کدخبر : 182030
یکشنبه 14 ژوئن 2020 - 15:07
فاقددیدگاه
پرینت

موسیقی آیینی تحت لوای آثار نوظهور نباشد/ لزوم حمایت از ارزش ها

شیراز-هنرمند ارزشی موسیقی استان فارس گفت:موسیقی آیینی با سنت‌های اصیل گره خورده و نباید اجازه داد این موسیقی تحت لوای آثار نوظهور قرار گیرد.
موسیقی آیینی تحت لوای آثار نوظهور نباشد/ لزوم حمایت از ارزش ها

نیما آبادیان در گفت و گو با خبرنگار مهر، به مناسبت سالروز تشکیل سازمان تبلیغات اسلامی کشور و رویکردهای جدید در این سازمان اظهار کرد: موسیقی آئینی گنجینه‌ای از میراث معنوی ایران است که سال‌ها سینه به سینه به نسل امروز منتقل شده و باید بسیار از آن مراقبت کرد که این مهم با تغییر رویکرد ایجاد شده در سازمان تبلیغات اسلامی و حضور جوانان ارزشی با نگاه‌های جدید ممکن است.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ موسیقی آئینی، رسوم ایرانی‌ها را پاینده کرده است، افزود: اگر توسط هر ابزاری قرار بود آئین‌های ماه محرم ماندگار شود فقط به واسطه موسیقی است که این کار شدنی بود زیرا تصویری از برگزاری این آئین‌ها موید آن می‌توانست باشد.

این خواننده شیرازی، یادآوری کرد: موسیقی آئینی ما افزون بر اینکه در حفظ و انتقال رسوم گذشته موفق ظاهر شده، با تعزیه خوانی، پرده خوانی و مولودی خوانی عجین است.

آبادیان، ادامه داد: تعزیه را موسیقی به اوج می‌رساند و اشعار و آهنگ‌ها و موسیقی تعزیه نقطه عطف آن به شمار می‌آید.

وی با تصریح اینکه موسیقی آئینی بسیار اهمیت دارد، با این حال گفت: در حال حاضر این موسیقی به دلیل ظهور تکنولوژی دچار آفت‌هایی شده که در آهنگ، ملودی و اشعار دیده می‌شود.

آبادیان ورود موسیقی پاپ و غربی را یکی از علل آسیب به موسیقی آئینی برشمرد و افزود: ما در حال فاصله گرفتن از موسیقی اصیل آئینی و مذهبی ایرانی به این دلیل هستیم.

وی خواستار مراقبت از موسیقی اصیل آئینی توسط متولیان فرهنگی شد و گفت: می‌شود هویت این موسیقی را حفظ کرد تا تداخل با موسیقی سنتی، کلاسیک، پاپ و جَز پیدا نکند.

این هنرمند شیرازی، ادامه داد: موسیقی آئینی ایران با آئین‌های اصیل گره خورده است بنابر این نباید اجازه دهیم این موسیقی تحت لوای آثار نوظهور قرار گیرد.

آبادیان در خصوص نقش تبلیغات اسلامی در این نوع موسیقی نیز عنوان کرد: در طول سال بسیار مناسبت‌های مذهبی وجود دارد که اگر موسیقی آئینی اصالت خود را حفظ کند تمامی مناسبت‌های فوق باید با موسیقی آئینی پوشش داده شود.

وی اضافه کرد: موسیقی سخیف غربی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای موسیقی اصیل آئینی در مناسبت‌های مذهبی ما باشد.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما