- جنوب پرس:: رسانه خبری تحلیلی جنوب کشور - http://www.jpnews.ir -

بسترسازی جهت حضور سرمایه‌گذاران در طرح انتقال آب از سد تنگ‌سرخ

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، جعفر قادری با بیان این مطلب اظهار اشت: در جلسه ای که هفته گذشته برای طرح انتقال آب از سد تنگ سرخ بشار و رودخانه شش‌پیر با حضور نمایندگان شیراز، استاندار و مدیران کل مرتبط تشکیل شد، تلاش ما بر این بود که برای خرید تضمینی آب تقسیم کاری داشته باشیم و ۱۰۰ میلیون مترمکعب انتقال از تنگ سرخ بشار و رودخانه شش پیر به شیراز با طول حدود ۱۲۰ کیلومتر به سرمایه‌گذار تضمین خرید بدهیم.

وی ادامه داد: اجرای این طرح، نیاز به منابعی حدود ۳ هزار میلیارد تومان دارد و با قیمت روز هم هر مترمکعب آب انتقالی، حدود ۵ هزار تومان تمام می شود.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس ، بیان کرد: اگر آبی که می‌آید بخواهد در اختیار مردم قرار بگیرد باید مشمول یارانه قرار گیرد،  چرا که مردم با قیمت زیر ۱۰۰۰ تومان آب را از دولت خریداری می کنند بنابراین برای تحویل آب به مردم یارانه قابل توجهی باید پرداخت شود این در حالی است که وزارت نیرو [1] فقط  خرید تضمینی۵۰ درصد این آب را تقبل می‌کند.

قادری خاطرنشان کرد: برای ۵۰ درصد باقیمانده، بحث این بود که اگر شهرداری شیراز، شرکت شهرک‌های صنعتی استان، منطقه ویژه اقتصادی شیراز، شرکت عمران صدرا،  شهرداری صدرا و اداره کل اوقاف، آب را به صورت تضمینی خریداری کنند، سرمایه گذار برای اجرای این خط، ورود پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر ما  بتوانیم برای کل آب، خرید تضمینی داشته باشیم از این طریق امکان این سرمایه‌گذاری فراهم می شود، افزود: در نهایت جمع‌بندی این بود که استانداری مکاتبه‌ای را با دستگاه های مرتبط داشته باشد و پیگیر قضیه باشند تا به میزان پیشنهادی خرید تضمینی را در ارکان و ساختار خودشان مطرح کنند و از مسولین مصوبه بگیرند.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس، تاکید کرد: اگر این کار صورت بگیرد، برای تامین مالی پروژه، هم از طریق بانک‌ها و از طریق آورده‌ای که هر کدام از این دستگاه‌ها می توانند داشته باشند و همین طور آورده سرمایه‌گذار می‌توان منابع مالی را تامین کرد.

قادری گفت: ما در شرایط فعلی ۱۷۰ میلیون مترمکعب سالیانه در مجموعه شهر شیراز و حریم آن و صدرا مصرف آب داریم که از این میزان، ۳۰ میلیون مترمکعب از خط اول سد درودزن تامین می شود و با اجرای خط دوم ۹۰ میلیون مترمکعب از خط دوم سد درودزن تامین و مابقی این حجم آب از چاه‌های سطح و اطراف شهر تامین خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در افق ۱۰ ساله، میزان مصرفمان در مجموعه شهر شیراز و روستاهای اطراف و شهر صدرا به بیش از ۲۵۰ میلیون متر مکعب  در روز می رسد بنابراین نیاز داریم که این ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب از سد تنگ سرخ بشار و رودخانه شش پیر هم به شیراز منتقل شود.

نماینده مردم شیراز و زرقان اضافه کرد: ممکن است نیاز باشد مقادیر دیگری آب از خلیج فارس منتقل کنیم اما در اولویت اول این انتقال باید صورت بگیرد چراکه بخشی از آبی که از سد تنگ سرخ بشار عبور می کند، به دریا می ریزد.

قادری با اظهار امیدواری از اینکه در طول چهار الی پنج سال آینده بتوان آب را به شیراز منتقل کرد، اظهار داشت: این منبع نزدیک‌ترین نقطه برای انتقال آب از رودخانه‌های موجود به شهر شیراز هم هست بنابراین جمع‌بندی ما این بود که باید روی این انتقال متمرکز شویم و امیدواریم در جلسات بعدی بتوانیم پاسخ دستگاه‌های مختلف را برای خرید تضمینی داشته باشیم و این طرح را آماده برای جذب سرمایه گذار کنیم  تا عملیات اجرایی آن شروع شود.