کدخبر : 180595
دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

استاندار فارس: سخن سعدی یادآور حس همدلی و درد مشترک است

استاندار فارس با صدور پیامی به مناسبت گرامیداشت سعدی، سخن او را صدای آشنا و آیینه آرزوی تمام عصرها و نسل ها دانست و آن را در شرایط فراگیری کرونا یادآور حس همدلی و درد مشترک انسان ها توصیف کرد.

عنایت‌الله رحیمی در این پیام بیان کرد: امروز در تلخکامی ایام بروز و شیوع ویروس کرونا، این صدا، روشن تر و رساتر از همیشه، در تمام دنیا، در داخل و خارج از مرزها به ویژه در فارس، زادگاه آن استاد بلندآوازه، حس همدلی و تلاش برای رهایی انسان از درد مشترک را یادآور می‌شود.
وی ادامه داد: سخن سعدی، کلام اعتدال و منش سعدی، مشی مدارا و همزیستی مسالمت‌آمیز است و آثار گرانبهای آن استاد سخن، حامل باورها، ارزش‌ها و فرهنگ متعالی و ممتاز ایرانی – اسلامی و منادی تعامل با همنوع است. 
استاندار فارس اضافه کرد: سعدی تمام جهان را یک پیکر واحد می‌بیند و درد انسان ها را درد مشترک می پندارد و به شیوایی، می‌سراید: بنی‌آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند؛ چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار. 

عکس از آرشیو ایرنا: سخنرانی استاندار فارس در آیین بزرگداشت یادروز سعدی،اول اردیبهشت ۹۸

رحیمی اظهار کرد: زبان گویای سعدی، رازهای سر به مُهر را در گوش جان جهانیان زمزمه می‌کند و جامعه بشری را به همزیستی دعوت می‌نماید و هر کس به قدر فهم خود از این خرمن معرفت، خوشه‌ای برمی‌گیرد. 
وی با اشاره به نثر مسجع و آهنگین سعدی در گلستان، بیان کرد: این اثر آیینه‌دار واقعیات جامعه است و آنچه«هست» را از دوربین نگاه بینندگان می‌گذراند و با کلام سهل و ممتنع همه را به حیرت وا می‌دارد، در بوستان بی‌نظیرش، جام جان مشتاقانِ اخلاق و معرفت را از پیمانه خوبی ها و بایدها پر می‌کند و در غزلیاتش، عشق و سرزندگی را با ترجمانی متفاوت، دل انگیز و بدیع، به تصویر می‌کشد و کام دلدادگان را شیرین و شیرین‌تر می‌سازد و به قول صاحب‌نظران: نمی شود چیزی از زندگی گفت که سعدی نگفته باشد: “نگفتند حرفی زبان‌آوران/که سعدی نگوید مثالی بر آن”.
استاندار فارس اظهار کرد: سعدی تنها یک شاعر یا نویسنده نیست، بلکه مصلح بزرگ اجتماعی است که جان‌مایه یک فرهنگ غنی و روح یک ملت بزرگ را در لباسی فاخر در آیینه ادبیات فارسی، به جهانیان، اهدا کرده و نام خود را به نیکی بر صحیفه سینه‌ها، جاوید و ماندگار کرده است.
رحیمی ضمن تبریک یادروز سعدی شیراز به ادبا، شعرا، نویسندگان، سعدی دوستان و سعدی پژوهان و آحاد مردم فرهنگ ور فارس، ابراز امیدواری کرد در پرتو اندیشه های بلند آن ستاره روشن آسمان ادب که برگرفته از آموزه‌های اصیل فرهنگ ایرانی‌اسلامی است، شاهد دنیایی آرمانی و انسانی باشیم.

اول اردیبهشت‌ماه به مناسبت تاریخ نگارش گلستان سعدی به نام این شاعر در تقویم ملی ایران ثبت شده است.

استاندار فارس: بخش کشاورزی نیازمند پویایی بیشتر است
خبر دریافتی دیگر نیز حاکی است، استاندار فارس در دیدار با قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور حقوقی و مجلس در شیراز، بخش کشاورزی را یک بخش پیشرو و موثری برای کشور دانست و گفت: با توجه به اهمیت کشاورزی، ضرورت دارد که با استفاده از دانش روز و فناوری‌های نوین این بخش پویاتر شود.
عنایت‌الله رحیمی افزود: در زمینه گسترش آبیاری نوین و کشت‌های با ارزش افزوده بالاتر، فعالیت‌های خوبی در دولت تدبیر و امید در استان انجام شده است.
او ادامه داد: فارس باید به سمت کشاورزی دانش‌بنیان سوق داده شود تا در مقابل بحران‌های طبیعی و آفت‌ها مقاوم باشد.
وی، با اشاره به اینکه گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در دستور کار مدیریت ارشد استان قرار دارد تصریح کرد: تا سال گذشته ۴۵۰ هکتار کشت گلخانه‌ای در این استان داشته‌ایم و با راه‌اندازی ستاد گلخانه در استان هدفگذاری برای ایجاد ۶۵۰ هکتار دیگر نیز انجام گرفته که تاکنون افزون‌بر ۷۰ درصد آن محقق شده است.
به گزارش ایرنا استاندار فارس، این استان را نیازمند سرمایه‌گذاری دولت برای تقویت ذخیره‌سازی آب دانست و گفت: توجه به رقم‌های پربازده به ویژه در باغ‌های نخل استان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما