کدخبر : 182414
یکشنبه 28 ژوئن 2020 - 0:19
فاقددیدگاه
پرینت

احداث آب شیرین کن ها می تواند مشکل کم آبی در هرمزگان را حل کند

بندرعباس - نماینده مردم هرمزگان در مجلس گفت: احداث آب شیرین کن ها می تواند مشکل کم آبی در هرمزگان را حل کند.
احداث آب شیرین کن ها می تواند مشکل کم آبی در هرمزگان را حل کند

به گزارش خبرگزاری مهر، منصور آرامی در نشست با مدیرعامل و معاونین آبفا هرمزگان، با بیان دغدغه‌های کم آبی به ویژه در بخش روستاها و ضرورت ایجاد آرامش آبی در این استان، تصریح کرد: به عنوان نمایندگان مردم به جد پیگیر مطالبات مردم به ویژه مشکلات آب هرمزگان در سبدِ پر از اولویت‌های مجلس خواهیم بود.

نماینده مردم بندرعباس، بندرخمیر، قشم، حاجی آباد و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت توسعه آبرسانی و بهبود وضعیت آبی روستاهای استان، گفت: امسال به طور جدی پیگیر افزایش سهم هرمزگان به ویژه در حوزه آبرسانی در قانون بودجه ریزی کشور خواهیم بود.

عضو هیئت رئیسه کمسیون عمران مجلس با بیان اینکه رسیدگی به مشکلات حوزه آب یکی از اولویت‌های این کمسیون است، اظهار داشت: برای رفع چالش‌های حوزه آبِ استان نیازمند انتقال مسائل و مشکلات این حوزه در قالب یک تیم تخصصی از سوی آبفا هستیم تا ضمن انتقال چالش‌ها و پیشنهادات قانونی به مجلس، سهم هرمزگان در قانون بودجه ۱۴۰۰ بیش از گذشته دیده شود.

آرامی در ادامه با اشاره به عملکرد مطلوب آبفا در حوزه آبرسانی علی رغم تنش‌های آبی موجود، احداث آب شیرین کن‌ها و ایجاد منابع آبی پایدار در این استان را راهکاری تأثیر گذار در بهبود وضعیت منابع آبی خواند و گفت: هرمزگان در این حوزه حرف اول را در کشور می‌زند که می‌طلبد با ارائه پیشنهادات قانونی در بحث بودجه ریزی و قانونگذاری، سکاندار این حوزه در کشور باشیم و از حقوق به حق مردم استان دفاع کنیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه؛ در خصوص تحقق مطالبات و خواسته‌های مردم استان نباید به حداقل‌ها اکتفا کرد، خاطرنشان کرد: ما به طوری جدی پیگیر تخصیص سهم ۳۰ درصدی هرمزگان از آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی خواهیم بود تا شاهد پایداری بیشترِ وضعیت آبی شهر بندرعباس باشیم.

بهره براری از فاز نهایی آب شیرین کن بندرعباس تا پایان سال ۹۹

مدیرعامل آبفا هرمزگان نیز در این نشست با اشاره به اجرای پروژه‌های مهم زیرساختی و اساسی در حوزه آب استان در سال‌های اخیر، اظهار داشت: تعریف استراتژی تأمین آب شهرهای ساحلی به ویژه شهر بندرعباس از آب شیرین کن‌ها یکی از مهمترین این اقدامات بوده است به طوری که به زودی اتفاقات خوبی را در پایداری منابع آبی استان به ویژه شهر بندرعباس خواهیم داشت.

امین قصمی گفت: در حال حاضر فاز اول و دوم آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی بندرعباس در مجموع با ظرفیت ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز در مدار بهره برداری قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد تجهیزات آب شیرین کن بندرعباس خریدار ی شده است، گفت: با بهره برداری از فاز نهایی این پروژه تا پایان شش ماهه دوم امسال، شاهد انتقال آب با کیفیت به مخازن ذخیره آب داماهی و توزیع همگن آب در شهرهای بندرعباس، بندر خمیر و روستاهای مسیر خواهیم بود.

قصمی افزود: همچنین پروژه آب شیرین کن ۴۰ هزار مترمکعبی بندرعباس را نیز در دست ساخت داریم که با اجرای آن، سهم منابع آبی این شهر از آب شیرین کن‌ها به ۱۴۰ هزار متر مکعب در شبانه روز می‌رسد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات کم آبی روستاهای شهرستان قشم که منجر به نوبت بندی آب در این روستاها شده، گفت: در این رابطه با هدف تأمین آب پایدار در این روستاها، دو پروژه آب شیرین کن رمچاه و باسعیدو هریک به ظرفیت ۳ هزار مترمکعب در مرحله ساخت و بهره برداری داریم.

به گفته‌ی مدیرعامل آبفا استان؛ بهره برداری از فاز اول تصفیه خانه فاضلاب شهرک پیامبر اعظم بندرعباس با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب، اجرای ۳۳ کیلومتر خط انتقال آب از آب شیرین کن بندرعباس به مخازن ذخیره آب داماهی، ترمیم و بازسازی مخازن شماره چهار و یک داماهی و مخزن ششصد دستگاه و بازسازی و بهسازی سامانه‌های توزیع آب قشم با هدف ارتقا سطح پایداری منابع آبی این شهر از جمله پروژه‌های آماده بهره برداری آبفا در سال جاریست.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما