کدخبر : 180592
دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
فاقددیدگاه
پرینت

آغاز مبارزه با علف هرز در تخت جمشید/ رویش گیاه در بنا خطرساز است

کار مبارزه با علف و گیاهان هرز در مجموعه جهانی تخت جمشید آغاز شده تا از آسیب رساندن به سنگ‌های مجموعه جلوگیری شود.

هر ساله با آغاز فصل بهار نگرانی در مورد افزایش رویش گیاهان هرز در مجموعه جهانی تخت جمشید وجود دارد. امسال نیز با توجه به بارش‌های مناسبی که در فرودین ماه در استان فارس به وقوع پیوست نگرانی از افزایش رویش گیاهان هرز و علف در مجموعه جهانی تخت جمشید به عنوان عظیم‌ترین بنای سنگی به وجود آمده است.

این رویه طی سال‌های اخیر نیز رخ داده که با تلاش نیروهای متولی فضای تخت جمشید از این گیاهان پاک شده است.

متخصصان عمر نسبت به ریشه دواندن گیاهان در زیر سنگ‌ها و احتمال ایجاد آسیب همواره هشدارهایی را مطرح کرده‌اند.

در این رهگذر مدیر مجموعه جهانی تخت جمشید در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: سال ۹۷ به دلیل بارش‌های خوبی که در استان وجود داشت و دریک بازده یک ماهه مقدار زیادی باران در تخت جمشید بارید که باعث شد میزان قابل توجهی گیاهان و علف مجموعه را در بر بگیرد به گونه‌ای که تخت جمشید را می‌بلعیدند.

حمید فدایی با اشاره به اینکه در سال جاری برای پیشگیری از این موضوع اقداماتی انجام شده، ادامه داد: متأسفانه رویش این علف‌ها از دو جهت می‌تواند به مجموعه آسیب برساند یکی ریشه کردن در سنگ‌ها و دیگری افزایش خطر آتش سوزی است از این رو در سال جاری از مدتی قبل اقداماتی برای حذف این علف‌های هرز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه رویش علف‌های هرز در صفه همواره نگرانی‌هایی زیادی را به همراه داشته، توضیح داد: در این راستا برای حذف علف‌های هرز در مجموعه جهانی تخت جمشید در حال حاضر نیروها مشغول به فعالیت هستند و سعی می‌شود که از ابزاری استفاده شود که آسیبی به سنگ نرسد.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با اشاره به اینکه از یک ماه قبل حذف علف‌های هرز در مجموعه آغاز شده، تاکید کرد: هم اکنون حذف این علف‌های هرز در صفه در دستور کار است و پیگیری می‌شود که البته امیدواریم با حذف به موقع آن بتوان از آسیب به مجموعه جلوگیری کرد.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما