کدخبر : 182359
دوشنبه 27 مرداد 1399 - 11:53
فاقددیدگاه
پرینت

مراجعه نکردن به‌موقع به بیمارستان، دلیل افزایش دوره بیماری کرونا است

رئیس بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر یکی از علت‌های طولانی‌تر شدن مدت بستری بیماران مبتلابه ویروس کرونا را مراجعه نکردن به‌موقع این افراد به مراکز جامع خدمات سلامت یا مطب پزشکان متخصص در مراحل اولیه بیماری عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، عاطفه اسفندیاری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر مدت اقامت بیماران در بیمارستان شهدای خلیج فارس از پنج روز به حتی تا دو هفته افزایش یافته است.

رئیس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر افزود: پیش‌ازاین مدت اقامت بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در این بیمارستان ۴ تا ۵ روز بود و به‌طور تقریبی شمار بستری‌های جدید با تعداد ترخیص‌ها برابر بود و از این لحاظ با مشکل بستری در بیمارستان روبرو نبودیم اما در سه تا چهار اخیر به دلیل وجود بیماران بدحال و افزایش زمان مدت اقامت بیماران دچار مشکلاتی شده‌ایم که همکاری بیمارستان‌های دیگر در این زمینه ضروری است.

وی یکی از علت‌های طولانی‌تر شدن مدت بستری بیماران مبتلابه ویروس کرونا را مراجعه نکردن به‌موقع این افراد به مراکز جامع خدمات سلامت یا مطب پزشکان متخصص در مراحل اولیه بیماری عنوان کرد.

رئیس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر ادامه داد: افراد تلاش می‌کنند در مرحله نخست بیماری با خوددرمانی در منزل به بیمارستان مراجعه نکنند این در حالی است که این بیماری شوخی‌بردار نیست و حتی افرادی که در مراقبت از خود توانمند هستند نیز در مراحل پیش‌رونده بیماری به خدمات بستری و بیمارستانی نیاز دارند و مراقبت در منزل کافی نیست.

اسفندیاری تأکید کرد: با تلاش کارکنان و مسؤولان تاکنون اجازه نداده‎‌ایم مشکلی درزمینهٔ بستری بیماران به وجود آید و در شرایط اوج بیماری با پیش‌بینی تخت اکسترا توانستیم بیماران را پوشش بدهیم اما هرگونه سهل‌انگاری و افزایش بیماران نیازمند به بستری این مرکز را با مشکل روبرو می‌کند.

وی با اشاره به نزدیک شدن به پایان فصل تابستان و خطر شیوع آنفلوانزا و بیماری‌های شایع کودکان در فصل پائیز گفت: تاکنون بیشتر مراجعه‌کنندگان علائم کووید ۱۹ داشتند ولی در صورت افزایش بیماری‌های دیگر به این بیماری به‌طور جد ظرفیت بیمارستان شهدای خلیج‌فارس جوابگوی پوشش نیاز مرکز استان نخواهد بود.

اسفندیاری اضافه کرد: در این شرایط آمادگی همه بیمارستان‌ها به‌ویژه در شرایط بحران از الزاماتی است که همه باید به آن توجه و آمادگی لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر بیمارستان شهدای خلیج‌فارس مشکل فضا برای افزایش تخت را ندارد بلکه کمبود نیروی انسانی و نداشتن جایگزین از مهم‌ترین مشکلاتی است که امروز این مرکز درمانی با آن روبرو است.

اسفندیاری  بابیان اینکه ۲۳۰ نفر از کارکنان بیمارستان شهدای خلیج‌فارس درگیر بیماری کرونا شده‌اند گفت: در زمان حاضر ۴۰ نفر از کارکنان این بیمارستان در مرخصی استعلاجی و ۱۰ نفر بستری هستند.

رئیس بیمارستان شهرهای خلیج‌فارس بوشهر ادامه داد: با توجه به طولانی شدن بحران کرونا و خستگی کادر درمان و مواجهه مداوم با بیماران مبتلابه کووید ۱۹ منجر به ابتلای تعداد زیادی از کادر درمان شده است طوری که برخی نیاز به تخت ویژه پیدا می‌کنند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه رعایت بهداشت دست بیش از ۷۰ درصد در پیشگیری از بیماری کرونا مؤثر است و استفاده از ماسک از سوی دو طرف ضروری است، مردم نسبت به رعایت این دستورالعمل‌ها توجه لازم را داشته باشند.

اسفندیاری اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی از دانشمندان اظهار می‌دارند که ذرات در هوا معلق است در این شرایط حتی فاصله دو متر به‌ویژه در فضای سربسته هم کافی نیست.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما