کدخبر : 183107
سه شنبه 18 شهریور 1399 - 14:46
فاقددیدگاه
پرینت

دریافت مالیات درآمد از زباله‌گردهای زورآباد کذب است

به گفته رئیس شورای روستای کوی امام حسین 50 درصد اهالی این روستا به شغل زباله‌گردی مشغول هستند و دریافت مالیات از زباله‌گردهای زورآباد کذب است.

دریافت مالیات درآمد از زباله‌گردهای زورآباد کذب است

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، چند روز گذشته پیامی توسط زباله‌گردهای روستای کوی امام حسین(زورآباد) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در این پیام گفته‌ بودند: اهالی زور آباد در بیابانی نزدیک به کارخانه فولاد و بر روی لوله‌های نفت زندگی می‌کنند اما از فقر و نداری از طریق جمع آوری ضایعات روزانه ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان درآمد دارند و از این طریق زندگی خود را می‌چرخانند اما شهرداری معتقد است باید مالیات درآمد خود را پرداخت کنیم.

هنوز ساماندهی زباله‌گردها در شهرداری کوت عبدالله انجام نشده است

به توجه به اینکه این روستا از توابع شهرستان کارون است خبرنگار فارس برای پیگیری این موضوع به سراغ آرش دُر شهردار کوت عبدالله رفت که وی در این رابطه اظهار کرد: تاکنون چنین چیزی در حوزه شهرداری کوت عبدالله اتفاق نیفتاده و مبلغی بابت جمع‌‌آوری ضایعات از زباله‌گردها دریافت نشده است.

وی افزود: در شهرداری کوت عبدالله هنوز زباله‌گردها ساماندهی نشده‌اند که بخواهیم هزینه‌ای بابت آن دریافت کنیم.

شهردار کوت عبدالله با تاکید بر اینکه افرادی که اقدام به جمع آوری ضایعات می‌کنند باید مجوز داشته باشند، گفت: طبق ماده ۱۶ و ۲۰ قانون  پسماند زباله‌گردها باید مجوز داشته باشند که شهرداری اهواز با موفقیت این قانون را اجرا کرد.

دُر افزود: در کوت عبدالله آمار و اطلاعات  مربوط به دکه‌داران و زباله‌گردها درحال جمع‌آوری است که پس از آن اقدام به ساماندهی می‌کنیم.

دریافت مالیات درآمد از زباله‌گردهای زورآباد کذب است

۵۰ درصد اهالی روستای کوی امام حسین زباله گرد هستند

اما سلمان باوی رئیس شورای روستای کوی امام حسین در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، می‌گوید: در این منطقه ضایعاتی وجود ندارد که کسی بخواهد آن‌ها را جمع‌آوری کرده و منتفع شود اما افرادی که ساکن این روستا هستند ضایعات خود را از مناطق باهنر، فاز دو پاداد، کیانپارس و.. در اهواز جمع می‌کنند.

وی افزود: شنیده‌ام ساکنان این مناطق به این وضعیت اعتراض کرده‌اند و مواردی از دزدی و شیطنت زباله‌گردها را به شهرداری گزارش کرده‌اند به همین دلیل شهرداری به زباله‌گردها گفته هر کسی بخواهد به زباله‌گردی ادامه دهد باید حق اشتراک به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند اما اطلاع ندارم مبلغ ۲۰۰ تومان را ماهانه یا سالیانه پرداخت باید پرداخت کنند.

رئیس شورای روستای کوی امام حسین با بیان اینکه این مبلغ را بسیاری از زباله‌گردها پرداخت کرده‌اند، گفت: افرادی که این مبالغ را پرداخت می‌کنند شهرداری روی گاری یا سه چرخه آن‌ها یک برچسب می‌زند.

باوی بیان کرد: جمعیت روستا یکهزارو ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر و حدود ۴۰۰ خانوار است که از این جمعیت ۵۰ درصد آن‌ها از طریق زباله‌گردی زندگی خود را می‌گذرانند و فقط ۱۰ درصد اهالی به کارهای دیگر و احتمالا در شهرداری و شرکت‌ها مشغول به کار هستند.

باید هزینه ماهیانه جمع آوری ضایعات را پرداخت کنم

جواد  یکی از زباله‌گردهای این روستا است که از طریق زباله‌ گردی نان دو فرزند و داروهای شمیایی همسر خود را تامین می‌کند، وی می‌گوید: ماهیانه مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را به شرکتی که در سه راه فرودگاه واقع است باید پرداخت کنم.

وی با بیان اینکه زباله‌گردی درآمدی برای ما ندارد، افزود: برای جمع‌آوری ضایعات یک موتور سه چرخه‌ای دارم که اگر هزینه ماهیانه را به آن شرکت پرداخت نکنم مسؤولان شرکت شماره موتور را به پلیش راه اطلاع می‌دهند و پلیس راه آن را متوقف می‌کند.

دریافت مالیات درآمد از زباله‌گردهای زورآباد کذب است

این زباله‌گرد بیان کرد: این شرکت در زمان شیوع کرونا هیچ کمکی به ما نکرد در حالی که به آن‌ها اعلام کرده بودم که اقساط وام دارم و چهار ماه به بانک بدهکار شدم.

جواد میگوید: از آنجایی که ریزش سقف خانه سبب قطع نخاع همسرم شده بود، مادر شهیدان فرجوانی و مدیر صنایع فولاد مبلغ ۱۵ میلیون تومان به عنوان کمک هزینه به من دادند.

وی با بیان اینکه به ما هشدار داده شده است که دیگر حق ندارید در مناطق نادری، پاداد و دیگر مناطق شهر اقدام به جمع‌آوری زباله کنید، گفت: برای جمع‌ کردن ضایعات مجبورم به مناطق برومی، سیصد دستگاه، صنایع فولاد و…بروم.

او افزود: با وجود گرمای هوا و شیوع کرونا روزانه دخترم را در پشت سه چرخه می‌گذارم و با خودم به مناطق مختلف می‌برم تا از این طریق  هم کسی سه چرخه من را متوقف نکنند هم در جمع کردن ضایعات به من کمک کند.

امسال بچه‌هایم را مدرسه نفرستادم

وی با بیان اینکه حدود هفت سال است که کارم زباله‌گردی شده است، عنوان کرد: اسناد و مدارک موتور توسط شرکتی که حق ضایعات را باید به آن پرداخت کنیم ضبط شده است.

جواد افزود: هنوز هزینه‌ای به شرکت پرداخت نکرده‌ام اما ۶ ماه هزینه ماهیانه من عقب افتاده است و اگر موتورم متوقف شود ۲۰۰ تومان باید حق پلیس راه و ۲۰۰ تومان حق آزادی موتور باید پرداخت کنم این درحالی است که اگر خیلی خوب کار کنم روزانه ۵۰ هزارتومان درآمد دارم.

دریافت مالیات درآمد از زباله‌گردهای زورآباد کذب است

وی بیان کرد: با وجود اینکه مدارس بازگشایی شد اما امسال دخترم و پسرم را مدرسه نفرستادم چرا که کمک حال من هستند و به خاطر بیماری همسرم باید پول بیشتری دربیاورم.

وی گفت: انباری واقع در ۲۰۰ دستگاه وجود داشت که آن را تخلیه کردند که هر موتوری را که متوقف کردند(موتورهای زباله‌گردها) در آنجا نگهداری کنند.

یک ریال از زباله گردها دریافت نکردیم

به منظور اطلاع از نحوه تعامل این شرکت با زباله‌گردها خبرنگار فارس موضوع را از طریق سازمان پسماند شهرداری اهواز پیگیری کرد.

رضا علیجانی سرپرست سازمان پسماند شهرداری اهواز پس از بررسی موضوع و صحبت با پیمانکار مربوطه، اظهار کرد: ساماندهی زباله‌گردهای شهرهای دیگر مانند کوت عبدالله زیر نظر شهرداری اهواز نیست و باید ساماندهی آن‌ها در همان شهرستان انجام شود.

وی افزود: چنانچه زباله‌گردهای شهرهای دیگر ضایعات خود را از مناطق داخل شهر اهواز جمع‌آوری می‌کنند غیرقانونی است که با توجه به ناهنجاری‌هایی که به وجود می‌آورند باید به آنها تذکر داده شود.

سرپرست سازمان پسماند شهرداری اهواز گفت: با توجه به صحبت‌هایی که با پیمانکار ساماندهی زباله‌گردها شد مشخص گردید تا کنون یک ریال از زباله‌گردها دریافت نکرده است و اگر چنین اتفاقی بیفتد قطعاً برخورد قانونی خواهیم کرد.

علیجانی بیان کرد: زباله‌گردهایی که در این خصوص ادعایی دارند به صورت مستند برای ما ثابت کنندکه از آن‌ها هزینه‌ای دریافت شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، زورآباد یکی از مناطق شهرستان کارون است که پس از اجرای طرح هادی و دریافت کد به روستا تبدیل شد، نام این محله از زورآباد به روستای کوی امام حسین تبدیل شد.

در اردیبهشت امسال مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت: طرح پلاک‌گذاری زباله‌گردان به منظور ساماندهی این قشر در اهواز اجرا شده است که در این طرح، بیش از یکهزار و ۲۴۰ زباله‌گرد در اهواز شناسایی شدند و ۷۰۰ زباله‌گرد پلاک دریافت کردند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما