کدخبر : 183264
شنبه 22 شهریور 1399 - 14:37
فاقددیدگاه
پرینت

برگزاری همایش کشوری تاملی بر زندگی آثار و اندیشه عبدالله قطب محیی

جهرم- مدیر دفتر کردیان‌شناسی گفت: اولین همایش کشوری تاملی بر زندگی آثار و اندیشه عبدالله قطب محیی بانی شهر قطب آباد به‌صورت ویبنار برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا مساح قطب آبادی شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نخستین همایش کشوری تأملی بر زندگی آثار و اندیشه «عبدالله قطب محیی» بانی شهر «قطب آباد» شهرستان جهرم برگزار می‌شود.

وی افزود: این سمینار ساعت ۱۰ صبح دوشنبه ۲۴ شهریور ماه، در محل پژوهشگاه علوم انسانی تهران افتتاح می‌شود.

مدیر مرکز کردیان شناسی با اشاره به اینکه این همایش قرار بود در اردیبهشت ماه همزمان به صورت تخصصی و عمومی در تهران و شهر قطب آباد برگزار شود که به دلیل فراگیر شدن بیماری کرونا به تعویق افتاد، گفت: با توجه به شرایط پیش آمده، تصمیم به برگزاری همایش به صورت مجازی شد.

‌مساح با اشاره به اینکه این همایش تأملی بر زندگی آثار و اندیشه «عبدالله قطب محیی» ۲۴ تا ۲۶ شهریور ماه، به صورت مجازی برگزار می‌شود و اساتید و اعضای هیئت علمی تعدادی از دانشگاه‌های معتبر کشور می‌پردازند، بیان کرد: همچنین در این همایش مقالات منتخب توسط محققان ارائه می‌شود.

مدیر مرکز کردیان شناسی به محورهای این همایش اشاره کرد و گفت: این همایش در سه محور زندگی قطب محیی (با موضوع زندگی و سلوک اجتماعی، بررسی منابع و اسناد موجود درباب زندگی قطب و منابع فکری قطب و بررسی میزان تأثیرگذاری این منابع)، اندیشه قطب محیی (با موضوع اندیشه اجتماعی و سیاسی، اندیشه دینی و عرفانی و نسبت اندیشه قطب با وضع معاصر ما) و آثار وی (با موضوع سبک‌شناسی نوشته‌های قطب، جایگاه نوشته‌های قطب در میان آثار عرفانی، قطب و زبان فارسی و بررسی و معرفی آثار قطب) فراخوان داده شده است.

وی افزود: این همایش که با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی و علوم و فناوری، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جامعه المصطفی، بنیاد فارس شناسی، انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، قطب علمی تحقیق در متون حکمی و عرفانی برگزار می‌شود.

مدیر مرکز کردیان شناسی بیان داشت: عبدالله قطب محیی، عارف بزرگ قرن نهم، صاحب مکاتیب معروفه و بانی شهر قطب آباد (اخوان آباد) بوده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما