرفه نیست و او نمی‌تواند مرغ را به قیمت ۲۱ هزار تومان بفروشد.

عدم رهاسازی و تخصیص ارز دولتی به مرغ‌داران، دلیل اصلی عدم تعادل در قیمت است و اکنون شرایطی پیش آمده است که نه مرغ‌دار راضی است و نه مردم

صمد رنجبری، در پاسخ به فارس، عدم رهاسازی و تخصیص ارز دولتی به مرغ‌داران را دلیل اصلی عدم تعادل در قیمت عنوان کرد و گفت: شرایطی پیش آمده است که نه مرغ‌دار راضی است و نه مردم!

وی افزود: چرا که مرغ‌دار معتقد است وقتی نهاده مازاد بر مصرف خود را با نرخ حدود ۱۵ هزار تومان تهیه می‌کند، هزینه‌های تولیدش آنقدر زیاد است که فروش با همین نرخ‌های فعلی هم سودی برایش ندارد.

افسارگسیختگی ادامه‌دار قیمت مرغ

از دیگر سو خرید برای مردم هم دشوار شده است و مرغی که پس از گرانی غیرمعمول گوشت، به‌عنوان اقلام اصلی مورد مصرف برای مردم به حساب می‌آمد روز به روز افزایش قیمت می‌یابد، چنانچه در طول سال جاری از ۱۵ هزار تومان با افزایش دو برابری، امروز به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

ستاد تنظیم بازار هفته پیش قیمت مصوب مرغ را ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد. این در حالی است که هیچ کجای شهر شیراز مرغ با این قیمت پیدا نمی‌شود

رنجبری در ادامه به فارس گفت: از چند ماه پیش تاکنون دولت قول داده بود که با آزادسازی ارز دولتی این شرایط را سامان بخشد، اما این اتفاق تا کنون رخ نداده است بنابراین ستاد تنظیم بازار نیز هفته پیش قیمت مصوب مرغ را ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد. این در حالی است که هیچ کجای شهر شیراز مرغ با این قیمت پیدا نمی‌شود!

البته ناگفته نماند که این در مورد مرغ عادی است چه رسد به مرغ‌‌های تر و تمیز و بدون پوست با بسته‌بندی‌های شیک و پیک که بدون شک برای هر بسته که به یک کیلو هم نمی‌رسد باید حدود ۵۰ تومان بپردازی.

ضمن اشاره به اینکه مسئولان سازمان صمت به‌ عنوان متولیان اصلی نظارت بر بازار و کنترل قیمت‌ها، معمولا پاسخگو نیستند، باید گفت سوال اصلی اینجا است که چرا وقتی ارز دولتی آزاد نمی‌شود، تولید برای مرغ‌دار به صرفه نیست و جلوی تخلف را هم نمی‌توان گرفت، ستاد تنظیم نرخ مصوبی را اعلام می‌کند که به هیچ عنوان اجرا نمی‌شود؟!

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما