کدخبر : 182219
چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 11:51
فاقددیدگاه
پرینت

کمک‌های مومنانه و تشکیلات مردمی ره‌آورد ۳۳ سال امامت امام هادی(ع)

کمک‌های مومنانه و تشکیلات مردمی ره‌آورد ۳۳ سال امامت و ۴۱ سال حیات پر برکت امام هادی(ع) است.

سرویس فرهنگی خبرگزاری فارس؛ شیراز | نیمه ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری، اطراف مدینه و در محلی به نام «صریا»، در خانه امام جواد(ع) و همسرش سمانه فرزندی متولد شد که نامش علی و کنیه مبارکش ابوالحسن ثالث و وجودش آیینه‏ عصمت، هادی امّت، اسوه‏ مجد و شرافت، نای پرخروش ولایت، ناخدای کشتی هدایت، فرزند ایمان، مهبط انوار رحمان، مفسر بزرگ آیه‏‌های قرآن، پاکیزه‏‌ترین خلق خدا، معدن لطف و صفا، دهمین منظومه کهکشان هستى، طلایه‏‌دار پاکى و ملقب به نقی، عالم، فقیه، امین، طیب، ناصح، متوکل و مرتضی بود؛

آری امام علی النقی الهادی(ع)، مقام امامت، بعد از امام جواد (ع) به پسرش ابوالحسن یعنی امام علی بن محمد (ع) رسید، زیرا خصلت های امامت را داشت و وجودش سرشار از فضایل و مناقب بود. صبر ، علم ، حلم و بخشندگی از بارزترین صفات ایشان بود، ابن حجر در شرح حال آن حضرت می نویسد: «وی در دانش و بخشش، وارث پدرش بود.»

بیش از ۱۸۰ شاگرد داشتند که شیفته حقیقت بودند و دل داده امامت، شاگردانی چون: ایوب بن‌نوح، حسن بن راشد، حسن بن علی ناصر، عبدالعظیم حسنی، عثمان بن سعید رحمةالله علیهم که هر کدام دریای جوشان علم، معرفت و کرامت بودند.

در کنار آثار متعدد و آموزشهای امام(ع) ، یکی از آثار ماندگار و ارزشمند ایشان زیارت جامعة‌کبیره است که متقن‌ترین متن شناخت امامت راستین است.

سیزده سال از ۳۳ سال امامت حضرت(ع) در مدینه گذشت و ایشان با استفاده از آشفتگی های دستگاه خلافت، به گسترش و تبیین آموزه های عبادی و فکری اسلام می پرداخت.

نفوذ اجتماعی امام در مدینه، از دید کارگزاران حکومت عباسی پنهان نبود و همین امر سبب شد که آنان از ناحیه حضرت احساس خطر کرده و وجود ایشان را در مدینه به زیان رژیم عباسی بدانند و امام به عراق عزیمت کنند.

نفوذ امام در میان مردم و طرح مسأله امامت و تقویت پایگاه‌های مردمی و راه اندازی تشکیلات و گسترش پایگاه های کمک رسانی به محرومان، تربیت شاگردان و تعلیم زیارت‌نامه‌ها، رویارویی با فقیهان درباری، مناظره‌های علمی و اعتقادی، شبهه‌زدایی در مورد قرآن، مبارزه با منحرفان عقیدتی مثل: غلات تندرو و بی منطق، صوفیه و واقفیه از جمله فعالیتهای فرهنگی_اجتماعی امام(ع) بود.

از ویژگی‌های مهم امامان معصوم(ع)، داشتن جایگاه مردمی است و چون دشمنان آنان و حکمرانان اموی و عباسی، بر اهمیت این پایگاه و نقش آن در تداوم خط امامت واقف بودند، همواره سعی می کردند توده‌های مردم را از امامانشان دور سازند و میان امت جدایی افکنند. این سیاست در هر زمان به گونه ای اجرا می شد.

هر چه نقش محوری آنان در حفظ و تداوم اسلام ناب محمدی و ستیز با قدرت‌های اهریمنی در سطح جامعه بیشتر روشن می‌شد، اعمال سیاست محدودیت دستگاه خلافت، نسبت به آنان فزون‌تر می‌گشت.

سیاست یاد شده، ارتباط امام هادی(ع) را با مردم محدود کرد اما از همین ارتباط محدود و رهنمودهای امام (ع) به دوستان و شیعیانشان، به نقش آن حضرت در رهبری و جهت‌دهی مردم و گسترش بینش‌های مکتبی و کوتاه کردن دستهای ظلم و ستم قدرت‌های طاغوتی پی می‌بریم.

امام با محرومان و بینوایان هم ارتباطی تنگاتنگ داشت و افرادی که در تأمین معاش دچار مشکلاتی می شدند و پناهگاهی نمی یافتند و عوامل حکومتی هم از آنان حمایت نمی کردند، پرسش کنان به سوی خانه امام هادی (ع) راهنمایی می شدند و آن حضرت آنان را یاری می فرمود.

امام، خمس، صدقات، زکات و دیگر اموالی را که شیعیان از نواحی گوناگون به محضر ایشان تقدیم می کردند، غالباً برای کمک به درماندگان اختصاص می داد.

آن حضرت گاهی سرمایه ای را به فقیران می داد تا با آن به کسب و کار بپردازند و با استقلال اقتصادی، عزت و آبروی خود را حفظ کنند.

مسافران درمانده نیز از امدادهای اقتصادی امام برخوردار بودند و هیچ گاه حضرت اجازه نداد هیچ مسلمانی در مدینه گرسنه سر بر بالین نهد یا کودک یتیمی به دلیل بی سروسامانی، اشک حسرت ریزد.

افرادی که فاقد سلامتی جسمانی بودند نیز با کمک‌های امام هادی (ع) به زندگی خود ادامه می دادند و هر گاه حضرت پولی نداشت، از افراد معتبر مبلغی را قرض می گرفت و در اختیار نیازمندان می نهاد و اجازه نمی داد گرفتاران، سرگردان و افسرده شوند.

بدون شک در شرایط کنونی و بالا گرفتن مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، امام(ع) برترین و بارزترین الگوی دوران‌ها هستند. امام (ع) با توجه به شرایط خاص دوران حیاتشان به ایجاد کار تشکیلاتی و انسجام و وحدت گروه ها توجه ویژه داشت. مقوله ای مهم که در زمان حاضر نیز از جمله ضرورت‌های اجتناب ناپذیر و اقتضائات مهم زمانی به شمار می رود.

وقوع حوادث طبیعی و بروز مشکلات مختلف بهانه ای است برای بازنگری شیوه، سبک و منش امامان معصوم(ع) و قطعا هر کدام از صفات و برکات وجود مبارکشان درس آموز دنیای امروز متن است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما