کدخبر : 182372
دوشنبه 27 مرداد 1399 - 12:03
فاقددیدگاه
پرینت

بومی‌سازی ساخت ۱۹۰ قطعه مهم و کلیدی نیروگاهی در بندرعباس

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان از ساخت پره‌های توربین بخار ردیف شش واحد۳ این نیروگاه با استفاده از دانش و تخصص پرسنل نیروگاه بندر عباس و توان فنی شرکتهای داخلی در این نیروگاه خبرداد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حسین سلیمی مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان از ساخت پره‌های توربین بخار ردیف شش واحد۳ این نیروگاه با استفاده از دانش و تخصص پرسنل نیروگاه بندر عباس و توان فنی شرکتهای داخلی در این نیروگاه خبرداد و گفت: به فضل پروردگار متعال و همت بلندِ بزرگ مردان صنعت برق کشور، با تلاش دلسوزانه و همراهی صادقانه کارکنان متعهد نیروگاه این پروژه عظیم میسر شده است.

بومی‌سازی ساخت ۱۹۰ قطعه مهم و کلیدی نیروگاهی در بندرعباس

وی افزود: نیروگاه بندرعباس یکی از مهمترین نیروگاه های برق کشور و بزرگترین نیروگاه جنوب و جنوب شرق کشور است و در حال حاضر نقش بسیار مهمی در زمینه تولید انرژی برق در این منطقه استراتژیک ایفا می‌کند.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس ادامه داد: با گذشت بیش از ۴۰ سال از راه‌اندازی واحدهای بخار نیروگاه بندرعباس و به پایان رسیدن عمر برخی قطعات، خرابی یکی از قطعات فرسوده توربین می تواند باعث آسیب رسیدن به دیگر تجهیزات این بخش شود که علاوه بر خروج واحد برای مدت زمان طولانی، منجر به تحمیل هزینه فراوان جهت خرید قطعات و انجام تعمیرات مورد نیاز می باشد.

سلیمی در این رابطه گفت: در سال‌های اخیر با توجه به تحریم‌های ظالمانه و هزینه‌های فراوان در زمینه تهیه قطعات، شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان اقدام به ساخت قطعات مورد نیاز واحد ها، با استفاده از توان شرکت‌های داخلی نموده است و گام‌های موثری در زمینه خودکفایی و رفع نیاز این قطعات برداشته است. در همین راستا و با همت کارکنان تلاشگر نیروگاه بندرعباس، ۱۹۰ پروژه ساخت داخل در این شرکت بومی سازی و اجرا شده است.

وی با اشاره به ساخت داخل پره‌های توربین بخار ردیف شش واحد۳بخار نیروگاه بندرعباس افزود: به دنبال انجام تعمیرات اساسی واحد ۳ نیروگاه در نیمه دوم سال گذشته که با هدف آمادگی ۱۰۰ درصدی برای تولید انرژی در زمان پیک مصرف سال جاری در کشور انجام شد، مسؤولین و کارشناسان این نیروگاه موفق شدند برای نخستین بار پره‌های توربین بخار ردیف شش واحد ۳ این نیروگاه را که تا پیش از این از کشورهای خارجی خریداری می‌شد با دانش، تخصص و توانمندی کشورمان در داخل، مدل سازی و تولید کنند که این امر نخستین بار در این نیروگاه با مشارکت شرکت های دانش بنیان طی مدت ۶ ماه بومی سازی و تولید شد که در حال حاضر در مرحله تست و تایید نهایی قرار دارد.

 سلیمی با تاکید بر این که ساخت این پره‌ها در داخل کشور با دانش متخصصان و مهندسان کشورمان، علاوه بر تامین نیاز نیروگاه های بخار مشابه از خروج ارز به خارج از کشور نیز جلوگیری می‌کند ، صرفه جویی ارزی قابل توجهی را نیز برای کشور و همچنین صنعت برق به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان در ادامه با اشاره به حرکت سازنده نیروگاه بندرعباس در زمینه خودکفایی در تولید قطعات مورد نیاز واحد های بخار در کشور گفت: باتوجه به اینکه توربین‌های بخار در صنایع نیروگاهی و پتروشیمی کاربرد وسیع و پر اهمیتی دارند و همچنین محرک اصلی ژنراتورهای تولید برق هستند، اهمیت کارکرد صحیح و بدون وقفه این توربین‌ها بر همگان روشن است و در همین راستا نیروگاه بندرعباس در جهت بومی‌سازی تمام نیازمندی خود در این بخش بر پایه دانش فنی در کشور حرکت رو به رشدی را آغاز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: جای بسی خرسندی است که شرکت‌های دانش بنیان در داخل کشور پیرو بیانات مقام معظم رهبری درخصوص شعار سال (جهش تولید)توانسته‌اند به فناوری‌های پایه در ساخت پره ردیف ششم توربین LP که شامل مهندسی محصول و تدوین شناسنامه فنی پره توربین، مدل‌سازی و طراحی فرایندهای ساخت، طراحی و ساخت مدل، دانش فنی عملیات حرارتی و… می باشد، دست یابند و شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان با حمایت از تولیدات داخلی و بهره گیری از توان داخلی شعار اصلی خودکفایی، تولید ملی و جهش تولید را تحقق بخشید.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما