کدخبر : 184040
دوشنبه 21 مهر 1399 - 14:23
فاقددیدگاه
پرینت

صادرات غیر نفتی از بنادر غرب هرمزگان ۳۸ درصد افزایش یافت

بندرعباس - مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان گفت: صادرات غیر نفتی از بنادر غرب هرمزگان ۳۸ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، قاسم عسکری نسب ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته طی دوره زمانی ۶ ماهه سال ۹۹ در بنادر غرب استان هرمزگان گفت: در مجموع، ۲ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۲۵۲ تن انواع کالا در بنادر غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شد که از این میزان، یک میلیون و ۹۲ هزار و ۱۷۰ تن که رشد ۱۵ درصدی را نشان می دهد مربوط به کالاهای غیر نفتی و یک میلیون و ۹۰ هزار و ۸۲ تن دیگر به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

عسکری نسب با اشاره به میزان صادرات کالاهای غیرنفتی که کالاهایی نظیر میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی را در بر می گیرد تصریح کرد: احداث پایانه صادراتی مواد معدنی برای بارگیری محموله‌های صادراتی نگهداری شده و ساخت پنج فروند رمپ بتنی و خاکی در راستای تسهیل در روند تخلیه و بارگیری و پهلوگیری همزمان پنج فروند شناور بارج، یدک کش و لندینگ کرافت و همچنین ارائه خدمات ۲۴ ساعته و جذب صادرکنندگان سبب شد ۵۳۹ هزار و ۵۲۱ تن کالای غیر نفتی صادر شود که آمارها افزایش ۳۸ درصدی را در این بخش از عملیات نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

افزایش ۲۶ درصدی کابوتاژ (کران بری) فرآورده های غیرنفتی

مدیر بنادر و دریانوردی بندر لنگه گفت: از مجموع صادرات غیر نفتی انجام شده، ۴۶۰ هزار و ۶۱۸ تن به صورت رویه کابوتاژ (کران بری) در بنادر غرب هرمزگان جابجا شد که این میزان نمایانگر رشد ۲۶ درصدی در مقایسه با سال گذشته است. افزون بر این حجم صادرات محصولات کشاورزی، دامی و احشام در بندرلنگه به رقم ۱۸۵ هزار و ۲۵۳ تن رسیده که رشد ۳۴ درصدی در این زمینه تحقق یافته است.

عسکری به کاهش ۲۹ درصدی واردات کالاهای غیر نفتی در این مدت اشاره ای داشت و گفت: طی ۶ ماه نخست سال جاری، بیش از ۲۵ هزار تن کالای غیر نفتی وارد بنادر غرب هرمزگان شد که مبین رقم کاهشی ۲۹ درصدی در مقایسه مدت مشابه سال گذشته است.

شتاب گرفتن ترانزیت خودرو با از سرگیری فعالیت در مرزهای کشورهای آسیای میانه

وی با اشاره به حجم ۶۵ هزار و ۲۶۲ تن ترانزیت کالاهای غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان طی ۶ ماهه نخست سال ۹۹( که عمده آن محموله خودرو بوده است) خاطرنشان کرد: ۳۱ هزار و ۱۲۸ دستگاه خودروی ترانزیتی در بنادر و دریانوردی بندرلنگه تخلیه و بارگیری شد که همچنان این بندر پیش رو درامر ترانزیت به لحاظ تعداد و بالا بودن سرعت تخلیه است.

رشد ۶۶۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر

عسکری نسب از رشد ۶۶۲ درصدی عملیات جابجایی کالاهای کانتنیری در بندرلنگه نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ سخن به میان آورد وگفت: طی این مدت، تخلیه و بارگیری ۶ هزار و ۵۵۶ TEU کانتینر پر در این بندر به انجام رسید.

پهلو دهی بیش از ۸ هزار شناور در بنادر غرب استان

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در پایان تعداد شناورهای ورودی و خروجی به بنادر غرب هرمزگان طی ۶ ماه نخست سال ۹۹ را ۸ هزار و ۳۱۷ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، ۴۶۰ فروند شناور بالای هزار تن و ۷ هزار و ۸۵۷ فروند نیز زیر هزار تن پهلو دهی شده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما