کدخبر : 182471
یکشنبه 28 ژوئن 2020 - 12:01
فاقددیدگاه
پرینت

حضرت احمد بن موسی(ع) اسوه عبودیت و امین ولایت بود

آیت‌الله دستغیب، با اشاره به سیره حضرت احمد بن موسی (ع) اظهار کرد: آن حضرت اسوه عبودیت و انفاق در راه خدا و امین ولایت برادرش علی بن موسی الرضا (ع) بود.
حضرت احمد بن موسی(ع) اسوه عبودیت و امین ولایت بود

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجمین وبینار تخصصی دهه کرامت، با حضور آیت الله سید علی اصغر دستغیب تولیت حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع) شاهچراغ و حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی رئیس شورای هماهنگی دهه کرامت، ۷ تیر برگزار شد.

آیت الله دستغیب، در این وبینار طی سخنانی با اشاره به آیه ۷۰ سوره «اسرا» که می‌فرماید: «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنِی آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلی کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضِیلً» اظهار کرد: مسلماً خداوند همه فرزندان آدم را از کرامت ذاتی برخوردار کرده است، سرشت انسان‌ها به کرامت آمیخته است، البته این مهم مانند دیگر ذاتیات لازم است که انسان در جهت گیری و رفتار و برنام‌ه به گونه‌ای باشد که این کرامت در او نمودار شود، لذا در ادعیه از خداوند متعال می‌خواهیم و می‌گوئیم: «وَ اَکْرِمْنا بِالْهُدی وَالاِسْتِقامَةِ». هدایت و استقامت دو اصل اساسی هستند و الگوی و اسوه این دو مؤلفه پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت او هستند.

وی در بخش دیگری از مباحث خود افزود: نامگذاری دهه اول ذی القعده با عنوان دهه کرامت از این جهت حائز اهمیت است که روز اول ذی القعده روز ولادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س)، روز ۱۱ این ماه ولادت امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و روز ششم روز گرامیداشت شاهچراغ امین ولایت است.

آیت الله دستغیب تصریح کرد: این سه بزرگوار شاخص‌هایی از خاندان نبوت و بی‌تردید اسوه و الگوهای هدایت و استقامت هستند؛ قطعاً تأسی به آن وجودهای مبارک موجب می‌شود که هر انسانی بتواند کرامت را در وجود خود متمرکز کند و حقیقتاً برای خود و جامعه اش مفید و مؤثر باشد.

وی گفت: حضرت احمد بن موسی (ع) شاهچراغ امام زاده عظیم الشأن و از چهره‌های شاخص و بارز در عبودیت و بندگی و انفاق در راه خداست، از ویژگی‌ها و امتیازات آن حضرت که شیخ مفید در کتاب «الارشاد» نیز به آن اشاره داشته است، فرزندی موسی بن جعفر (ع) است و اینکه همواره مورد تفقد آن امام همام بوده است. شیخ مفید درباره احمد بن موسی این چنین نقل کرده است: «کَانَ أَحْمَدُ بْنُ مُوسَی کَرِیماً جَلِیلًا وَرِعاً». شخصیتی که هم دارای کرامت بود، هم جلیل و هم بزرگوار، ضمن اینکه موسی بن جعفر (ع) نیز علاقه‌ای ویژه و احترامی خاص برایش قائل بود. در عبارات الارشاد در مورد احمد بن موسی (ع) آمده است: «یُحِبُّهُ وَ یُقَدِّمُهُ»، یعنی پدر بزرگوارش او را دوست داشت و مقدم بر دیگران قرارش می‌داد البته به استثنای علی بن موسی الرضا (ع) که مقام والای امامت و عصمت را دارد بود.

آیت الله دستغیب تصریح کرد: از القاب حضرت احمد بن موسی (ع) امین ولایت است، آن حضرت در شرایط بسیار حساس از تاریخ و در زمانی که برخی افراد با گرایشات خاص خودشان از امام عصر (عج) فاصله گرفته بودند، حضرت شاهچراغ مردم را هنگامی که برای بیعت نزد ایشان آمده بودند آگاه کرده و فرمود: من خود در بیعت برادرم حضرت رضا (ع) هستم، شما نیز باید با او بیعت کنید. این اقدام آن حضرت اهمیت بسزایی داشت چراکه راه را بر کسانی که درصدد گمراه کردن مردم از مسیر ولایت الهیه و حقه بودند بست.

تولیت حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (ع) ادامه داد: آن حضرت همواره از دعای خیر برادرش امام رضا (ع) بهره مند بود چنان که علی بن موسی الرضا در مورد شاهچراغ چنین فرمود: «خداوند حق تو را ضایع نفرماید، همچنان که حق مرا ضایع نکردی».

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که در دهه کرامت خدام حرم حضرت شاهچراغ که از پیروان اهل بیت و از زمره شیعیان هستند، نسبت به زائران آستان مقدس هرچه که می‌توانند خدمت کنند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما