کدخبر : 183997
شنبه 19 مهر 1399 - 14:32
فاقددیدگاه
پرینت

توقف چندساعته جابجایی مسافران دریایی/مسئولان به فکر شناورها باشند

بندرعباس - شناورهای مسافری در اسکله شهید ذاکری قشم در اعتراض به افزایش هزینه ها و بی توجهی مسئولان به حل این مشکلات اعتراض کردند.
توقف چندساعته جابجایی مسافران دریایی/مسئولان به فکر شناورها باشند

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها؛ رضا زرگر؛ صبح روز شنبه صاحبان شناورهای مسافری در مسیرهای قشم به بندرعباس و بالعکس، قشم به هرمز و بالعکس نسبت به عدم افزایش کرایه‌ها و افزایش هزینه‌های جاری اعتراض کردند و برای بیش از یک ساعت تردد در مسیرهای دریایی با اختلال روبرو شد.

صاحبان شناورهای مسافری معتقد هستند که با شیوع بیماری کرونا و کاهش تردد مسافر در مسیرهای دریایی بندرعباس به قشم و بالعکس و ابلاغ دستورالعمل‌های فاصله گذاری اجتماعی و افزایش بی رویه ارز فرآیند جابجایی مسافر در مسیرهای دریایی را غیراقتصادی و زیان ده است.

افزایش هزینه‌های جاری از جمله عوارض بندری، حق بیمه کارکنان و افزایش حقوق‌ها هم از دیگر مشکلات عنوان شده از سوی صاحبان شناورهای مسافری بود.

رضا رضایی مدیرعامل یکی از شرکت کشتیرانی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اعتراض و گلایه صاحبان شناورهای مسافری در جزیره قشم بیان داشت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و افزایش قیمت ارز از جمله دلار و درهم شرایط را برای صاحبان شناورهای مسافری سخت کرده است. هزینه‌های یدکی و روغن شناورها به دلیل اینکه از خارج از کشور تأمین و تعمیر می‌شود به شکل ارزی محاسبه می‌شود با توجه به افزایش ارز توانایی تعمیر و تعویض روغن برای شناورداران بسیار مشکل شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با شیوع بیماری کرونا و دستورالعمل‌های ابلاغی ستاد ملی کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی هم در کاهش مسافر در خطوط بندرعباس به قشم و بندرعباس به هرمز تأثیرگذار بوده است. همین امر موجب شد تا سفرهای دریایی کاهش چشمگیری داشته باشد.

رضایی اظهارداشت: بر روی هر شناور مسافری تقریباً ۱۰ نفر مشغول به کار هستند که متأسفانه افزایش حق بیمه تأمین اجتماعی از ۳۰۰ هزار تومان به ۷۰۰ هزار تومان و همچنین افزایش دستمزد حقوق و مزایا هم دلیلی بر نارضایتی صاحبان شناورهای مسافری شده است.

به گفته وی، کرایه فعلی شناورهای مسافری در مسیر بندرعباس – قشم و بالعکس برای قشموندان ۲۰ هزار تومان و برای گردشگران ۲۵ هزار تومان است. همچنین کرایه شناورها از بندرعباس به هرمز برای شهروندان جزیره هرمز ۷ هزار تومان و برای گردشگران ۱۵ هزار تومان نرخ گذاری شده است. حدود یک ماه است که تنها مسیر دریایی قشم به هرمز کرایه مسافران برای گردشگر و بومی جزیره هرمز به صورت یکسان هر نفر ۲۵ هزار تومان دریافت می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات شناورداران عوارض بندری است. عوارض بندری به صورت دلاری محاسبه می‌شود و طی سه ماهه اخیر عوارض بندری ۱۸ هزار تومان محاسبه می‌شود در صورتیکه قبل از آن ۸ هزار تومان مبنای محاسبه بود. متأسفانه با افزایش قیمت ارز، قیمت‌های عوارض بندری هم افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: نامه نگاری‌های زیادی با فرمانداری قشم، سازمان منطقه آزاد قشم، فرمانداری بندرعباس و استانداری هرمزگان شد اما تا کنون جواب قانع کننده ایی دریافت نکرده‌ایم.

وی ابرازداشت: درخواست صاحبان شناورهای مسافری تخصیص ارز دولتی جهت تأمین تجهیزات یدکی شناورها و تعویض روغن و سایر اقلامی که باید از خارج از کشور تأمین شود است، همچنین درخواست افزایش قیمت بلیط مسافری در مسیرهای دریایی با توجه به شرایط اقتصادی است.

آنچه مسلم است؛ تدابیر دولتمردان برای کاهش آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا و وضعیت نامناسب اقتصادی تأثیری در روند خدمات دهی به صاحبان شناورها نداشته است. افزایش کرایه‌ها در مسیرهای دریایی نمی‌تواند تنها راه حل باشد. زیرا در این بین مسافران هم دچار مشکلات معیشتی خواهند بود. افرادی که مجبور هستند برای کار روزانه بین قشم، هرمز و بندرعباس تردد کنند هم آسیب خواهند دید. تردد دانشجویان هم باید مورد توجه قرار بگیرند.

از سوی دیگر نبود مدیریت صحیح در فرآیند تصمیم گیری رسیدگی به مشکلات شناورهای مسافری و افزایش عوارض دولتی بنادر که مبنای آن «ارز» پایه گذاری شده است هم از جمله مشکلاتی است که شناورداران از آن گلایه دارند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما