کدخبر : 183145
چهارشنبه 19 شهریور 1399 - 15:04
فاقددیدگاه
پرینت

چالش جوانان در آغاز زندگی مشترک/ نادیده گرفتن قانون در حوالی تسهیلات ازدواج

بازدیدهای میدانی خبرگزاری فارس نشان می‌دهد که در ارائه وام ازدواج، برخی بانک‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، قانون دریافت چک و سفته به جای ضامن را رعایت نمی‌کنند و اینجا است که اهمیت ضمانت اجرای قانون نسبت به اصل قانون، بیشتر آشکار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، در گوشه یکی از بانک‌های شهر شیراز ، خانمی را می‌بینم که با ماسک ، دستکش و با فاصله زیاد از سایرین ایستاده است. با او که گفت‌و‌گو می‌کنم علت آمدنش به بانک، پرسش‌و‌جو برای گرفتن تسهیلات وام ازدواج برای دخترش است.

فاتحی‌ می‌گوید: دخترم به تازگی ازدواج کرده است و برای تهیه جهیزیه‌اش، نیاز به گرفتن وام ازدواج دارد و مجبور است در این شرایط کرونایی علی‌رغم وسواس زیاد به بانک رفت‌و‌آمد کند.

شرایط سخت ازدواج جوانان در این برهه اقتصادی از یک‌سو و شیوع کرونا از سوی دیگر این مادر و بسیاری دیگر از والدین و جوانان را مجبور به عدم برگزاری مراسم ازدواج کرده است.

به گفته او که می‌خواهد زودتر دخترش را راهی خانه بخت کند، تامین جهیزیه با افزایش نجومی قیمت‌ لوازم خانگی واقعا سخت است و والدین مجبورند وام ازدواج فرزندشان را برای تامین جهیزیه و برگزاری مراسم استفاده کنند.

فاتحی با اشاره به اینکه جهت اخذ تسهیلات در سامانه ثبت‌نام و برای دریافت وام به بانک سپه مراجعه کرده است، گفت: با مراجعه به شعبه درخواست معرفی دو ضامن برای گرفتن وام دخترم شد که واقعا نمی‌دانم چه‌ کسی را برای ضمانت معرفی کنم.

مراجعه مردم به شعب بانک‌ها در روزهای کرونایی به‌ عنوان یکی از مباحث چالشی ماه‌های اخیر مطرح بود که افزایش شیوع ویروس در سطح جامعه را به دنبال داشت و این تجمع با مراجعه زوج‌های جوان و والدینشان برای دریافت وام ازدواج بیشتر هم شده است

مراجعه مردم به شعب بانک‌ها در روزهای کرونایی به‌ عنوان یکی از مباحث چالشی ماه‌های اخیر مطرح بود که هم آمار ابتلای کارمندان بانک به کرونا و هم افزایش شیوع ویروس در سطح جامعه را به دنبال داشت و حالا این تجمع با مراجعه زوج‌های جوان و والدینشان برای دریافت وام ازدواج بیشتر هم شده است.

حکایتی نازیبا از ازدحام همه‌روزه جمعیت در برخی شعب بانکی

شاید خبر افزایش وام ازدواج از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان نسبت به سال گذشته، برای هر یک از زوجین در شرایط اقتصادی فعلی خبر خوبی باشد به‌ گونه‌ای که زوجین برای آغاز زندگی مشترک می‌توانند روی صد میلیون تومان حساب کننداما نکته قابل توجه در این میان، این است که قطعا با افزایش مبلغ وام، تعداد ضامن‌های درخواستی از سوی شعب بانک‌ها نیز افزایش می‌یابد و در کنار این مساله با نرخ تورمی که امروز شاهد هستیم شاید این صد میلیون تومان پول ودیعه خانه‌شان هم نشود!

مراجعه به چند بانک در سطح شهر شیراز به وضوح نشان می‌دهد که بیشتر بانک‌ها برای هر یک از زوجین دو ضامن، آن هم ضامن کارمند و گواهی کسر از حقوق طلب می‌کنند و در موارد اندکی هم برای هر زوج یک ضامن درخواست می‌شود. اما نکته مهم در این میان پیدا کردن ضامن، آن هم در شرایطی است که مشکلات اقتصادی بیداد می‌کند و کمتر کسی حاضر می‌شود ضامن یک جوان تازه‌کار شود.

یک زوج که حالا قرار است به یک خانواده کوچک تبدیل شوند از طرفی برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام کم‌بهره برای شروع زندگی مشترکشان خوشحال هستند اما از طرفی دغدغه اینکه چگونه می‌توانند چهار ضامن کارمند پیدا کنند، ذهنشان را به هم می‌ریزد.

چالش جوانان در آغاز زندگی مشترک/ نادیده گرفتن قانون در حوالی تسهیلات ازدواج

یک برگ سفته یا چک برای اخذ تسهیلات ازدواج کافی است

به گفته مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در سال ۹۸ از میان حدود ۶۰ هزار زوج در استان فارس، ۵۰ هزار زوج وام ۳۰ میلیون تومانی ازدواج را دریافت کردند و مابقی یا خودشان مایل به دریافت نبوده یا نتوانسته‌اند دریافت کنند.

کیوان نیازی در گفت‌و‌گو با فارس، با اشاره به افزایش مبلغ وام از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان در سال جدید، گفت: از ابتدای سال ۹۹ تا آخر تیر ماه، ۸ هزار فقره وام در استان پرداخت شده است که ارائه یک برگ چک یا سفته ۵۰ میلیون تومانی جهت ضمانت به بانک‌ها کافی است.

وی تسهیل در ازدواج جوانان و سهولت در اخذ وام ازدواج را امری تکلیف شده می‌داند تا جوانان بتوانند در آغاز زندگی شرایط بهتری را داشته باشند. اما در این میان برخی بانک‌ها قانون را رعایت نکرده و برای ضمانت سخت‌گیری‌های بیش از اندازه را اعمال می‌کنند که در این میان بانک‌های خصوصی همکاری کمتری دارند.

نیازی در بخش دیگری از سخنانش از بروز مشکلاتی نیز در این مسیر یاد کرد که نمونه آن ازدواج‌های صوری و یا افزایش سن ازدواج و تمایل آن افراد نیز برای دریافت وام است.

سهولت در اخذ وام ازدواج ، امری تکلیف شده است اما در این میان برخی بانک‌ها، قانون را رعایت نکرده و برای ضمانت سخت‌گیری‌های بیش از اندازه را اعمال می‌کنند که در این میان بانک‌های خصوصی همکاری کمتری دارند

اما مراجعه ما به بانک‌های دولتی نظیر ملت، سپه، مسکن و صادرات حتی در شعبه‌های بالای شهر نظیر پل معالی‌آباد و میدان احسان که مردم از تمکن مالی بالاتری هم برخوردار هستند، حکایت از آن دارد که برای اخذ وام نیاز به یک یا دو ضامن برای هر یک از زوجین است و در هیچ‌ یک از بانک‌هایی که مراجعه کردیم ، خبری از چک یا سفته تنها جهت ضمانت نبود‌.

این بازدیدها نشان می‌دهد که برخی بانک‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، این قانون را رعایت نمی‌کنند و اینجا است که اهمیت ضمانت اجرای قانون نسبت به اصل قانون، بیشتر آشکار می‌شود.

یک ضامن برای زوجینی که در یک شعبه ثبت‌نام کرده‌اند

به گفته رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان فارس در سال جاری ۱۴ بانک ملی، صادرات، رفاه، کشاورزی، مسکن، تجارت، ملت، قرض‌الحسنه مهر، سپه، توسعه تعاون، پست‌بانک، صنعت و معدن، صندوق کارافرینی امید و توسعه صادرات اقدام به ارائه تسهیلات ازدواج می‌کنند.

کریم ریگی‌زادگان در این باره به خبرنگار فارس گفت: از ابتدای سال ۹۹ تا انتهای مرداد ماه، ۱۱ هزار و ۶۸۶ فقره وام ازدواج به مبلغ ۶۳۲ میلیارد تومان در استان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه مبلغ وام برای هر یک از زوجین در سال جاری ۵۰ میلیون تومان است، افزود: چنان چه فردی از تاریخ یکم فروردین ماه ۹۶ به بعد عقد کرده باشد و تاکنون وام ازدواج نگرفته باشد، مشمول دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی است که با ارایه یک ضامن معتبر و سفته می‌تواند اقدام به دریافت تسهیلات کند.

چالش جوانان در آغاز زندگی مشترک/ نادیده گرفتن قانون در حوالی تسهیلات ازدواج

ریگی‌زادگان با اعلام اینکه اگر زوجین هر دو در یک شعبه ثبت‌نام کنند، معرفی تنها یک ضامن کفایت می‌کند، گفت: در صورتی که هر یک از زوجین به شعبه متفاوتی مراجعه کنند برای هر کدام معرفی یک ضامن ضروری است.

وی تعداد ضامنین را منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی‌شان به ازای مبلغ ضمانتی که قرار است تقبل کنند، عنوان کرد و افزود: مبلغ حقوق ضامن باید به حدی باشد که بتوان برای قسط هر ماه مبلغ یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان برای صد میلیون، را پاسخگو باشد.

رئیس بانک ملی استان فارس، کارمزد تسهیلات ازدواج را چهار درصد و بازپرداخت آن را ۷ ساله اعلام کرد و گفت: برای هر ۵۰ میلیون تومان حدود ۵۱۰ هزار تومان بازپرداخت به صورت ماهانه برآورد شده است.

وی گفت: ضامن می‌تواند کارمند رسمی یا پیمانی دولت، کارمند نیروهای نظامی و انتظامی، کاسب دارای پروانه کسب باشد. همچنین در روستاها فرد فعال، خوش‌حساب و مورد تایید شورای اسلامی روستا قابل پذیرش است. ضمن اینکه ارائه چک و سفته نیز می‌تواند نقش ضامن را ایفا کند و در نهایت حساب یارانه افراد به‌عنوان ضامن در صورت نداشتن هیچ‌ یک از ضامنینی که عنوان شد، می‌تواند در نظر گرفته شود.

اینها در حالی است که تاکید بر تسهیل در امر ازدواج جوانان بارها و بارها عنوان و توسط مقامات مختلف بر آن تاکید شده است، قانون نیز این‌گونه عنوان می‌کند که حتی حساب یارانه فرد می‌تواند جهت اخذ تسهیلات ازدواج ضمانت‌کننده باشد، اما باز هم پرس‌و‌جویی ساده از شعب مختلف بانکی در بالا و پایین شهر، نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد از بانک‌ها، این قوانین را رعایت نکرده و از هر یک از زوجین دو ضامن طلب می‌کنند آن هم در شرایطی که کرونا از یک سو و شرایط دشوار اقتصادی از دیگر سو مردم و به‌ ویژه جوانانی که در این شرایط زندگی مشترکشان را آغاز خواهند کرد، تحت فشار قرار داده است.

پس بهتر است با افزایش نظارت بر عملکرد بانک‌ها اندکی در باز شدن گره از مشکلات جوانان گام برداریم.

خبرگزاری فارس در راستای عمل به رسالت خود مبنی بر مطالبه‌گری نسبت به خواسته‌های مردم به طور نامحسوس به شعب مختلف بانک‌ها جهت اخذ تسهیلات ازدواج مراجعه و در گزارش‌های بعدی مصداق‌های دیگر را به جهت توجه به اجرای قانون منتشر خواهد کرد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما