کدخبر : 182106
دوشنبه 22 ژوئن 2020 - 14:45
فاقددیدگاه
پرینت

مجلس و دولت برنامه‌ای متناسب با توان اقتصادی کشور ارائه کنند

نماینده ولی فقیه در فارس بیان کرد: انتظار ما این است که مدیران رده عالی دولت و نمایندگان مجلس، برنامه‌ای متناسب با توان اقتصادی کشور داشته باشند و از هدررفت سرمایه‌های ملی جلوگیری کنند.


مجلس و دولت برنامه‌ای متناسب با توان اقتصادی کشور ارائه کنند

 به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، آیت‌الله لطف‌اله دژکام طی نشستی مشترک با رئیس‌کل دادگستری فارس و معاونان مجموعه قضایی اظهار داشت: پیرو تاکیدی که رئیس قوه قضائیه در سفر به شیراز داشتند و با توجه به سال جهش تولید، امیدوارم تا راه‌حل‌های عمیق‌تری جهت معضلات اقتصادی ارائه شده و اجازه ندهیم که حتی یک کارگاه تولیدی تعطیل شود.
وی بیان کرد: باید هدف خود را در رابطه با عدم توقف تولید و راهکارهای منتهی به جهش تولید تعیین کرده و گاهی این مساله را به عنوان یک حکم حکومتی مطرح کنیم.

 امام جمعه شیراز گفت: اگر با قاطعیت بگوییم اجازه نمی‌دهیم این مجموعه ورشکسته و تعطیل شود، متوجه می‌شویم که کار درستی انجام نداده ایم چراکه این، یک مسئله چندوجهی بوده و ممکن است سرمایه ای ضایع شود بنابراین هنگامی که حکم می‌خواهد عادلانه باشد باید همه جوانب در نظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله رئیسی ابعاد مسئله را مدنظر قرار داده و تاکید کردند که مجموعه اقدامات ما باید به گونه‌ای باشد که در نهایت تولید متوقف نشود اما به این معنا نیست که همیشه حق با تولیدکننده است چرا که ممکن است برخی مواقع مدیریت تولیدکننده، مشکل را ایجاد کرده است.
آیت‌الله دژکام افزود: در چنین شرایطی تصور می‌کنیم با یک تولیدکننده مواجه هستیم اما ممکن است فردی بوده که وام تولیدی گرفته اما وارد عرصه تولید نشده و پول را در جای دیگری صرف کرده است بنابراین اگر مدیریت مشکل دارد نمی شود با تزریق پول و یا مهلت دادن آن را برطرف کرد.
نماینده ولی فقیه در فارس بیان کرد: ظرافت کار قاضی این است که بتواند ابعاد مختلف مسئله را بررسی کند و در مقام داوری به حکمی برسد که بگوید به پیشرفت مسئله کشور کمک کردم.
 وی اظهار داشت: در زمینه تولید و اقتصاد، ممکن است اصلاحات تدریجی داشته باشیم اما اینکه بخواهیم به یکباره دستاوردی داشته باشیم، شاید دچار مشکل شویم.
آیت‌الله دژکام گفت: اگر بخواهیم معاملات بانکی را متوقف کنیم و به سمت بورس ببریم، چند هزار میلیارد تومان پول کسر داریم از این رو نمی‌توان این روند را به یک‌باره به اقتصاد کشور تحمیل کرد.
 وی با بیان اینکه نگرانی ما در رده عالی این است که مجلس و بانک مرکزی برای این موضوع برنامه ندارند و اگر برنامه داشتند آنها را همراهی می‌کنیم، تصریح کرد: انتظار ما نیز این است که مدیران رده عالی برنامه‌ای متناسب با توان اقتصادی کشور داشته باشند.
امام جمعه شیراز اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در بیانه گام دوم انقلاب فرموده‌اند همه کارهایی که انجام می‌دهیم ذیل خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است و دستگاه قضائی نیز باید برنامه‌های خود را ذیل این سه نکته تعریف کرده باشند.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: در زمینه خودسازی، باید هم به خودسازی درون‌سازمانی و هم برون‌سازمانی توجه داشته باشیم و اگر خودسازی را رها کنیم، کشور ما در طولانی مدت با سایر کشورها تفاوتی نخواهد داشت.
وی با اشاره به شاخصهای جامعه‌پردازی و نقش آن در دستگاه قضایی گفت: وجوهی نظیر اطاله دادرسی را در سازمان قضایی کشور داریم که در این نگاه جامعه‌پردازی اگرچه شاخصهایی ارائه شده است اما اجتهاد نکرده ایم و هنگامی که درصدد تعیین شاخص بوده‌ایم، شاخص‌هایی که در اروپا در  مورد نظر توسعه قضایی بوده، مورد استفاده قرار داده‌ایم و به نظرمان می‌رسد که این ترجمه‌ها کافی است در حالی که لحظات پایانی تمدن اروپایی و آمریکایی است  البته این موارد به عنوان تجربه خوب است اما مطلوب نیست چراکه اول اجتهاد ما است.
امام جمعه شیراز بیان کرد: در زمینه شاخصهای جامعه‌پردازی نگاه باید اجتهادی باشد که مجموعه قضایی باید بر روی آن کار کنند و اگر می خواهیم تمدن اسلامی را راه‌اندازی کنیم باید اجتهادات نو داشته باشیم.
آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه مدت رسیدگی به پرونده‌های قضایی باید به استاندارد مورد نظر قضاء اسلامی برسد، افزود: در بسیاری از مواقع عدالت‌محوری به تنهایی کارساز نیست و نیاز به اجتهادات قوی‌تری است چراکه همه چیز در اسلام مبتنی بر مبانی است  اما به صورت حکمی که بخواهیم به آن استناد کنیم، نیست.
وی بیان کرد: اگر اهل علم بتوانند در محاکم قضایی حضور پیدا کنند و نوآوری‌ها، اجتهادهای جدید و پایان‌نامه‌های متناسب با نیاز محکمه را تحلیل کنند، می توان برای بسیاری از مسائل راه حل پیدا کرد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما