کدخبر : 183042
سه شنبه 18 شهریور 1399 - 0:30
فاقددیدگاه
پرینت

عدم تخصیص ارز دولتی، دلیل افزایش نرخ کودهای وارداتی

طی یک ماهه گذشته شاهد افزایش قیمت ناگهانی برخی از کودهای شیمیایی بودیم. کودهایی که به واسطه عدم تخصیص ارز دولتی(۴۲۰۰ تومانی) قیمت‌شان افزایش یافت و کشاورزان را در تامین با مشکل رو‌به‌رو کرد.

عدم تخصیص ارز دولتی، دلیل افزایش نرخ کودهای وارداتی

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، افزایش قیمت کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه چالش پیش روی کشاورزان در هفته‌های اخیر بود که علت آن را از سوی سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی فارس پیگیری کردیم.

بر این اساس کود سوپر فسفات تریپل هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی ۴۲۳ هزار تومان، دی‌آمونیوم فسفات ۴۹۶ هزارو ۵۰۰ تومان، کلرور پتاسیم هرکیسه ۵۰ کیلویی ۵۰۰ هزار تومان و سولفات پتاسیم ۵۴۴ هزارو ۲۵۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

حمید ابراهیمی‌زاده، علت این افزایش قیمت را عدم تخصیص ارز دولتی عنوان کرد و به خبرنگار فارس گفت: افزایش قیمت کودهای فسفاته و پتاسه در یک ماه اخیر تخصیص ارز نیمایی به جای ارز دولتی است بنابراین این اختلاف منجر به افزایش قیمت این کودها شده است.

وی با اشاره به اینکه این کودها تنها ۱۵ درصد توزیع را تشکیل می‌دهند گفت: عمده مصرف کشاورزان در سطح استان کود اوره و ازته است که خوشبختانه در این حوزه خودکفا هستیم و تامین این کودها از محل پتروشیمی‌های سطح کشور تامین می‌شود.

ابراهیمی‌زاده تاکید کرد: خوشبختانه در مورد این کودها که ۷۵ درصد مصرف کشاورزان را تشکیل می‌دهد، افزایش قیمتی را شاهد نبوده‌ایم و افزایش قیمت تنها شامل ۱۵ درصد کودهای فسفاته و پتاسه است.

سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی فارس با بیان اینکه کودهای اوره و ازته به اندهزه کافی در سطح استان وجود دارد و مشکلی برای تامین آن نداریم، درباره تامین کوهای فسفاته و پتاسه اظهار داشت: با توجه به بارگیری کشتی‌های حامل این کودها در بنادر و حمل به سوی استان پس از این افزایش قیمت، مشکلی در توزیع این کودها وجود نخواهد داشت و کشاورزان از امروز ۱۷ شهریورماه می‌توانند به کارگزاری‌های سطح استان برلی دریافت کودها مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: این دو نوع کود تنها برای کشت‌های پایه به کار می‌روند و برای مصارف شخصی و پاییزه هستند و مصرفشان به مراتب کمتر از کوهای اوره و ازته است.

ابراهیمی‌زاده در پایان، افزایش قیمت و یا کمبودهای احتمالی درباره کودهای فسفاته و پتاسه به دلیل وارداتی بودن آنهاست که در حال حاضر مشکلی در تامین آن وجود ندارد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما