کدخبر : 184085
چهارشنبه 23 مهر 1399 - 14:29
فاقددیدگاه
پرینت

ثبت ۵۳ وقف جدید در استان فارس

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس گفت: ۵۳ مورد وقف جدید با رویکردهای آموزشی، درمانی، مذهبی، نیازهای ضروری و حل مسائل اجتماعی در یک سال گذشته در فارس ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، حجت الاسلام سیدعباس موسوی در نشستی خبری که به مناسبت دهه وقف برگزار شد، اظهار داشت: علیرغم تمامی مشکلات و شیوع کرونا نیت داریم دهه وقف خوب و پرباری داشته و با کمک اصحاب رسانه وقف را تبلیغ نماییم.

وی در ادامه به ذکر فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته از دهه وقف سال گذشته تا امسال پرداخت و توضیح داد: ‌یک‌هزار و ۷۸۶ سند تک برگ مالکیت با مساحت بیش از ۴ میلیون مترمربع رفع اختلاف شده و به سهم اوقاف فارس بازگشته است.

مدیرکل اوقاف فارس افزود: در طی یک سال گذشته، ۱۱۰ پرونده در ۴۴ جلسه شورای حقوقی حل و فصل شده، عملیات عمرانی بقاع متبرکه به مساحت ۱۷ هزار و ۶۰۲ مترمربع و توسعه و نوسازی آنها به مساحت ۱۱هزار و ۶۶۸ مترمربع انجام شده است.

وی با اشاره به وضعیت سرمایه گذاری نیز بیان کرد: ۴۰۰ واحد مسکونی با پیشرفت بیش از ۸۰ درصد از محل موقوفات در دست احداث است و در همین خصوص پروژه بازار بزرگ لار با سرمایه گذاری از موقوفه نظرعلی بیگ به مساحت ۱۹ هزارمترمربع و اعتبار بیش از ۴۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده که سبب اشتغال ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم شده است.

حجت الاسلام موسوی اظهار کرد: توسعه و گسترش فعالیتهای شرکت موقوفه سلامت کوثر را دنبال کرده که هم اکنون با تولید ۲۵۰ قلم تجهیزات پزشکی موجب اشتغال ۴۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم شده است.

وی ادامه داد: کارخانه مستقل این شرکت نیز احداث شده و با شیوع کرونا در تولید ماسک و موادضدعفونی نیز ورود کرده  که با ۲۰ درصد زیرقیمت بازار کالاها را می فروشند.

موسوی در حوزه سرمایه گذاری در موقوفات تاریخی نیز گفت: با هدف احیای موقوفات تاریخی و گردشگری، کاروانسرای خرمبید پیشرفت ۵۰ درصدی، کاروانسرای ایزدخواست ۹۰ و کاروانسرای مخک جهرم با پیشرفت ۷۰ درصدی دنبال می شود.

وی اضافه کرد: طرح گردشگری سرای حوض از محل موقوفه معدل و سلطان الحاجیه در شیراز با اشتغالزایی ۱۰ نفر به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل اوقاف فارس از اجرای ۸ پروژه سرمایه‌گذاری ویژه در بقاع متبرکه همچون سالن اجتماعات، واحد تجاری و سلولهای خورشیدی خبر داد.

وی از بررسی و برنامه ریزی ورود اراضی موقوفه جهت طرح اقدام مسکن ملی با همکاری وزارت راه و شهرسازی گفت و تصریح کرد: ۱۷ موقوفه با ۷۶۰ هکتار از اراضی جهت احداث مسکن انبوه و ارزان به سازمان معرفی شده است.

موسوی گفت: ۵۳ مورد وقف جدید با نیات آموزشی، درمانی، مذهبی، نیازهای ضروری و حل مسائل اجتماعی در یک سال گذشته در فارس ثبت شده است.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف استان فارس نیز در این نشست با اشاره به فعالیت ۴ کارگاه تولید ماسک و دستکش اظهار داشت: ۲۱۰ هزار و ۶۰۰ عدد ماسک و ۸ هزار و ۱۱۰ عدد دستکش تولید و در سراسر استان فارس توزیع شده است.

حجت الاسلام صفری از شناسایی ۳ هزار و ۵۶۲ خانواده نیازمند توسط مراکز افق در اطراف بقاع متبرکه خبر داد و گفت: بیش از ۱۰ هزار بسته معیشتی میان این خانواده ها توزیع شده است.

وی بیان کرد: به مناسبت عید غدیرخم، ۱۷ زندانی جرایم غیرعمد به مبلغ ۷۱۰ میلیون ریال آزاد و ۲۰ میلیارد ریال به حساب ۴ هزار یتیم تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از موقوفه حاج خلیل زالی واریز شده است.

وی با بیان اینکه از اواخر اسفند تاکنون بیش از ۵ هزار بسته معیشتی به ارزش ۲۰ میلیارد تومان توزیع شده، تصریح کرد: طبق برنامه مقرر، در دهه وقف ۱۰ هزار بسته معیشتی دیگر در قالب طرح احسان ماندگار توزیع می‌شود.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف فارس در خصوص برنامه های دهه وقف گفت: برنامه های مفصلی پیش بینی کرده بودیم که به دلیل شرایط و دستور ستاد استانی مقابله با کرونا، مراسم را لغو و برنامه‌ها را در فضای مجازی دنبال خواهیم کرد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما