کدخبر : 181300
یکشنبه 10 می 2020 - 0:27
فاقددیدگاه
پرینت

توسعه مرکز رشد و فناوری نیاز کارآفرینی در گچساران

مرکز رشد و فناوری گچساران اگرچه کمتر از یکسال از راه اندازی آن گذشته اما به دلیل استقبال چشمگیر جوانان خلاق و موفقیت چشمگیر آن نیازمند حمایت و توسعه است.

شهرستان گچساران با وجود داشتن چندین مرکز دانشگاهی، جوانان مستعد و ظرفیت های طبیعی چون آب،خاک،نفت،گاز و مجتمع در دست ساخت پتروشیمی پتانسیل های زیادی برای درخشش در عرصه مرکز  رشد و شرکت های دانش بنیان دارد.

تجربه موفقیت های مرکز رشد این شهرستان در یکساله گذشته نشان داد در صورت حمایت مسئولان می توان به درخشش جوانان در ایجاد شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی دست یافته های علمی آنان امیدوار بود و افزون بر این بهره وری از دستاوردهای اعضای مرکز رشد برای خدمات اجتماعی کمک گرفت .

انجام آبیاری هوایی زمین های کشاورزی گچساران با استفاده از پهپادهای ساخته شده از سوی مرکز رشد و فناوری گچساران یکی از خدمات این مرکز علمی است.

در همین بحران ویروس ضدعفونی بیمارستان شهیدرجایی شهر دوگنبدان و برخی مراکز درمانی با استفاده از پهپادهای مرکز رشد و فناوری گچساران انجام شد.

مراکز رشد و فناوری  یکی از ابزارهای رشد اقتصادی محسوب می شود که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده، تأسیس و با ارائه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند.
استفاده از مراکز رشد امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کارآفرینی کشور در سال های اخیر رونق خوبی گرفته است.

در واقع مرکز رشد ضمن در اختیار قرار دادن فضای انتقال و دفتر کار در مجاورت دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری با ارائه خدمات متنوع آموزشی، مشاوره‌ای تبلیغاتی، بازاریابی و شبکه سازی به رشد کسب و کارهای نوپا کمک می‌کنند.
این خدمات موجب تسهیل فرآیند تجاری‌سازی محصولات شده و هزینه‌ها و مخاطرات شرکت‌های مستقر را کاهش می‌دهد.

مدت هاست که پارک علم و فن آوری کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه مرکز رشد و فن آوری گچساران در جست و جوی یک ساختمان نیمه کاره با استانداردهای تعریف شده است.

مسئولان پارک علم و فناوری می گویند: ساختمان نیمه تمام فرهنگی هنری شهر دوگنبدان که ۹۰درصد پیشرفت دارد بهترین مکان برای توسعه مرکز رشد و فناوری گچساران است.

ساختمانی که پس از ۱۵ سال اعتبارات قطره چکانی ، پارسال طبق تبصره ۱۹ قرار شد با اولویت بخش خصوصی و شهرداری واگذار شود و هیچکدام از این ساختمان استقبالی نکرد.

به نظر می رسد حالا که فرصتی برای بهره وری مناسب از این ساختمان پیش آمده اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری دوگنبدان و پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمدباید با هم تعامل بیشتری داشته باشند. 

عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی هنری شهر دوگنبدان معروف به ساختمان آفتابگردان سال ۱۳۸۴ در زمینی به مساحت ۹ هزار متر مربع با زیربنای پنج هزار و۵۰۰ متر مربع آغاز شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد کهگیلویه و بویراحمد معتقد است که احداث این مجتمع بر اساس نیازهای فرهنگی شهرستان گچساران است و واگذاری آن بدون در نظر گرفتن جایگزین برای این شهرستان منطقی نیست.

محمد پیر سبزی اظهار داشت: در صورت واگذاری این زمین به شهرداری و یا پارک علم و فناوری باید فضاهای فرهنگی در حاشیه های شهر دوگنبدان ایجاد شود.

 وی تاکید  کرد:گچساران نیازمند توسعه زیر ساخت های فرهنگی است که دستگاه های متقاضی این ساختمان برای بایدبرای ایجاد چنین زیرساخت هایی متعهد شوند.

شهردار دوگنبدان خواستار واگذاری این ساختمان به این نهاد است و آمادگی خود را برای واگذاری زمین و ساختمان جایگزین اعلام کرده است.

مسعود ظفری اظهار داشت: درصورت واگذاری این ساختمان ، شهرداری می تواند یک ساختمان عمرانی در یکی از نقاط شهر و یک فرهنگسرا در یکی از محلات را تعهد کند.

وی اضافه کرد: همچنین شهرداری می تواند ساختمان دو طبقه ای در مجاورت شورای شهر  و یا زمینی در اطراف ساختمان آفتاب در اختیار پارک علم و فناوری قرار دهد.

رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه وبویراحمد  نیزگفت :برای استفاده از اعتباراتی که معاونت علم و فناوری رئیس جمهور وعده کرده است اولویت این است که از ساختمان های راکد با پیشرفت فیزیکی بالاتر از ۷۰ درصد استفاده شود.

سید شمس الدین هاشمی افزود: تملک ساختمان باید در اختیار پارک علم و فناوری باشد که با خیال آسوده برای ایجاد آزمایشگاه، دپارتمان ها و واحدهای مختلف در آن سرمایه گذاری کند.

وی یادآوری کرد: ساختمانی که برای این کار در نظر گرفته می شود باید استانداردهای لازم را داشته باشد و ساختمان فرهنگی هنری از میان مجموعه ساختمان های موجود به استانداردهای مورد نظر پارک نزدیکتر است.

هاشمی عنوان کرد: گچساران مستعد ترین شهرستان استان در زمینه علم و فناوری است و باید هر اقدامی در این شهرستان باید مبتنی بر آینده نگری باشد.

وی تصریح کرد: با اینکه زمان کمی از تاسیس پارک می گذرد اما تاکنون مراکز رشد مستقر در پارک بیش از ۴۰ نفر اشتغال ایجاد کرده وبیش از چهار میلیارد ریال فروش داشته اند که برای مجموعه ای که کمتر از یک سال از تاسیس آن می گذرد رقم قابل قبولی است.

هاشمی اضافه می کند: اتمام ساختمان آفتاب بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که معاونت علم و فناوری رئیس جمهور آن را تامین می کند و لازم نیست از اعتبارات استانی برای این مجموعه هزینه شود.

وی ابراز داشت : با ایجاد فرهنگ فناوری می توان شاهد تغییراتی خوبی در سطح شهرستان بود آنچنان که پس از شیوع ویروس کرونا شرکت ها و فناوران استان با حداقل امکانات، قابلیت های بی نظیری از خود نشان دادند.

رئیس پارک علم و فن آوری کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون مرکز رشد و فناوری گچساران در  زمینی به مساحت ۲هزار و ۵۰۰ متر مربع در محل دانشگاه آزاد محل حمایت از پژوهشگران و ایده های خلاق است.

سید شمس الدین هاشمی اظهار داشت: فضاهای کارگاهی،آزمایشگاهی،مطالعه و زیرساخت هایی چون اینترنت در مرکز رشد و فن آوری گچساران در حال خدمات رسانی به جوانان خلاق و دارای ایده است.

وی تاکید کرد: پرداخت تسهیلات بلاعوض و وام های بانکی از جمله های دولت برای تبدیل ایده های خلاق به تجاری سازی و ثروت آفرینی است.

هاشمی با اشاره به اینکه مرکز رشد و فن آوری گچساران در سال ۱۳۹۷ مجوز راه اندازی گرفته است ابراز امیدواری کرد: این مرکز در کنار پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد بتواند گره‌گشای ایجاد فرصت های شغلی و بهره وری بهینه اقتصادی از ظرفیت های موجود طبیعی استان چون گیاهان دارویی،نفت،گاز،پتروشیمی و گردشگری باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: فضاهایی مانند این مجتمع که ساخت آنها دچار مرور زمان شده اند در استان کم نیست با این حال باید این سرمایه ها تعیین تکلیف شوند و بهترین تصمیم ممکن  در باره آنها گرفته شود.

حسین کلانتری افزود: اگر قرار بود شخصا در این باره تصمیم بگیرم این ساختمان را در اختیار پارک علم و فناوری قرار می دادم.

وی اظهارداشت: درباره این مساله نیز ۲ راه بیشتر وجود ندارد نخست آنکه شهرداری تعهد کند تا پیش از نشست آینده شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجوز واگذاری یک ساختمان عمرانی و یک فرهنگسرا در یکی از محلات گچساران و همچنین مجوز ساختمانی با حداقل های مورد نظر پارک علم و فناوری را  از شورای شهر بگیرد.

کلانتری ابراز داشت: اگر در جلسه آینده شهرداری مجوزهای لازم را نداشته باشد پس دستگاه مجری مجتمع فرهنگی هنری، از راه و شهرسازی به پارک علم و فناوری تغییر می کند و بهره بردار آن نیز به صورت مشترک پارک و ارشاد خواهند بود.

استاندارکهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بهره برداری دیرهنگام از پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته اظهار داشت: اطلاع رسانی برای جذب نخبگان به این مرکز ضرورتی برای تبدیل ثروت های طبیعی استان به ثروت است.

به گزارش ایرنا وی گفت: مقوله هایی مانند کاهش صادرات نفت کشور و ضرورت کاهش اتکا به درآمدهای نفتی از سویی و نیاز به سرمایه گذاری های کلان در واحدهای بزرگ صنعتی ضرورت حمایت از واحدهای فن آورانه را بیشتر کرده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما