کدخبر : 182004
یکشنبه 14 ژوئن 2020 - 11:32
فاقددیدگاه
پرینت

برنامه‌های هنری نیازمند محتواسازی غنی و کارآمد است

امام جمعه شیراز گفت: غنای محتوایی برنامه‌های هنری باید به حدی برسد که جامعه پذیرای آن بوده و ارزش هزینه‌کرد را داشته باشد.


برنامه‌های هنری نیازمند محتواسازی غنی و کارآمد است

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، آیت‌الله دژکام در نشست مشترک با مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، معاونان این اداره، مسئولان انجمن‌ها و کانون‌های هنری و فرهنگی استان فارس اظهار داشت: امروز در جامعه با مشکلات فرهنگی بسیاری دست به گریبان هستیم که انس گرفتن و همراه شدن با همدیگر، یکی از ضرورت‌های حل این مشکلات است.
وی ادامه داد: یکی از بزرگواران در جلسه پرسیدند چه حرکت فرهنگی در استان رخ‌ داده است؟ من نیز سخنانم را با پاسخ به این پرسش کلیدی آغاز می‌کنم، بنده در نخستین ارائه خطبه پس از کرونا، این نکته را مطرح کردم که باید در رابطه با حل مشکلات برنامه داشته باشیم همچنین طرح کردیم که متأسفانه در رابطه با ساحت فرهنگ در استان فارس برنامه‌ مدونی نداریم و نمی دانیم به چه افق‌هایی باید برسیم یا نحوه دستیابی به اهداف فرهنگی‌مان چگونه باشد.
امام جمعه شیراز بابیان اینکه پیرامون نقشه مهندسی کشور در دیدار با دبیر عالی شورای انقلاب فرهنگی کشور صحبت‌هایی شد و بنا بوده در افق ۱۴۰۴ به نقشه مهندسی فرهنگی کشور دست یابیم، افزود: تغییر و تحول فرهنگی کار ساده‌ای نیست و یک کار عمیق فرهنگی برای به ثمر نشستن نیاز به زمان دارد.
آیت‌الله دژکام تصریح کرد: امروز درصدد این هستیم که بتوانیم برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی را تهیه کنیم، طی جلساتی که با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی دیگر برگزار شد ، عرض کرده‌ام که اگر نقشه‌های راهبردی بخواهد پشت درب‌های بسته تهیه شود هیچ اثری نخواهد داشت، بلکه باید طرح پیشنهادی را با صاحب‌نظران به بحث و گفت‌وگو بگذاریم.
وی بیان کرد: به دست آوردن یک راهبرد ، حاصل تکامل افکار است به همین دلیل باید تعاملی رخ دهد تا راهبردی تعیین شود، مکانی تحت عنوان راهبردها و اقدامات وجود دارد که طی آن افراد باید در هر حیطه‌ای بتوانند حرف خود را مطرح کنند تا پس‌ از آن جمع‌بندی صورت گیرد.
نماینده ولی فقیه در فارس اظهار امیدواری کرد: دوره‌ای که برای تدوین نقشه مهندسی فرهنگی در برش استانی در نظر گرفته‌ایم یک‌ساله است و همه افراد در مجموعه‌های خود قطعاً در آینده با نامه‌ای از سوی بنده تحت عنوان متن پیشنهادی مواجه خواهند شد که نظرات خود را بیان کنند که این امر، آغاز راه خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه هنر باید خریدار داشته باشد، گفت: هنگامی که تاریخ را مطالعه می‌کنید به این نکته برخورده‌اید که نوشته‌ شده فلان پادشاه هنرپرور بوده است، کار هنری باید مورد توجه مدیرانی باشد که می‌توانند هزینه آن را بپردازند، اما این سوال نیز مطرح است که آیا هنر برای جامعه کاری را انجام می‌دهد که جامعه بخواهد هزینه آن را بپردازد؟ گاهی هنر باید نیازی را برطرف کند تا در مقابل آن چیزی را طلب کند.
آیت‌الله دژکام تاکید کرد: با توجه به پیشینه‌ای که کشور در زمینهٔ هنر دارد، ارتباط حاکمیت با گروه‌های هنر و هنرپروری را باید از نو، تعریف و بازسازی کنیم.
وی تصریح کرد: مسائل و مشکلات مطرح‌ شده در خصوص محدودیت‌های موجود در حیطه فعالیت‌های فرهنگی را درک می‌کنیم اما باید راهکاری برای آن اندیشید، شهرداری‌ها به‌ویژه شهرداری شیراز در زمینهٔ فرهنگی و هنری بودجه قابل توجهی دارند که باید پروژه‌های فرهنگی مشترکی تعریف کنیم و تعریف پروژه‌های مشترک فرهنگی و هنری مورد استقبال قرار می‌گیرد.
امام جمعه شیراز خاطرنشان ضمن تاکید بر ایجاد انس و الفت در اجرای امور هنری و دوری از رقابت ناسالم، گفت: پایه انس در یکرنگی است، در برنامه‌ریزی‌ها نباید اخلاق دور زدن یکدیگر را داشته باشیم، بنده هیچ‌گاه به‌ ویژه خواری میدان نمی‌دهم.
آیت‌الله دژکام اظهار داشت:
در دوران پیش از انقلاب اسلامی، نقشه‌ها و راهبردهای فرهنگی با رویکردهای خاصی وجود داشته است، نگاه پیش از انقلاب این بود که چهره‌های فرهنگی هنری و ادبی این سرزمین به ویژه شهر شیراز کاملاً به‌صورت سکولار به دنیا معرفی شود و عقبه اسلامی این مشاهیر زدوده شود و حتی نمادهای اسلامی که لباس روحانیت نیز یکی از آنها بود به کلی حذف شود و متاسفانه این تفکر، در پشت پرده بسیاری از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی در دوران طاغوت به چشم می‌خورد.
وی ادامه داد: لباس روحانیتی که ما اینک بر تن داریم، یک لباس ایرانی است که امثال سعدی شیرازی و ملاصدرا و ابن‌سینا نیز همین لباس را به تن داشته‌اند، مقاومتی که روحانیت در طول تاریخ برای بیرون نیاوردن این لباس از تن خود نشان داد به ویژه در زمان رضاخان، برای این بود که هویت ما به این لباس پیوند دارد و این لباس ایرانی، معنویت و انسانیت را با خود یدک کشیده و علمای ما بر سر حفظ آن کتک‌ خورده‌اند.
نماینده ولی فقیه در فارس گفت: حال در این میان، ما مانده‌ایم و گذشته پرافتخاری که باید آن را به نسل جوان معرفی کنیم اما چه در دست داریم؟ در پشت آرامگاه حافظ شیرازی، بروید و قبر مظلومانه وَصّاف شیرازی و مشاهیر بزرگ دیگر تاریخ شیراز را ببینید که چگونه مهجور مانده و حتی سنگ قبر آنها هم در حال نابودی است؟ در جای جای این شهر سراغ از مشاهیر و بزرگان عرفان و فلسفه و ادب بگیرید که نه نامی از آنها باقی مانده و نه حتی نشانی از مقبره آنها که این اتفاقات مناسب منزلت شهر شیراز نیست.
آیت‌الله دژکام افزود: ما باید مشاهیر و بزرگان تاریخ شیراز را شناسایی، تکریم و تبلیغ کنیم و این کار را برای حفظ هویت فرهنگی و دینی این شهر لازم است و من از شما درخواست می‌کنم این مطالبه را به صورت جدی دنبال کنید.
وی تاکید کرد: امروز همه ما وظیفه داریم راه را بر تحریف شخصیت عرفانی و قرآنی امثال خواجه حافظ شیرازی ببندیم و اجازه ندهیم از این شخصیت عارف و قرآنی، چهره‌ای مخدوش نمایش داده شود، اینها وظایف و تکالیف من و شما است که امیدوارم بتوانیم تکالیف را به بهترین وجه ممکن انجام دهیم.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما