کدخبر : 184145
شنبه 26 مهر 1399 - 15:55
فاقددیدگاه
پرینت

رفع تصرف ۱۶ هزارمترمربع اراضی موقوفات در لامرد

لامرد - رئیس اوقاف لامرد از رفع تصرف ۱۶ هزارمترمربع اراضی موقوفات در این شهرستان خبر داد.
رفع تصرف ۱۶ هزارمترمربع اراضی موقوفات در لامرد

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس توانا در نشست خبری، وقف را یک سنت حسنه‌ای دانست که از دیرباز با اشکال گوناگون در تاریخ بشریت وجود داشته و امروزه باید موقوفات به سمت نیازهای ضروری جامعه حرکت کند.

وی هدف اصلی سازمان اوقاف و امور خیریه را مبتنی بر سه اصل حفاظت وصیانت از موقوفات، اصل درآمد دار کردن موقوفات مسلوب المنفعه و اجرای امینانه نیات واقفین دانست.

توانا با اشاره به اینکه هدف اصلی وقف تأمین نیازهای عمومی و گسترش فرهنگ نیک اندیشی و نوع دوستی است، اظهار کرد: در سال جاری ۱۶ و ۵۰۰ مترمربع از اراضی موقوفه که مورد تعرض موقوفه خواران قرار گرفت با ارزشی بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان رفع تصرف شد.

وی با اشاره به اینکه وقف یعنی حبس کردن مال برای رضای خدا خاطرنشان کرد: در بحث درآمد دار کردن موقوفات مسلوب المنفعه، دو طرح درآمدزایی در پیش داریم که یکی از آن در منطقه تجاری دهشیخ که قرارداد سرمایه گذاری آن به صورت مشارکتی نهایی شده که در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی در همین زمینه گفت: یک طرح سرمایه گذاری دیگر نیز، مربوط به یکی از موقوفات واقع در مرکز شهر لامرد است که امور اداری و مراحل اخذ مجوز آن انجام شده و قرار هست از محل درآمد حاصل از فروش قطعات مسکونی، پروژه تجاری آن توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان احداث شود.

توزیع ۲۰۰ بسته غذایی بین نیازمندان از محل درآمد موقوفات

توانا در رابطه با اجرای امینانه نیات واقفین اشاره کرد و گفت: ۲۰۰ بسته غذایی به ارزش ۴۰ میلیون تومان از محل درآمد موقوفات بین نیازمندان توزیع شد که در هفته وقف نیز تعداد ۲۸۰ بسته مواد غذایی به همراه تعداد ۲۰ دستگاه آب سردکن و با ارزشی بیش از ۱۵۰ میلیون تومان از محل کمک‌های خیرین و عوائد حاصل از اجاره بهای املاک موقوفات بین نیازمندان و جامعه هدف توزیع خواهد شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در سال جاری یک قطعه زمین زراعی به همراه یک باغ مرکبات و نخلستان در بخش اشکنان به مساحت ۱۳ هزار مترمربع با ارزشی بالغ بر یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان داشتیم که نیت واقف برای عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) است.

وی در همین زمینه گفت: یک قطعه زمین دیگر نیز به مساحت ۸۰۰ مترمربع جهت احداث یک مجتمع فرهنگی مذهبی و قرآنی وقف شد.

توانا افزود: در سال جاری یک باب حسینیه به متراژ تقریبی ۱۱۰۰ مترمربع و اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ٧٠٠میلیون تومان که توسط خیر حاج علی اشکنانی احداث شده بود افتتاح شد.

وی به مجموعه آب شیرین کن پسبند اشاره کرد و گفت: این مجموعه با اعتباری بالغ بر ۲۸۰ میلیون تومان از طرف خیرین احداث و افتتاح شد.

کلنگ زنی مجموعه فرهنگی مذهبی قرآنی کندر عبدالرضا با زیربنای ۵۵۰ مترمربع با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ١٠٠ میلیون تومان بوده است که این مجموعه نیز توسط واقفین و خیرین نمایندگی نیک اندیش حاج علی اشکنانی در حال احداث است.

توانا گفت: کلنگ زنی حسینیه و آشپزخانه لاورخشت با ارزشی بالغ بر یک میلیاردو ٨٠٠ میلیون تومان، توزیع ۳۰۰ جلد قرآن کریم بین اماکن مذهبی، و قربانی ۲۰۰ رأس گوسفند از دیگر برنامه‌های این اداره بوده است.

وی افزود: این اطمینان را به همه واقفین می‌دهیم که با تمام توان از موقوفات حمایت و صیانت خواهیم کرد و درآمد موقوفات را مطابق با نیت واقفین گرامی و در همان محل معین به مصرف خواهیم رساند.

او گفت: واقفان قبل از انجام وقف ونیت انجام کار خیر، با بررسی و نیاز سنجی در مناطق و محلات هدف، آنچه را که منطبق با نیاز روز جامعه و مردم آن منطقه هست وقف کنند.

وی تاکید کرد: اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لامرد، انواع و اقسام نیات را مطابق با نیازهای ضروری جامعه و شهرستان شناسایی کرده که خیرین و واقفین می‌توانند با مراجعه به این اداره، علاوه بر دریافت مشاوره در زمینه وقف و امور خیریه از نوع این نیات نیز آگاهی لازم کسب کنند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما