کدخبر : 181537
جمعه 15 می 2020 - 15:47
فاقددیدگاه
پرینت

آیا کرونا در شیراز فروکش می‌کند؟

شمار ابتلا به کرونا در شیراز و برخی دیگر از شهرستان‌های استان فارس همچنان رو به افزایش است ، این موضوع به ویژه در مناطق حاشیه شیراز نمود بیشتری دارد ، رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت فردی از جمله رویکردها برای جلوگیری از ایجاد خوشه‌های جدید ابتلا به کرونا در این مناطق است.

شیراز و استان فارس در هفته جاری فوت ناشی از کرونا نداشته است اما آمار ابتلا به آن با سیر فزاینده نگرانی هایی برای مردم و مسوولان اجرایی و به ویژه در  حوزه بهداشت و درمان ایجاد کرده است ، بخشی از این شتاب گیری ابتلا ناشی از عدم رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به ویژه در مناطق حاشیه شیراز است.

تعطیلی برخی مراکز، اماکن و  اصناف از جمله طرح‌ها در قالب فاصله گذاری اجتماعی بود ، از آغاز اجرای این طرح، مردم با رفتار آگاهانه، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، عدم حضور در مراکز خرید و سایر تجمعات، در خانه ماندن و عدم حضور در تفرجگاه‌ها و پارک‌ها ، بسیار مسوولانه عمل کردند. این موارد می بایست در شهرها و حاشیه شهرها  همچنان مورد دقت و توجه قرار گیرد تا تلاش‌های طاقت‌فرسای پزشکان و مشارکت و همراهی مردم  به نتیجه برسد و به زودی شاهد روند نزولی و شکست کرونا باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز  روز پنجشنبه در نشست بررسی آخرین اقدامات مجموعه سلامت فارس برای مقابله با کرونا از اعزام تیم های بهداشتی به حاشیه شهر شیراز برای رعایت جدی تر اصول فاصله گذاری اجتماعی خبر داد و بیان داشت :  رعایت جدی تر اصول فاصله گذاری اجتماعی در حاشیه شهر  شیراز ضرورت دارد.

دکتر  مهرزاد لطفی با اشاره به لزوم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در حاشیه شهر شیراز و با توجه به تراکم جمعیت در برخی از نقاط حاشیه شهر، تاکید کرد: با انجام اقدامات مورد نیاز از سوی تیم های بهداشتی دانشگاه، باید از ایجاد خوشه های جدید مبتلایان به کرونا جلوگیری شود.

وی ضمن اعلام انجام هزار و ۵۳۶ مورد تست کرونا طی روز گذشته در فارس، اقدامات انجام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای بحران کرونا در جهرم، عملکرد آزمایشگاه های تشخیصی کرونا در استان و آمار مبتلایان، افراد بستری و بهبودیافتگان در استان را  مورد بررسی قرار داد.

 عبدالرسول همتی  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این نشست از برگزاری نشست مشترک معاونت بهداشت دانشگاه با اداره کل آموزش و پرورش فارس خبر داد و گفت: شیوه نامه های بهداشتی مورنیاز برای بازگشایی احتمالی مدارس پیش بینی و راهکارهای ضروری به آموزش و پرورش ارایه شد.

دکتر همتی تاکید کرد: آمارها نشان می دهد با روند افزایشی در گسترش ویروس مواجه هستیم و ویروس در جامعه در حال انتقال است و هرگونه بی توجهی، غفلت و رعایت نکردن توصیه های بهداشتی، وضعیت استان فارس را به روزهای نخست شیوع ویروس بر می گرداند.

شهرستان های شیراز، جهرم، فسا، لار، گراش، مرودشت، کازرون، استهبان و سرچهان دارای وضعیت زرد و دیگر شهرستان‌های استان فارس در وضعیت سفید هستند. اعلام وضعیت سفید در برخی شهرستان ها به منزله رعایت نکردن موازین بهداشتی نیست، چرا که شرایط به صورت هفتگی می تواند متغیر باشد.

تاکنون علاوه بر شیراز در شهرستان‌های ، فسا ، جهرم ، لارستان ، گراش ، آباده ؛ مرودشت ؛ اقلید ، استهبان ؛ خرم بید؛ رستم ؛ کازرون ،  فیروزآباد ؛ کوه چنار ؛ کوار ، سپیدان ؛ داراب ؛ پاسارگاد ؛ ممسنی ؛ زرقان ، لامرد ؛ ارسنجان ،  سروستان ، بوانات ؛ نی ریز ، مُهر ؛ زرین دشت ؛ قیروکارزین ؛ بیضا ؛ سرچهان ؛ فراشبند ؛ خرامه و بختگان  بیماری کرونا شایع شده است.

بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) و چهار بیمارستان شهید چمران، شهید فقیهی ، نمازی و شهید بهشتی در شیراز به عنوان مراکز پشتیبان در کنار معرفی ۹ مرکز در شیراز و ۳۶ مرکز در دیگر شهرستان‌های استان فارس برای مراجعه افراد مشکوک به کرونا به این بیماران خدمات می‌دهند، همچنین نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا با ظرفیت ۲۰۰ تخت نیز در ورزشگاه شهید آیت‌الله دستغیب شیراز تجهیز شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیروز تا امروز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی یک هزار و ۸۰۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده اند. مجموع بیماران کرونا در کشور به ۱۱۴ هزار و ۵۳۳ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱ بیمار کرونا جان خود را از دست دادند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما