کدخبر : 178780
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
فاقددیدگاه
پرینت

اطلاعات پزشکی نسبت به ویروس کرونا ناقص است/ بهترین راه تقابل با کرونا ماندن در خانه است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی اهواز گفت: بهترین استراتژی و عملکردی که سازمان بهداشت جهانی و اپیدمی لوژیست‌های دنیا توصیه می‌کنند این است که افراد از محیط‌های شلوغ و پر تردد اجتناب کرده و بهترین راه‌حل و راهبرد ماندن در خانه است.


اطلاعات پزشکی نسبت به ویروس کرونا ناقص است/ بهترین راه تقابل با کرونا ماندن در خانه است

سید محمد علوی متخصص بیماریهای عفونی پیش از ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اهواز، در رابطه با اهمیت ماندن شهروندان در خانه تا ریشه‌کنی ویروس کرونا، اظهار کرد: قرنطینه خانگی احتمالات مربوط به علم  اپیدمی لوژی است که از الگوی بیماری ویروس کرونا در چین تبعیت می‌کند، اگر این بیماری در شرایط آب و هوایی ما تغییر نکند و با شرایط موجود خود را وفق ندهد امیدوار هستیم پیک‌خود را زودتر طی کرده و در مسیر سراریزی قرار بگیرید.

بهترین راه‌حل و راهبرد ماندن در خانه است

وی با بیان اینکه اطلاعات ما در مورد این بیماری ناقص است، افزود: محدود شدن افراد در خانه به این دلیل است که اجازه ندهیم کانون‌های انتقال وارد جامعه شده و سبب ابتلای دیگران شوند، لذا بهترین استراتژی و عملکردی که سازمان بهداشت جهانی و اپیدمی لوژیست‌های دنیا توصیه می‌کنند  این است که افراد از محیط‌های شلوغ و پر تردد اجتناب کرده  و بهترین راه‌حل و راهبرد ماندن در خانه است.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهوازدر پاسخ به برخی اظهارات پزشکی مبنی بر اینکه افزایش دما سبب کاهش مقاومت و از بین رفتن پیک کرونا می‌شود، گفت:  این اطلاعاتی است  که در مورد ویروس کرونا از کشور چین دریافت کردیم، پیش بینی می‌شود با گرم شدن هوا فعالیت ویروس در جامعه کمتر شود اما اگر شرایط آب و هوایی به وقوع نپیوست و هوا گرم  نشد و یا اینکه ویروس شرایط خود را تغییر داد قطعا” پیش بینی ما درست از آب در نمی‌آید چرا که ویروس کرونا شرایط وفق دادن خود با هر آب و هوایی را دارد.

علوی افزود: البته این را باید بگویم که ما هنوز اطلاعات دقیقی از ویروس کرونا نداریم اما نباید به امید گرم شدن هوا توصیه های بهداشتی را رعایت نکنیم، در شرایط فعلی بهترین راهبرد ماندن در خانه و لغو کردن دیدوبازدیدها است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبیعت ویروس کرونا مانند آنفولانزا است و احتمال دارد همه افراد به آن‌مبتلا شوند، و بهبودی یا عدم بهبود یافتن افراد بستگی به قدرت بدنی افراد دارد، گفت: بنده این پیش بینی ها را قبول ندارم چرا که این ویروس جدید است و حدود دو ماه است که در جهان پیدا شد و از کشور چین به کشورهای دیگر سرایت کرده است، به همین دلیل اطلاعات خاصی در مورد آن در ژورنال‌های پزشکی وجود ندارد.

خوزستان وضعیت متوسطی را در بیماری کرونا داشت

علوی در رابطه با پیش‌بینی هایی که دولتمران کشورهای اروپایی در مورد ویروس کرونا کرده اند، بیان کرد: اگر پیش‌بینی این کشورها در خصوص ویروس کرونا صحت دارد چرا به زعم صنعتی و پیشرفته بودن نتوانستند جلوی ورود آن به جوامع خود را بگیرند.

وی گفت: کانون آلودگی ویروس کرونا در جهان کشورهای اروپایی است و بیش از ۳۵ تا ۴۰ هزار فرد آلوده به ویروس کرونا در اروپا زندگی می‌کنند.

علوی در تشریح وضیعت مقابله با ویروس کرونا در خوزستان ببان کرد: تاکنون استان خوزستان به لحاظ ابتلا به ویروس کرونا وضعیت متوسطی را پشت سر گذاشت،  اما آنچه انتظار می‌رود این است که باید برخی فعالیت‌ها کاهش پیدا کند و بهترین گزینه  برای کاهش فعالیت‌ها همان ماندن در خانه و رعایت توصیه های بهداشتی است.

وی در مورد برخی توصیه های رایج در جامعه در رابطه با بیماری کرونا مبنی بر اینکه فرد مبتلا اگر در خانه بماند و از خود مراقبت کند به تدریج بهبود پیدا می‌کند، گفت: سامانه ای تحت عنوان Salamat.gov.ir طراحی شد که سامانه‌ای بسیار هوشمند و مبتنی بر آخرین علم اپیدمی لوژی روز دنیا است و در آن یکسری سوالات برای شهروندان مطرح شد که فرد پس از پاسخ دادن به آن سوالات در نهایت از سامانه پیامکی را دریافت می‌کند که با توجه به پاسخ هایی که داده است به کاربر می‌گوید سلامتی وی در  چه وضعیتی است.

علوی افزود: چنانچه فرد مورد نظر علائم بیماری ویروس کرونا را دارد، سامانه کاربرد را راهنمایی می‌کند که به مراکز درمانی مراجعه و تحت بررسی هایی آزمایشگاهی و سی تی اسکن ریه و… قرار بگیرد.

۸۲ درصد افراد مبتلا به کرونا علامتی ندارند

وی در پاسخ به این سوال که مبنی بر اینکه گفته می‌شود فرد بهبود یافته از بیماری کرونا تا آخر عمر دچار عارضه تنفسی می‌شود، گفت: اگر بیماری سریع تشخیص داده شود و فرد مبتلا تحت درمان قرار بگیرد هیچ عارضه ای نخواهد داشت، بالغ بر ۸۲ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند علامتی ندارند و یا علامت آن ها خفیف است.

علوی افزود: تعدادی اندکی ممکن است  علائم این بیماری در آن ها شدید شود که با توجه به مسائلی که در ریه رخ می‌دهد این عارضه در آنها می‌ماند اما بهترین کار این است که اجازه ندهیم بیمار بشویم.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه فردی که به ویروس کرونا مبتلا شود پس از بهبودی احتمال دارد بار دیگر مبتلا شود؟ گفت: بله ، همانطور که گفتم اطلاعات ما در مورد این ویروس کم است، آنچه ما می دانیم این است که بیمار بهبود یافته ممکن است تا چند هفته بدون اینکه علامتی داشته باشند ویروس را در بدن خود نگه دارد و  به دیگران منتقل کنند در این رابطه ۱۴ درصد از افرادی که بیماری را دارند و بهبود پیدا کرده اند بار دیگر دچار این  بیماری می‌شوند.

علوی عنوان کرد: فرد بهبود یافته پس از بازگشت به خانه باید تا دو هفته در اتاق جدا از افراد خانواده بماند و  فاصله خود را با آن‌ها حداقل تا یک و نیم متر رعایت کند.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما